07 Şubat 2018, 13:37 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Hasan Koçak (Çavuş)

Hasan Koçak (Çavuş)

Kacarlı Hüseyin oğlu Hasan Koçak 1336 (1920) yılı doğumlu olup 1981 yılında vefat ederek...


Kacarlı Hüseyin oğlu Hasan Koçak 1336 (1920) yılı doğumlu olup 1981 yılında vefat ederek 61 yıl gibi çok da uzun olmayan ömrü, onun hayırla yâdedilecek hizmetleriyle doludur.  

1948 li yıllarda Tevfik Koçak ile Kacarlı’dan Koçhisar’a gelir. Beraberce süren hayatları daha sonra değişik meslek sahibi olarak ama sürekli yakın samimi münasebet ve yardımlaşmalarıyla devam eder.

Hasan Çavuş olarak anılan Hasan Koçak Amcamız, Şereflikoçhisar’ın hürmet gösterilen ve yardımsever şahsiyetlerindendir. Bolayır ve Çonkbayır’da vatanî görevini çavuş olarak yapması onun, Hasan Çavuş olarak tanınmasını ve anılmasını sağlar. Evleri, eski garajın karşısında olmasıyla, köylerden gelen misafirlere kapısı devamlı açıktı.

İş hayatında, çarşının sevilen ve sayılanı olmakla beraber itimad edilen bir esnafıydı. Sadece kendine değil yakınlarına da çok faydası var idi. Şükrü Etlioğlu’nun dükkanı sırasındaki Eski Belediye başkanı Mehmet Aktaş’ın yanında dükkanı vardı. Karşısında ise Manifaturacı Hadi Küpeli’nin manifatura dükkanı var idi.

Sosyal ve siyasal yönünden de çok aktif ve faal idi. Demokrat Parti geleneğinin karakteristik temsilcisi olması, halkla bütünleşmesini sağlar. Halkın içerisinden gelen, onların temel değerlerine yaşayarak sahip çıkan Hasan Çavuş, Adalet Partili Belediyelerde başkan vekilliği, encümenlik gibi siyasal hizmetlerde uzun yıllar bulunmuştur.

Vatanına düşkünlüğü askeriyeden gelen rütbesiyle, demokrasiye hassasiyeti ise demokratlığıyla anılan Hasan Amcamızın evlâtlarının tahsilli olması, eğitim ve tahsile verdiği önemin en açık ifadesidir.

Çocukluğumun en eski hatıralarında, Hasan Amcanın bizim kerpiçten iki katlı evimizin üst katında bir dönem kalarak komşu olduğumuzu hatırlıyorum. Mavuş (Mehveş) Teyze, annemin çok yakın arkadaşlarından olup, sık görüştüğümüz komşu teyzelerimizdendir. Hasan Çavuş’un iş ve siyasî hayattaki başarılarının ve evlâdlarını sevilen sayılan ve eğitimli olarak yetiştirilmesinin arkasındaki gizli kahramanın Mavuş Teyze olduğunu ilân etmeye gerek yoktur, diye düşünüyorum. Ki, beylerin işlerinin gizli öznesi hanımlarıdır, bunun böyle bilinmesi daha doğrudur.

Orhan ve İsa Ağabeyler ile Zeynep Ablamız bizden büyük; kızları Ülkü ve Nuray Hanım ise komşu kardeşlerimiz idi. Nuray Hanım, Hasanoğlan Öğretmen Okulundan kardeşimizdir. Orhan Ağabey, uzun yıllar hâkim olarak önemli kademelerde hizmet etmiştir.

İsa Hocamız, Şereflikoçhisar’ın sevilen sayılan öğretmenidir. Yeğenim Şükran’ın da öğretmenidir. Şair, edib ve sohbet ehlidir.

Allah’ın takdiri ki; Hasanoğlan’dan çok sevdiğim Dursun Soylu Hocamız ile, ileriki yıllarda Nuray Hanımın ablası Ülkü Hanımın izdivaçları nasib olur. Kendilerine hayırlı, huzurlu ve sağlıklı ömürler dilerim.    

Cumhuriyet İlkokulu’nda okuduğum yıllarda okuldaki öğretmenlerimizden İlhan Hoca, Hasan Amca’nın kiracısı idi.

İlhan Hoca’yı rahmetle anmak istiyorum. Devlet Parasız Yatılı Okul Sınavlarında, başımızda gözlemci idi. Sınıf olarak bilemediğimiz bir soruda kısa ve genel ipuçları vererek Koçhisar’ın öğrencilerine yardımcı olmuştu. Vefat etti ise Allah, rahmet eylesin, hayatta ise sağlıklı uzun hayırlı ömür versin.

Rabbim geçmişlerimize rahmet eylesin. Mekânlarını Cennet eylesin.Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1689 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Mehmet Çetin
Şereflikoçhisar'lı hemşehrimiz Günay Doğan'ın bilgi yardımlı mesajını paylaşıyoruz.
Mehmetciğim
Bugün Çengel'deki yazını okudum.
Hasan Amcayı çok iyi tanırım.
Komşusu Ayşebeyli Çiftci Aktas belediye başkanlığı yapmadi.
İlhan Hoca, bizim birader Zafer'in Kayınpederi olur.
Hayattadır Emine Hanim da hayattadır.
Ankara'da Eryaman'da ikâmet ediyor. Epey yaşlandı ve Emine Hanım çok daha sağlıklı.
Niyazi Amcanın oğlunun gözlerinden öpüyorum
Teşekkürler.

Günay Doğan'a çok teşekkür ediyoruz.
Benim bildiğim eski belediye başkanı Mehmet Aktaş idi, yanlışım var ise yine de tashih ederiz. MÇ.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü
Hamza Çetin Hamza Çetin
Hamza Çetin (1891-1975), aslen Cavlak’lı olup Sarı Ali (1855-.) ve Şemsiye’nin  (kısaca Şemsi’nin)(1869-…) oğludur...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para