21 Şubat 2018, 13:58 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Kadın Girişimciler Derneğimiz

Kadın Girişimciler Derneğimiz

"Gölge etme, başka ihsan (iyilik) istemez!"


Geçtiğimiz yıl ekim ayında sponsorluğunu Ticaret Odasının yaptığı; ‘Kadını üretime katma’ amaçlı bir toplantı düzenlenmişti. Toplantıda Şereflikoçhisarlı kadınlar bir araya gelerek İlçemizin ekonomik, tarımsal, sosyal, kültürel, sanat ve turizm alanında Türk ve dünya pazarında yer alması gibi pek çok konuda konuşup fikir alışverişinde bulunmuşlardı.

Toplantıya baş konuk olarak İstanbul’da ikamet eden Gazeteci-Yazar Nezahat Göçmen öğretmenimiz gelmiş ve  büyük bir heyecanla ilçemiz için yapmak istediklerini anlatmıştı.

Yöremizin çok  zengin mutfağı olduğunu bunları değerlendirmek istediğini dile getirmiş, Beypazarı kadınlarını örnek göstererek ilçemizde yaşayan kadınlarımızın da üretime katkıda bulunabileceklerini söylemişti.

“Tahinli pidemiz, bazlamamız, sarmamız, eriştemiz, mantımız, bulgurumuz, kavunumuz vb. birçok ürünümüz var. Bizde yapabiliriz. Bizde pidemizi bize has yemeklerimizi markalaştırabilir iç ve dış pazarda satabiliriz. Bu zor değil yeter ki isteyelim” demişti.

Adımızı duyurmak, Tuz Gölü’müzü tanıtmak için etkinlikler düzenlemek istediğini belirtmiş, bir kadının dünyayı değiştirebileceğini ilçemiz kadınlarının istedikleri takdirde bunu başarabileceklerini bunun yolunun da kadınların dernek ve kooperatif çatısı altında toplanmakla mümkün olabileceğini söylemişti.
Göçmen’in bu sözleri havada kalmadı!
Evine döner dönmez ilçemizle özdeşleşen tahinli pidemizin Migros marketlerinde bizim adımızla satılması için girişimde bulundu, hemen ardından yazarı olduğu gezi rehberi Gezimanya. com  akabinde de Önce Vatan gazetesinde İlçemizin tarihini, coğrafyasını, kültürünü, eni- konu anlattığı tanıtım yazısı yayınlandı.
Üstüne, kimsenin aklına gelmeyen bir şey yaparak, ilçemizin simgesi olacak yöresel turistik ürünler için marka yaratıp  ‘MUGİ’ adıyla patentini aldı!
Ve son olarak (yine) Nezahat Göçmen’in öncülüğünde ilçemiz tarihinde bir ilk gerçekleşti. ‘Şereflikoçhisar Kadın Girişimciler Derneği’ kuruldu.
Geçtiğimiz hafta prosedürlerin yerine getirilip imzaların atılması ile resmileşen derneğin; Başkanı Meryem Zorlu, Başkan Yardımcısı Nezahat Göçmen, Sekreter Ayşe Çetin ve Saymanı Mürvet Karacan. Kurucu üyeler: Ayşe Yiğiter, Mukaddes Özbek Bayar, Yadigar Otyakmaz.
Derneğin amacı; “Şereflikoçhisar’da kadının toplumsal çevredeki statüsünü artırmaya yönelik başarılı çalışmalara imza atmak, kadınların yolunu açmak ve üretime katmak.”
Önümüzde örnek alabileceğimiz dünyanın kabul ettiği bir ‘Beypazarı Modeli’ var. Nereden nereye geldiklerini hepimiz görüyoruz. Oralarda yakın zamana kadar kadınların çarşıya çıkmaları bile ayıptan sayılırmış ki bugün Beypazarı’nın ekonomisi kadınlarından soruluyor. Kadını hayata kattılar ve kazandılar.
Onlar yapmış biz neden yapamayalım.  İşaret fişeğini “Kadın Girişimciler Derneği” ateşledi. Hepimizin desteği ile gerisi de gelecek inşallah!
***
Bu haberin gündeme gelmesiyle birlikte gerek sosyal medyada gerekse  gazetemizin yorum köşesine mesajlar  düşmeye başladı. Birçok hemşerimiz ‘Kadın Girişimciler Derneği’nin’ kurulmasından dolayı memnuniyetlerini bildirip desteklerken, bazı kimseler de ‘Kişi kendinden bilir işi’ hesabı iyi niyetlerle yola çıkan insanlara art niyetli düşünüp yorum yapabiliyor.
Hem ilçe için kılını kıpırdatmayıp hem de oturduğu yerden ahkâm kesen insanlara (tabiri caizse) sinir oluyorum!
“Gölge etme başka ihsan istemez”
Meşhur halk filozofu Diyojen, Büyük İskender devrinde yaşamış. Dünyada hiçbir şeye değer vermemiş, ne mal ne de mülk edinmiş. Bir rivayete göre, yan yatmış büyükçe bir fıçının içinde hayatını sürdürmüş.
Esprileri, nükteli sözleriyle hem sevilmiş, hem de çok meşhur olmuş. Öyle ki şöhreti İmparator Büyük İskender’in bile kulağına ulaşmış ve o da merak edip, bu garip filozofun ziyaretine gitmiş.
İskender, güneşlenen Diyojen’in gariban hâlini görüp üzülmüş olacak ki, bu zavallıya bir hayrımız dokunsun diyerek, “Dile benden ne dilersen” demiş.
Diyojen, yardımcılarıyla başında dikilmiş duran İskender’e muhtemelen fıçısının içinden bir bakmış ve “Gölge etme, başka ihsan (iyilik) istemez” demiş.
Ayneeen!(diyorum)


   22 Şubat 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2245 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


The Citizen
Kaleminize sağlık..
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para