07 Şubat 2018, 13:33 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

NÜFUS VE KALKINMA

NÜFUS VE KALKINMA

Ülkemizde yıllar içerisinde gözle görülür bir biçimde kırsal kesimlerden kentlere doğru olan...


Ülkemizde yıllar içerisinde gözle görülür bir biçimde kırsal kesimlerden kentlere doğru olan bir göç hareketi var. Bu durum Şereflikoçhisar içinde geçerlidir. ‘’Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’’ sonuçları, 2017 yılı verilerine göre il ve ilçe merkezlerinde ikamet edenlerin oranı 2016 yılında %92,3 iken, bu oran 2017 yılında %92,5’e yükseldi. Belde ve köylerde yaşayanların oranı ise %7,5 olarak gerçekleşti.

Ülkemizde de son yıllara doğru nüfus artış hızı ( 2016 yılında ‰13,5 iken, 2017 yılında ‰12,4) düşmüş olmasına rağmen, artış hızı genç nüfusumuzu hala korumaktadır.

Şereflikoçhisar’ın eski nüfus artış hızının olmadığı istatistikî verilere net bir şekilde yansıyor. Şereflikoçhisar’da 2007 yılında nüfusu; 34.808 iken, 2016 yılı nüfusu ise 33.420 kişi olarak belirlenmişti.  2017 yılı ‘’Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’’ sonuçlarına göre Şereflikoçhisar’ın nüfusu 33.599 kişi olarak tespit edilmiş ve bir önceki yıla göre 179 kişilik bir artış görülmektedir. Onun için ‘’Şereflikoçhisar’da nüfus artış hızı ve nüfus artış hızını belirleyen ölüm ve doğum hızları nasıl değişti?’’ sorularının yanıtını aramakta yarar var. Bu soruları da sosyolojik, ekonomik verilere dayalı olarak analiz etmek gerekir. Bu bir kişinin tek başına yapabileceği bir işte değildir. Bunun da farkında olmamız gerekir.

Her Şereflikoçhisar gibi ben de hayatımı sürdürdüğüm bu yerleşim yerinin nüfusunun artmasını, nüfusu artarken sosyal, kültürel ve ekonomik alanda gelişip güçlenmesini istiyorum. Şu da bir gerçek ki bir yerleşim yerinin gelişmişlik düzeyinde nüfusunun artması veya azalması tek ölçüt değildir, elbette. Bununla birlikte nüfus artışı; doğal kaynaklar, sermaye birikimi ve teknoloji ekonomik kalkınma açısından önem taşır. Hayvancılığın gerilemesi ve buna paralel olarak  geçim sıkıntısı, tarım alanlarının ve alternatif geçim kaynaklarının yeterli olmaması, genç nüfusun iş bulamaması gibi faktörler nüfus artırır veya azaltır.

Toplumsal bir olgu olarak, insanlar iyi hayat sürebilecekleri yerleşim birimlerinde hayatlarını geçirmek ister. Bu düşünceyi kimseye çok göremeyiz.

Şereflikoçhisar’ın gelişip büyümesi için siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan birçok avantajı mevcut. Mevcut avantajlarını, birlik beraberlik ve istişare içinde hareket ederek kullanırsa başarıya ulaşabilir. Şereflikoçhisar’ın nüfus artış hızı ile kalkınma hızı arasında ilişki kurmak ve nüfus başka yerlere göçmesinin önüne geçecek tedbirler alınmalıdır.

Yorumsuz ve Sorusuz, Polatlı Örneği
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) nüfus verilerine göre Polatlı nüfusu; 2016 yılında 122.424 kişi, 2017 yılında ise 124.464 kişi olarak belirlendi. Polatlı’yı Ankara’nın diğer taşra ilçelerinden ayıran en önemli özelliği 100 bini geçen tek ilçe olmasıdır. Bunun yanında Şereflikoçhisar gibi bir aralar il olacak ilçeler arasında adı geçen yerlerden. Burada derin bir Polatlı nüfus analizine girmeyeceğim ama bir yılda nüfusundaki artış nerdeyse Evren ilçesinin (2017 yılı verilerine göre 2.753 kişi) nüfusu kadar olmuş.


    8 Şubat 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1499 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]