14 Şubat 2018, 13:22 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Neyi bekliyoruz?

Neyi bekliyoruz?

Yöremizin kültürel miras potansiyeli ve doğal güzelliklerinin geçmişten günümüze...


    Yöremizin kültürel miras potansiyeli ve doğal güzelliklerinin geçmişten günümüze güncel dökümünün çıkarılması çok önemlidir. Sosyal tarihçilik anlayışından hareketle yöremizin tarih, sanat, müzik vurgusu ön plana çıkarılmalı ve halk kültür özelliklerinin önemi ortaya konulacak çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Somut ve soyut kültür değerlerimizin uluslararası alana taşınması yolunda çalışmalar gerçekleştirilmeli ve bu değerlerin önemi ortaya konulmalıdır.
   
   Değişen turist profilinin, çevreye duyarlı ve kültürel özellikli yörelere ilgisi giderek artmaktadır. Şereflikoçhisar’ın tarihi, kültürel ve geleneksel değerlerini açığa çıkararak tanıtımını sağlamak, yöreye önemli katkılar sağlayacaktır. Yöredeki mevcut potansiyelin, bölgesel düzeyde turizme kaynak oluşturan doğal, tarihi ve kültürel potansiyeli ile birleştiğinde ekonominin temel dinamiği olacağı açıktır.

    Şereflikoçhisar’ın sivil toplum, üniversite, yerel yönetim ve kamu yatırımları ile turizmden önemli ekonomik girdi elde edeceği ise açık bir şekilde karşımızda durmaktadır.
Refah seviyesi artmış, daha sağlıklı, daha mutlu, saygı, sevgi ve dayanışma içinde olan bir yöre ve yöre insanı için, el ele verilmeli, birlikte çalışılmalı, birlikte kalkınmalı ve birlikte mutlu olmasını bilmeliyiz.

    Birlik olmanın önemini Mehmet Akif’in mısraları ile anlatmak en doğrusu olsa gerek:

    Girmeden tefrika, bir millete düşman giremez,
 
    Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.
    Neyi bekliyoruz, peki o zaman? Uyanmak için, değişmek için…

Soyut Kültür Değerlerimizden Koçi Bey Söylencesi:


Bir söylenceye göre Şereflikoçhisar’ın adı Hisar Beyinin kızını almak için hisarı fetheden Koçi ‘Bey’ den gelir. Söylenceye göre Şereflikoçhisar yerleşim birimi şöyle oluşur:

Bir av peşinden Şereflikoçhisar’ ın olduğu yerdeki hisar yakınlarına kadar gelen Koçi Bey, hisar beyinin kızına âşık olur. Ama beyden istediği kızını bir türlü alamaz. Kırk elli civarında arkadaşıyla bir gece hisara saldıran Koçi Bey hisarı alır ve sevdiği muradına erer.  Fetihle beraber hisar Koçuhisarı diye anılır. Ve çevresinde kurulan yerleşim birimine de bu ad verilir. Koçuhisarı zamanla Koçhisar adına dönüştüğünü anlatan bir söylencedir.

Soyut Kültür Değerlerimizden Tuz Gölü söylencesi:


Efsaneye göre şimdi ki Tuz Gölü’nün bulunduğu yerde, çok eskiden kötü ve cimri yaşlı bir kadına ait verimli büyük bir bağlık varmış. Bir gün yaşlı bir derviş, yolunun üzerindeki bu bağı görmüş. Bağın yanındaki kulübede çıkrıkla iplik saran yaşlı bir kadın oturmaktaymış.

Çok susayıp acıktığından yaşlı kadından bir salkım üzüm istemiş. Ancak yaşlı kadın da ona üzüm vermemek için “Bu yıl bağım kurudu hiç üzüm vermedi.” diyerek yalan söylemiş. Kadının bu hareketine kızan derviş, tekkeye taraf yürürken ona “Bu güzel bağların inşallah taş olsun, tuz olsun.” diye feryat etmiş. O günden sonra tatlı su halindeki göl, her geçen gün artarak devam eden kurak günler sonunda tuzlarla dolmuş ve günümüz Tuz Gölü halini aldığı üzerine bir söylencedir.

Elbette Bunlar Birer Söylence…


    15 Şubat 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1363 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Geleneksel Kerpiç Evler Geleneksel Kerpiç Evler
Barınma ihtiyacı ile ortaya çıkan konut, hayat düzenimizi oluştururken yaşam biçimimizi de şekillendirir...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.104 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para