28 Şubat 2018, 14:22 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

ÇATAK programı desteklemeleri

ÇATAK programı desteklemeleri

Çiftçiler ÇATAK programı desteklemeleri konusunda bilgilendirildi...


İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından organize edilen bir toplantıda, çiftçilere ÇATAK programı desteklemeleri hakkında bilgi verildi.

Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) programı desteklemeleri ile ilgili konu, Ankara İl Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi Suat Özkaya tarafından anlatıldı.

Toplantıya; İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şenol Görgülü, Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt ve çiftçiler katıldı.

Özkaya; ÇATAK Programında,  toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik alanların korunması amaçlandığını belirttikten sonra ÇATAK’ın  Uygulama şeklini anlattı.

ÇATAK Programı kapsamında destekleme yapılacak alanlarda, üç ayrı kategoride belirlenen uygulamalara 3 yıl süreyle ödeme yapıldığını belirten Ziraat Mühendisi Suat Özkaya konuyla ilgili olarak;  “Bu kapsamda;

1 inci kategori: Minimum toprak işlemeli tarım uygulamalarına 30 TL/da,

2 nci kategori: Toprak ve su yapısının korunması ve erozyonun engellenmesi 60 TL/da,                                   

3 ncü kategori: Çevre dostu tarım teknikleri ve kültürel uygulamalarına 135 TL/da ödeme yapılır.

Çatak proğramı başta; Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ankara, Amasya, Aksaray olmak üzere 51 ilde belirlenen alanlarda uygulanmaktadır” dedi.

Bu kategorilere göre hangi bitkilerin yetiştirileceğini de belirten Özkaya; 2017 yılında Şereflikoçhisar’da ÇATAK programındaki destekten 29 dekarla sadece bir kişinin yararlandığını, 2018 yılında da Şereflikoçhisar’a ÇATAK programındaki destekten faydalanılması için 5 bin dekarın verildiği ifade edildi.

ÇATAK programı desteğinden faydalanmak için başvuruların başlangıç zamanının İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından duyurulacağı belirtilirken toplantı, soru-cevap şeklinde sonlandırıldı. 1 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1163 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para