31 Ocak 2018, 14:11 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Su Kısıtlı ilçeler kapsamındayız

Su Kısıtlı ilçeler kapsamındayız

ilçemiz; Su Kısıtlı ilçeler kapsamında...


2017 yılında ilçemiz ve Haymana ilçesi ‘Su kısıtlı ilçeler’  kapsamına alındı.

İlçemizin su kaynakları bakımından su kısıtlı ilçelerden biri olmasından dolayı, Tarım Bakanlığı tarafından  tarımsal destekleme kapsamında nohut, mercimek ve yem bitkilerine destek verilecek.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şenol Görgülü konuyla ilgili Türkiye Tarım Havzaları tespiti yapılan yer altı suyunun kısıtlı olduğu alanlarda, üretimi destekleme amacı ile nohut, mercimek ve yem bitkilerinin ekimlerinde yüzde 50 tarımsal destek verildiğini belirtti.

Görgülü “2017 ilçemizde mercimek ve nohut ekili ürünler için primler kg 30 krş iken şu anda yüzde elli destek ile kg 45 krş prim verildiğini ifade etti. 

2017 yılı fiğ, Macar fiği, burçak, mürdümük gibi yem bitkileri için yüzde elli destekleme primlerinin 2017/10465 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla, 18 Ağustos 2017 sayılı resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe girdiğini de söyleyen Görgülü ”İlçe Tarım olarak, çiftçilerimizin alternatif ürünlere yönelmesini öneriyoruz. Meyvecilik ve sebzecilik bunlardan biri. Patates, soğan ve sarımsak üretimi de ilçemizde ekimi yapılan ürünlerden  olabilir. Komşu illerimizde bunların ekimi yapılıyor.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Kısaca ilçemiz su kısıtlı bölgelerden.  Çiftçilerimizin  var olan suyla daha fazla alanı sulaması gerek. Bundan dolayı nadas alanlarının daraltılmasını ve katma değeri yüksek ürünlerin ekilmesini çiftçilerimize salık veriyoruz” şeklinde konuştu.

  1 Şubat 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1379 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para