21 Şubat 2018, 14:04 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

Kültür Merkezi ve Otopark Sitemiz

Kültür Merkezi ve Otopark Sitemiz

Kültür Merkezi ve Otopark Sitemiz...


İlçemde zaman zaman bizlerin hizmetine sunulan  yapısal hizmet binaları olmuştur: Tüm okullar, T.M.Ofisi, Y.B.Okulu, Pazar yerlerimiz, Vilayet konağımız, Küçük Sanayi Sitemiz, Garaj (Terminalimiz), Hastanelerimiz, bazı yol güzellemeleri ve üst geçitler vs. gibi..

İlçemizin Kale mahallesi uzun zaman aralığında yeni bir hizmet sunumuna kavuştu: Kültür  Merkezi ve Otopark inşaatı. 1980’lerden sonra yapılan Devlet Hastanemizden sonra Kale mahallemize (diğer mahallelere oranla) esaslı bir hizmet sunulmamıştı, 2017’ye kadar avuntu denecek usulde hizmetler almıştır.

Kale mahallesine inşa edilecek Kültür Merkezi alanı, çocukluğum olan 1940’lardan 1960’lara kadar mahallelinin sığırlarının toplandığı,  Eğrek ve Kaleden gelen Arap Hüseyin deresine ait yağmur sularının boşaldığı alandı. Buradan sel suları Cumhuriyet okulumuzun önündeki yol deresinden geçerek aşağılara Atom Sinemasının yanından Mescit sokağa dökülür ve daha aşağılara asfalta inerdi. Sığır deremizde toplanan mahallenin sığırlarını, komşum (rahmetli) Muharrem ağa (Tatar Muharrem) iki oğlu olan (rahmetli) Kamil ve İsmet’le ovalara yayılıma götürürler, yol boyu da arkalarından yine mahallenin kadınları ve çocukları o sığırların dışlıklarını kovalarına toplarlar, evlerinde az saman artığıyla yoğurup tezek, yapma yaparlar, kışın da yakarlardı. Bu hal sığırlar azalınca 1960’lardan sonra sığır deremiz boş kaldı, kepçelerle düzeltildi. Mahalleli yine küllerini ve çöplerini dökmeye devam etti.

Sığır deremize inşa edilen Kültür Merkezimizin alanı 1967’lerden sonra ilçe garajı olarak kullanıldı. Buranın garaj olmasıyla ilçe ulaşım sorunumuz  esastan çözülmüş oldu. Etrafına da duvarla beraber baraka-briket  dükkanlar, yazıhane ve kahvehane yapıldı. Tüm 99 pare köyümüzün dolmuşlarıyla gelen yolcuları burada inerler ve ilçedeki  işlerini hallederlerdi. Bazıları da geceye kalır, gençler de iş bulmuş olur ve çalışırlardı.

1980’lerden sonra nüfus ulaşım daha da artınca bu garaj da hizmete kafi gelmedi, dolmuşçular ve bilhassa otobüs işletenler yeni bir hizmet isteklerini çoğalttılar. Tekke Çeşmesi yanındaki boş alana, Karayollarının şubesi de başka yere taşınarak yeni terminal yapıldı. Gençlik Kültür Merkezi alanı (yani sığır deresi) yine boş kaldı. Böylece bazı avara işlerde kullanılsa da 1980’lerin sonuna doğru burası ilçe Tuz Gölü Parkı olarak düzenlenip hizmete sunuldu. Tuz Gölü parkı bilhassa akşamları ailecek de olsa gelip yaz günleri eğlendiği bir alan oldu. Zamanla bazı sünnet düğünleri oldu, konserler yapıldı, mitingler bile düzenlendi. Yaz günleri su bulamayan Koçhisarımız, Tuz Gölü parkında ŞELALEler bile akıtıldı. Dikilen ağaçlar koca kavak oldu, güller ve çiçekler etrafında bollaştı.

Zamanlar çoğu eseleri de aşındırır, kalıcı olmayanlar insanlar tarafından değişikliğe uğratılır. Sığır deremiz 2000’lerden sonra yine bakımsız kaldı ve tüm ağaçlarıyla çiçekleri ve çimleri söküldü, toprak zemin düzeltildi ve üzerine asfalt döküldü. Geçici olarak Otopark oldu.

Sığır deremiz alanı, Komple Kültür Merkezi ve Otopark olarak, yapılan imar değişikliğiyle ve inşaat projesiyle son statüsüne kavuşmuş oldu. İhalesi de yapılarak 2017’nin  Haziran ayında, tüm kazı makineleriyle asfaltlar söküldü,duvarlar yıkıldı, taban en az 8-10 metre kazıldı hafriyatlar da çekildi. Koskoca bir ÇUKUR oluştu. Zemin demirlerle kazıklandı betonlar döküldü ve tekrar demirler örüldü 40-50 cm. beton döküldü. Üzerine inşaat kalıpları ve beton direk yerleri ayarlandı, tavan da döşenen demir örmeleri yapılıp  arası köpüklerle doldurulup tekrar betonlandı. Bu arada yaz yağmurları azar azar yağdı ve yola yakın inşaat kenarları, Eğrek deresiyle Arap Hüseyin deresinden gelen sel sularıyla yolun birazı çöktü. Mehmet efendi (Tat Mehmet’in evi ile Musa Kaynak’ın (Hacı Musa’nın ve Topal Hasan’ın evinin önündeki yol kısmından inşaat alanına ait yol çöktü. Yapılan barikatlarla yeniden topraklar döküldü. Biraz olsun rahatlanıldı.

KÜLTÜR MERKEZİ’mizde,  gerek böyle yağmurlarda ve gerekse sıcaklarda bütün azmiyle çalışanları devam ediyordu. Çalışanların hepsi de gençti: O gençlerin demirleri bir bir kesip üç-beş tanesini ( 2-4 m.lik) alarak birlikte taşımaları, 6 m2’ye yakın tahta kalıpları alarak dikmeleri,  sabitlemeleri, kolonlara da demirleri bağlamaları ve son olarak tavana da demir ve köpük döşemeleri canla, başla ve de iştahla devam etti. Giysileri de hem yağmurdan hem güneşten, terlerden iyice eskici durumuna döndü. Ekmeğini böyle zamana karşı ve çalışma zevkine göre, işini severek  çalışıp kazananları daima takdir etmişimdir.

İlçemizin ve Kale mahallemizin 35-40 yıldan sonra gelen bu KÜLTÜR MERKEZİ inşaatı 2017’nin tüm yaz, sonbahar ve Aralık 15’şine kadar devam etti. Tabana 10 metreya kadar inilmişti, şimdi yol seviyesinin üstüne bir kat çıkılmış oldu, bu alanda bazı yapılmayan boş kalan alan da var. Dört kat iskele vaziyetinde kaldı. Kar yağıp soğuklar da artınca çalışmalar durdu. Şimdi bahar beklenmektedir.

KÜLTÜR MERKEZİ’mizin 2018’nde de devam edeceği ve sene sonuna bitirileceği taahhütlüdür. Artık kaba inşaatı mı biter? Yoksa tüm ince işleriyle donanımı da mı biter? Bunu gelecek günler belli edecek.

İlçemize ve mahallemize inşa edilen KÜLTÜR MERKEZİ’miz hayırlı olsun, hayırlara vesile olur inşallah. Bu ve buna benzer hizmetlere ve bilhassa üretici bir fabrikaya, işletmeye ilçemizin çok ihtiyacı vardır.

KÜLTÜR MERKEZİ’ndeki çalışmaları, bir tefrika halinde ve hafta ve ay olarak fotograflanıp tespit edilmesini de istemekteyim. Bu fotograflar baştan sonuna kadar olanıyla bir salonda sergilenmesini de istemekteyim. Önceden tesbit edilmiş fotograflarla bu yıl yeniden inşatında alınacak fotograflarla bir resim sergisi hazırlanabilir. Bu inşaatın bir resim sergisi de olsun.

Şereflikoçhisar’lılarıma önemlice ve özenle durumu arzederim.


   22 Şubat 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1236 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para