28 Şubat 2018, 14:10 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Standartlara uygun değil

Standartlara uygun değil

Otomatik kapı ve asansörlerin çoğu standartlara uygun değil...


Otomatik kapı ve asansörlerin çoğu standartlara uygun değil.

İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nün denetim personelince; ilçemizde otomatik kapı, asansör ve bariyer vb. ürünlerinin denetiminde uygun ürün etiketinin bulunmadığı ve CE işaretinin olmadığı tespit edildiği için ürün etiketinin ve CE işaretinin zorunlu olduğunu belirten bir açıklama yapıldı.

Ankara Vali Yardımcısı Süleyman Hurrem Aksoy imzasıyla gönderilen Kaymakam Sedat Yıldırım tarafından kurum ve kuruluşlara dağıtılan açıklamada şöyle denildi;

“İl Müdürlüğü’nün denetim personelince; 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın hazırlanması ve uygulanmasına dair kanun çerçevesinde yapılan denetimler esnasında, kurumlarda kullanılan otomatik kapı, bariyer vb. ürünlerinin büyük çoğunluğunun CE işareti taşımadığı, uygun ürün etiketinin bulunmadığı gözlemlenmiş olup, söz konusu ürünlerin piyasada yapılan diğer denetimlerinde güvensiz olabildikleri tespit edilmiştir.

Montajı yapılarak nihai ürün haline gelen döner kapı, fotoselli yana kayar kapı, garaj kapısı, motorlu bahçe kapısı, mantar bariyer, otomatik kollu bariyer gibi ürünlere Makine Emniyeti Yönetmeliği (2006/42/AT) kapsamında CE işaretinin iliştirilmesi ve Yönetmeliğe uygun ürün etiketinin ürün üzerinde bulunması gerekmektedir.

Kurum/kuruluşlarda bulunan bahse konu ürünlerin ve etiketlerinin gözden geçirilerek, makine Emniyeti Yönetmeliğine uygun hale getirilmesi insan can ve mal güvenliği açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle halen kullanımda olan ve üzerinde ürün etiketi ve CE işareti mevcut olmayan ürünlerin, idareniz tarafından üretici/montajcısı ile irtibata geçilerek, ürünün üreticisi/montajcısı tarafından uygun hale getirtilerek, ürün üzerine etiket ve CE işareti iliştirilmesi zorunludur.

Ayrıca, Kurum/kuruluşlar tarafından yapılacak yeni makine ve elektrikli ekipman alımlarında; ürün etiketi, CE işareti mevcut ve ürün grubuna göre CE belgeli ürün alınması zorunluluğunun yanı sıra, 06 Eylül 2011 tarih ve 28049 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2011/13 sayılı “Yerli Ürün Kullanılması” konulu Başbakanlık Genelgesi çerçevesinde alımının yapılması önem arz etmektedir.”
Asansörlerin aylık bakımlarının düzenli bir şekilde TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi bulunan firmalara ve yıllık periyodik kontrollerinin ilgili belediyenin protokol imzaladığı A-tipi Muayene Kuruluşuna yaptırılması gerekmektedir.”


 1 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1121 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]