07 Şubat 2018, 14:22 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Belediye Meclis toplantısı yapıldı

Belediye Meclis toplantısı yapıldı

Belediye Meclis toplantısı yapıldı...


Belediye Meclisi’nde şehitlik ve alt geçit konuşuldu, yatırımlara kredi önergesine muhalif üyeler karşı çıktı.

Şubat Ayı Olağan Meclis toplantısı, Belediye Başkanı Ferda Polat Başkanlığı’nda, Meclis Üyelerinin tamamının katılımıyla yapıldı.

GÜNDEM MADDELERİ:

Meclis toplantısında İlk olarak gündem maddeleri görüşüldü.

TEDAŞ Müdürlüğünün ilçemizde kesintisiz elektrik sunması için talep etmiş olduğu Emek Mahallesi 1460 adadaki park alanı ile Mustafacık Mahallesi 834 adadaki yeşil alan içerisine Elektrik trafosu kurulması için trafo yer talebinin komisyon tarafından raporda uygun bulunmadığı belirtildi ve madde oy çokluğuyla kabul edildi.

İlçemizde faaliyet gösteren Hayat Paylaştıkça Güzel Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Derneğin Başkanı Ramazan Erol’un yer talebi ile ilgili Başkan Ferda Polat; “Hacıembiya Mahallesi terminal bulunan yerin derneğin amaçlarını yürütmek amacıyla 2 yıllığına kira bedeli alınmadan verilmesini öneriyorum. Dernek tamamen engellilere ve kimsesizlere yardım amaçlı kurulmuş. Yeni kurulan bir dernektir.”

MHP Meclis Üyeleri Kemal Sezginer ve Halil Şahan; “Daha öncede böyle bir şeye onay verdik sonradan FET֒cü çıktı. Araştıralım bu derneği. Sonradan altından bir şey çıkabilir. Raporları görelim. İnternetten araştırdım ben bu derneği” dediler.

Başkan Polat da; “Dernek tamamen amacına uygun çalışacak. Zaten Kaymakam Bey tarafından yönlendirildi. O zaman o yeri bir yıllığına verelim.” dedi ve oylamaya sundu. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

GÜNDEM DIŞI MADDELER
Gündem içi maddelerin görüşülmesinden sonra MHP Meclis Üyesi Kemal Sezginer ile Başkan Polat’ın gündem dışı maddeleri görüşüldü.

KEMAL SEZGİNER’İN ÖNERGESİ
MHP Meclis Üyesi Kemal Sezginer tarafından Meclise bir öneri sunuldu. Sezginer önerisinde şunları söyledi;

İlçemizde E-90 Karayolu kenarında Ankara istikametinde yapılmış olan Şehitlik Anıtı en güzel şekilde yapılmıştır. Yapımında emeği geçen her kişi ve kuruluşa teşekkürlerimizi sunarız.

Bu Şehitlikte günümüze kadar yaşamış olan Türk Devletlerinin bayraklarının asılması için 18 adet direk dikilmiş, bu direklerin dört tanesinde bayrak asılmıştır. Asılış şeklini ve bayrakları görmek gerek, adı üstünde şehitlik olması nedeniyle Çanakkale Zaferinden başlayıp, Kurtuluş Savaşı, Kıbrıs Harekâtı ve PKK ile mücadelede verilen şehitlerimizin isimleri yazılan bir şehitlik kaidesi gerekmektedir.

Bu nedenle ilçemize yakışır şekilde bir şehitlik olabilmesi için bayrakların tamamlanması, ilçemizde verilen şehitlerimizin isimlerinin yazılıp kaidelerin tamamlanmasını öneriyorum”

Başkan Polat da cevaben; “Şehitlik için ihale yapıldı. Bir firma tarafından yapıldı. Daha kabülü yapılmadı. Oraya asılan bayraklar kendi ekseni etrafında dönmediği için bayraklar yırtılıyor. Müteahhit firmada bu konuya çözüm arıyor, çalışma yapıyorlar. Şehitlerimizin isimleri orda var. İsimleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan ulaştık ve oraya yazdırdık” dedi.

BAŞKANIN ÖNERGESİ
Belediye Başkanı Ferda Polat’ın kredi talebi önergesi ise şöyle;

“2018 yılı yatırım programına alınan ilçenin Kale Mahallesi 63 ada 45 parsel üzerine yapımı başlayan Kültür Merkezi Yapımı işine 7.508.883,32 TL ve Tuz Gölü kenarına yapılacak olan rekreasyon alanı yapımı için ihale hazırlıkları yapılmış olup, İlçenin Yeşilova mahallesi 181023 ada 2 parsele yapılacak tesis maliyeti 3.128.175,02 TL bedel belirlenmiştir. Yatırımların gerçekleşmesi için kredi talebinin sağlanması gerekmektedir.”

MHP Meclis Üyesi Kemal Sezginer; “Hazır paramız var. Üzerini de yukardan alacağız” diye daha öncede demiştiniz. Fakat şuanda 7 milyon liralık bir istek doğuyor. Bunun nedeni ne? Daha önce dediğiniz yukardan alacağımız para ne oldu? O zamanda siz siyaset yapmışsınız bize” diye sorarken,
MHP Meclis Üyesi Halil Şahan da; “İmar Plan aşamasında hibe alacağız, acilet para gerekiyor demiştiniz. 2016 faaliyet raporunu onaylarken kasamızda yaklaşık 7-8 milyon civarı para vardı. Bu miktarın biraz fazla olduğunu düşünüyorum” dedi.

Başkan Polat da cevaben; “Kültür Merkezi’nin KDV dahil 10 milyon 314 bin lira muhammen bedeli vardı, 8 milyon 741 bin liraya ihale edildi. Bugüne kadar Belediye olarak ödediğimiz para 2 milyon 832 bin lira. Orasının 8.ay ya da 9.ay da tamamlanması gerekiyor. Hazırlığımızı yapalım. Bizim bu projeler için araştırmalarımız devam ediyor. Herhangi bir Bakanlıktan ödeme aldığımız zaman ihtiyaç kalmayacak.

Hükümetin şuanda tasarruf tedbirleri var. Daha önce Kültür Merkezinin yanı sıra bu rekreasyon projesini de sunmuştuk ama ödenek ayrılmadı.

Halil Bey’in dediği gibi öyle düşünmeyin. Bizim elimizde olan kaynaklarımız şuanda Şereflikoçhisar’ın ihtiyaçlarını giderecek kadar. Biz bu elimizdeki parayı bu yatırıma verdiğimiz zaman vatandaşın acil ihtiyacını nerden karşılayacağız? Şuanda biz hazırlık yapıyoruz.  64 tane mahallelerimize asfalt atacağız. Bu kaynak, Belediyemizden sağlanacak. Yatırımlar içinde Bakanlıklardan talebimiz var. Bakanlıklardan talebimiz karşılığını bulmazsa hazırlığımızı yapmamız gerekir.

Biz siyaset yapıyoruz. Biz, Bakanlıklardan alacağımız desteği alacağız. Alamayacağımızı da kendimiz ödeyeceğiz.

Biz bugüne kadar 12 milyon lira borç ödemişiz. Niye bunu söylemiyorsunuz? Biz buraya borç ödemeye gelmedik. Millete hizmet etmeye geldik. Biz hizmet karşılığında borçlanmayı düşünüyoruz. Oda ihtiyaç olursa” dedi ve oylamaya sundu. Maddeyi MHP ve CHP Meclis Üyeleri desteklemezken AK Partililerin oy çokluğuyla madde kabul edildi.

ALT GEÇİT  SORUNU;
Son olarak MHP Meclis Üyesi Kemal Sezginer; “Alt geçit sorununu ne yapmayı düşünüyorsunuz?” şeklindeki soru sordu.

Başkan Polat da; “Biz ilk geldiğimiz sıralarda orayı, tertemiz yapmış, kameralar yaptırmış, ışıklandırmış ve halkın hizmetine sunmuştuk. Kendim iki hafta halkımızın oradan geçmesi için çaba sarf ettik ama hiç kimse geçmedi.
Biz orası için Karayollarına bir yazı yazdık. Oradan yetkililer geldi, inceledi. Onlar da, Trafik Komisyonuna bir yazı yazın, değerlendirsinler demişti.
Alt geçidin girişine; bir büfe, çay ocağa ya da kokoreç gibi bir şeyler koyarsak oradaki kişiler hem alt geçite bakarlar hem de ticaret yapmış olurlar. Bu önerime ne dersiniz?” diye konuştu.

Meclis Üyelerinin tamamı da bu öneriye hemfikir olduktan sonra meclis toplantısı sona erdi.
    8 Şubat 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1181 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.046 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para