28 Şubat 2018, 13:42 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Şereflikoçhisar ve Kırsal Turizm Potansiyeli

Şereflikoçhisar ve Kırsal Turizm Potansiyeli

Şereflikoçhisar ve Kırsal Turizm Potansiyeli...


Bir yerleşim yerinin kalkınmasında, kimliğinin şekillenmesinde geçmişten gelen fiziki, tarihi, siyasi, sosyal, sportif ve kültürel özellikleri ve faaliyetleri önemli rol oynar.

Şereflikoçhisar bozulmamış doğal çevresi, geçmişten bu yana korunarak gelmiş tarihi ve kültürel değerleriyle dikkat çekicidir. Fakat geçmişte bunu yerel kalkınma aracı olarak kullanamamıştır.

Şereflikoçhisar sahip olduğu yerel potansiyeli (doğal ve kültürel değerleri) harekete geçirecek, sosyo-ekonomik ve kültürel gelişimini sağlayacak biçimde üretim, gelir ve refah düzeyini yükseltecek etkinlik ve örgütlenmelere, stratejilere ihtiyaç duymaktadır.

Öncelikle Şereflikoçhisar’ın mevcut varlıklarının farkında olması gerekir. Kendine has yerel kültüründen, tarihsel coğrafyasından esinlenerek yeni hikâyeler yaratıp içeriğini ve katma değerini zenginleştirmek öncelikli ödevi olmalıdır.

Özellikle sosyo-kültürel etkiler ve spora yerel ilgi ve katılımın artması, yerel gurur duygusunun artmasına yol açar. Toplumda bu yolla sosyo-kültürel etkiler ve sporun teşvik edilmesi, toplumsal hayat kalitesini arttıracaktır. Bu kapsamda kentler özellikle son yıllarda önemli sosyal, ekonomik, sportif ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yaparak tanınırlığını arttırmaya çalışmaktadır.

Etkinliklerin medyada yer alması bir yörenin yurt içinde ve yurt dışında tanınması için önemli bir fırsattır. Böylece yöre ilgili farkındalığı artar. Bu sayede gelen turist sayısında artış olmaktadır.

Şereflikoçhisar bulunduğu coğrafi konumu nedeniyle, turizm arz potansiyeli bakımından zengin kaynaklarıyla farklı turizm taleplerine cevap verebilecek bir çeşitlilik arz etmektedir. Şereflikoçhisar tarım potansiyeli açısından zengin bir yöredir. Tarım sektörünün yoğun olduğu yöremizde, kırsal turizmin gelişmesiyle birlikte o yöremizde kırsal kalkınma hamlelerini gerçekleştirmek daha kolay olacaktır. Burada önemli olan Şereflikoçhisar’ın sahip olduğu kırsal turizm potansiyelinin etkili şekilde kullanılması ve yöredeki öncü sektörlerle koordinasyon kurulmasıdır.

Şereflikoçhisar’da kırsal turizmin geliştirilmesi ve pazarlanması için net hedef ve amaçları kapsayan bir stratejik plan hazırlanmalıdır. Şereflikoçhisar özellikle yol kenarından geçerken Tuz Gölü kenarında kısa süreli bir durak noktası olmanın dışında; tarihiyle, kültürüyle kırsal turizm destinasyonu olması sağlanmalıdır. Yöresel kültür ürününün ve hizmetlerinin tanıtımı yapılmalıdır.

Örneğin; kırsal turizmin geliştiği yerlerde özellikle ev kadınlarının el becerilerini geliştirmesi için kısa süreli kurslara tabi tutularak turistlere yönelik kazak, dantel, oya ve diğer el işleri ve yöresel yemek yapmaları teşvik edilmelidir.

Şereflikoçhisar birçok yere göre; doğal, tarihsel, mevsimsel ve sosyo-kültürel üstünlüğe sahiptir. Bu üstünlükten dolayı gelişen turizm sektöründen hak ettiği pay alması Şereflikoçhisar yöresinin kalkınma sağlamasında diğer ekonomik faaliyetler içinde lokomotif görevi yapacaktır. .


    1 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1646 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Geleneksel Kerpiç Evler Geleneksel Kerpiç Evler
Barınma ihtiyacı ile ortaya çıkan konut, hayat düzenimizi oluştururken yaşam biçimimizi de şekillendirir...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.176 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para