07 Şubat 2018, 13:41 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Yedi yaş çok geç!

Yedi yaş çok geç!

Ben 0-6 yaş arası çocuklara verilen eğitimin...


Hafta başı eğitim ve öğretimde ikinci yarı yıl başladı. Bu dönem ortaokul 8’nci ve lise 12’nci  sınıf öğrencileri için, değiştirilen sınav sistemlerinin uygulanma süreci olacakmış! (yani kobay olma sırası bizimkilerde) Anlaşılan yine-yeniden-yeni bir belirsizliğe doğru yol alıyoruz. Hayırlısı olsun!

Ben 0-6 yaş arası çocuklara verilen eğitimin önemli olduğunu bilirdim de bu kadar olduğunu bilmezdim. Prof. Dr. Selçuk Şirin sayesinde iyice öğrendim.

Prof. Dr. Selçuk Şirin Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezunu.  Hâlihazırda New York Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. Davranış bilim ve istatistik dersleri veriyor. Aynı zamanda araştırmacı-gazeteci. Ulusal bir gazetede köşe yazarlığı yapıyor.  İnternette eğitimle ilgili yazdığı makalelerine denk geldim hepsini okudum. Çocuğun eğitimi, çocuk gelişimi ve çocuğun zekâsını artırma konusunda nokta tespitleri ve bir sürü çözüm önerileri var.

(Benim seçtiğim)  Çocukta zekâyı artırmanın yollarını başlıklar altında anlatıyor. Özetle:

“Okul öncesi dönem beyin gelişimi bakımından kritik bir dönem. Ebeveynler ve eğitimciler bu dönemde zekâyı nasıl arttıracaklarını bilmek istiyor. Bu soruya yanıt arayan pek çok araştırma yapılmış;

Kaliteli okul öncesi şart!

Okul öncesi eğitimi, çocukların zekâsını arttırıyor. Nedeni bu kurumların onların zekâsını dürtükleyici ve itici bir öğrenme  ortamına sahip olmasından kaynaklanıyor. Eğer kapsamlı yani çocuğun her türlü gelişimini odağa alan kaliteli bir okul öncesi eğitim kurumuysa zekâ puanı artıyor.

Her mahalleye bir okul öncesi eğitim kurumu!

Okul öncesi eğitimin erken ya da geç başlamasının zekâya katkısı yönünde bir bulguya rastlamamış. Önemli olan okul öncesi eğitimin süresi ve kalitesi, daha erken yaşta başlaması değil.

Her ile bir üniversite kurmanın faydasını pek bilemiyoruz ama her mahalleye kaliteli bir okul öncesi eğitim kurumunun faydası ispatlanmış durumda.

Diyalog kurulan çiçek bile daha çok açıyor!

Etkileşimli (diyalog) okuma yani ebeveynlerin çocukları ile karşılıklı konuşarak ve soru-cevaplarla kitap okumaları da zekâyı arttırıyor. Diyalog kurulan çiçek bile daha güzel açıyor. Çocuğunuzla konuşun, oynayın, gezin.

Beslenmenin zekâya etkisi!

Doğum öncesi sürecinden başlayarak çocukların beslenmesinde Omega-3’ün olması çocukların zekâsını arttırıyor. Yağ asitleri çocukların zekâ gelişiminde temel olan sinirsel hücrelerin gelişimine katkıda bulunuyor.  Yani bizim Karadenizlilerin hakikaten bir bildiği varmış.

Evet, hem yerli ve milli hem de evrensel göstergeler hep aynı şeyi söylüyor, bizim çocuklar dünyadaki akranlarının gerisinde kalıyor. Veliler de bu durumu bildiği için endişeli ancak bu karamsar tabloya rağmen ben umutluyum. Nobel bilim ödülünü aldığı için herkesin doğuştan çok zeki olduğuna kanaat getirdiği Aziz Sancar hocanın ‘Zekâya inanmıyorum. Çoğu insan zekâya inanır, ben inanmıyorum. Bizi birbirimizden ayıran emektir. Ben çalışmaya inanıyorum.’ açıklamasını okudum. Aynen!”

Aklımda kalanlar…

‘Aman çocuğun dişini üniversitenin bahçesine gömelim üniversite okusun!’ çabamız sonraki meseleymiş.   Esasen iyi bir okul öncesi eğitimi alsın önceliğimiz olmalıymış, sonrası zaten kendiliğinden gelirmiş.

Çocukla iletişim halinde kalınacak, kaliteli zamanlar geçirilecekmiş.

Yemedim-yedirdim yanlışmış. çocuğa Omega 3 içeren besinleri sevdirecekmişiz.   

Bütün bebekler dünyaya eşit zekâda gelirmiş. Hayatları onlara 0-6 yaş arası verilenlerle şekillenirmiş.

Eğitim hayatındaki başarısı ve doğru meslek seçimi için kaliteli bir okul öncesi eğitiminin çook faydası varmış!  Çocuğun kişiliği,  çevreye karşı davranışları, konuşma stili, görgüsü-göreneği, terbiyesi kısaca nasıl bir vatandaş olacağı ailesinin ona verdiği eğitime göre yine bu zaman diliminde oluşurmuş.

Yedi yaş çok geç!

Gerçekten de öyle; en basitinden çevremizdeki insanlara baktığımızda bile bu yaş aralığında eğitimini almış mı almamış mı hemen anlayabiliyoruz. Atalarımız boşa dememişler. “İnsan yedisinde ne ise yetmişinde de odur.”  diye.  

Zaten onlar hep doğru söylerler...


    8 Şubat 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1588 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


68728
Sıla'ya katılıyorum. Çocuk eğitimi konusunda asıl eğitilmesi gerekenler ailelerdir. İfrat ve tefritten kaçınılan, karakter için gerekli olan sevginin tam verildiği bir aile... Ama korkarım bu ailelerin sayısı çok az.
Sıla
Çok doğru noktalara değindiniz.Ama bunlara aile içindeki huzur ortamını eklemek isterim.Bence ilk etapta olması gereken bu.Çocuklardan önce,eğitilmesi gereken o kadar çok aile büyükleri varki..
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]