07 Şubat 2018, 14:13 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Ülkü Ocakları’ndan sosyal etkinlik

Ülkü Ocakları’ndan sosyal etkinlik

Ülkü Ocakları’ndan sosyal etkinlik...


Ülkü Ocakları Şereflikoçhisar İlçe Temsilciliğinin organizesiyle “Cehalet” isimli sigara, alkol, uyuşturucu süründürüyor ve öldürüyor konulu Tiyatro Oyunu sahnelendi.

Yazarı Hayati Sarı tarafından aynı zamanda yönetilen ve Belediye Toplantı salonunda sahnelenen tiyatroya; Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanı Mustafa Buzluk, Gölbaşı Ocak Başkanı Burak Fındıkcı, Etimesgut Ocak Başkanı Halil İbrahim Şencan ve Fatih Ocak Başkanı Muhammet Ali doğru, İlçemizden de; MHP İlçe Başkanı Adem Bulat, Ülkü Ocakları İlçe Başkanı Selçuk Adalı, MHP Belediye Meclis Üyeleri, Ülkü Ocaklarının Gençleri ile vatandaşlar katıldı.

KONUŞMALAR;
Tiyatrodan önce konuşmalar yapıldı. Mustafa Buzluk konuşmasında; “Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı bugün ülkemizde çok ciddi boyutlara ulaşmış, yaş ortalaması çok ciddi düşmüş vaziyettedir. İlkokul seviyesine inmiş durumdadır. Buna karşıda Genel Başkanımız Olcay Kılavuz Beyfendinin başlattığı ve biz Ülkü Ocaklarının da katkılarıyla uyuşturucuya karşı mücadele platformu başlatıldı. Bu kapsamda  bu güzel tiyatro oyununu izlemek için biraraya geldik.

Bu uyuşturucuya karşı İl, İlçe Teşkilatları noktasında Ankara’da yapılması gereken her türlü önleyici tedbir, arkadaşlarımızın bu illeti buluşmaması için Türk gençliğinin damarlarındaki asil kanı kirletmemesi için Ankara Ülkü Ocakları Başkanı olarak elimden gelen her türlü çabayı, mücadeleyi göstereceğime Şereflikoçhisar’dan söz veriyorum. İnanıyorumki bütün Ocak Başkanlarımız, dava arkadaşlarımızın her birisi de bu illete karşı mücadeleyi başlatacak, devam ettirecek ve Türk Gençliğinin bu illetten uzak durması için terörün her türlü kötü propagandanın birinci derecede finansman kaynağı olan bu uyuşturucuyla mücadele, Ülkü Ocakları olarak bizim asli vazifelerimizden birisidir. Genel Başkanımızın öncülüğünde Türk Gençliğine, “Spor yap, sağlıklı kal” diyoruz, “Uyuşturucudan uzak dur, kendine sahip çık bizim için değerlisiniz” diyoruz” şeklinde konuştu.

Ülkü Ocakları Şereflikoçhisar Başkanı Selçuk Adalı da; “İl Başkanım, Ülküdaşlarım, İlçe Ocak Başkanlarım, Üyelerim hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz” diyerek herkesi selamladı.

VE TİYATRO
Konuşmalardan sonra Cehalet isimli oyun sahnelendi. Oyunun konusu özetle şöyle:

“Zar zor geçinen bir ailenin üç çocuğundan birisiydi Hasan. Liseye gittiği zamanlarda arkadaş ortamından sigara ve alkole alıştırılır, okula gitmez olur Hasan. Ve devamsızlıktan kalır.

Hasan’ın babası da oğlunun sınıfta kaldığından habersiz cebinde ne var yoksa sırf oğlunun öğretmen olması için dershaneye kayıt yaptırır. Baba umutluydu, öğretmen olacaktı oğlu. Eşine ve annesine; “dershaneye yazdırdım oğlumu, öğretmen olacak” derken bile mutluluktan uçacak gibiydi. Taki gerçeği öğrenene kadar. Sınıfta kalmıştı oğlu Hasan. Babanın umutları biranda söndü ve oğlu Hasan’ı evden kovdu. Üzüntüsünden gözleri görmez oldu babanın.

Evden giden Hasan’ın macerası ise İstanbul’da devam eder. Burada bir Cafe’de çalışır. Cafe'nin patronu tarafından da uyuşturucu ticareti yapılır.

Bu arada Hasan’ın kız kardeşi Esra da komşu kızı tarafından internet ortamında kendisine bir erkek arkadaşı bulur ve uyuşturucuya alıştırılır. Kızları internet ortamında ağına düşürüp uyuşturucuya alıştıran sonra bırakan erkek arkadaş Kerem, uyuşturucuyu Hasan’ın patronundan temin eder. Esra uyuşturucudan yaşamını yitirir.

Hasan daha sonra pişman olur ve Emniyeti arayarak çalıştığı Cafe’ye “uyuşturucu ticareti yalıyor” diye ihbarda bulunur.

Hasan’ın lise arkadaşı komiser Alper’de Cafe’ye giderek gerekenleri yapar. Komiser Alper burada; “Hasan’ın arkadaşı Kerem’in kız kardeşi Esra’yı uyuşturucuya alıştırdığını ve kız kardeşinin uyuşturucudan öldüğünü” söyleyince Hasan yıkılır. Ama ailesinin yanına da gidemez o halde, utanır.

Hasan, komiser arkadaşı tarafından Ülkü Ocaklarına yönlendirilir. Ülkü Ocaklarına giden Hasan, alkolden, sigaradan ve uyuşturucudan uzak durur. Kitap okur, dışarıdan liseyi bitirip, Üniversiteyi de okuduktan sonra öğretmen olur.

Öğretmen olduktan sonra baba ocağına giden Hasan, ailesinden özellikle babasından özür diler ve babasına “ben öğretmen oldum, istediğin oldu” der.

Kızının ölüm acısını içine bastıran baba da oğlunun öğretmen olduğunu öğrenince mutlu olur ve oğlunu bağrına basar.”

Ve tiyatro iki saatlik bir gösterimden sonra sona erer.

Günümüzde gençlerin alkol, sigara ve uyuşturucuya arkadaş ortamıyla alıştırıldığını anlatan “Cehalet” isimli tiyatro oyunu ilgiyle izlenilirken, izleyenler tarafından da çok beğenildi.


  8 Şubat 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1212 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]