31 Ocak 2018, 12:57 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Ya olduğun gibi görün…

Ya olduğun gibi görün…

Çağları aşan bilgeliğiyle yüzyıllardır insanoğluna...


Geçtiğimiz günlerde televizyon kanallarını gezerken Mevlana Celalettin Rumi’nin belgeseline denk geldim. Bir an toparlayamadım. Kendi kendime Allah Allah ‘Bildiğim kadarıyla doğum günü değil’ dedim, ölüm yıldönümü hiç değil! Şeb-i Arus törenleri daha yenilerde oldu.  Ne alaka diye düşünürken ekranın altından akan yazıya dikkat kesildim;

“Bu program, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun 24.11.2017 tarih ve 2017/47 sayılı toplantısında alınan 11 nolu kararı uyarınca, kuruluşumuzun 2, 3, 7, 10 ve 14 Kasım 2017 tarihlerinde saat 15.30’da yayınladığı Seda ve Uğur’la adlı programda, 6112 sayılı kanunun 8. maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde yer alan, Yayın hizmetleri; ”Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” ilkesinin ihlali nedeniyle idari tedbir uygulanması sonucu yayını durdurulan program yerine yayınlanmaktadır.”

Meğer o saatlerde Seda Sayan’ın programı varmış! En son ‘Evleneceksen Gel’ de Roman kızı Solmaz ortalarda oynarken bırakmıştım izlemeyi, (tabiri caizse) iyice cılkı çıkmıştı programın. Olay izdivaçtan geçmiş arsızlar-yüzsüzler buluşmasına dönmüştü.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Seda’nın; toplum ahlakını bozduğu kanaatine varmış -ceza kesmiş-  programı birkaç gün yayınlanmayacakmış! (E biraz geç kalmış)

Yerine yayınladıkları ‘Gönül Sultanları’ çoook güzeldi. Muhammed Celaleddin, aşina olduğumuz ismiyle Hz. Mevlana’nın doğumundan - ölümüne kadar hayatının anlatıldığı belgesel. İzlemelere doyamadım.

Keşke en çok seyredilen kanallar (ara sırada olsa) kadın kuşağı denilen saat diliminde değerlerimizi anlatan bu belgesellerden koysalar da ufkumuz açılsa yahu!

***

Hz. Mevlana; insanların adından en çok söz ettiği kimselerden. Düşünceleri  sadece Türkiye’de değil tüm dünyada ilgi görüyor ve dört bir yandan onun türbesini ziyarete gelenler var.

Özellikle Amerika’da Mevlana’nın düşünceleri ve eserleri büyük ilgi görüyormuş ve en çok satanlar  arasında yer alıyormuş. Yanı sıra hayatı ile ilgili yazılmış kitaplarda Amerikalıların ilgi odağıymış. Hatta bu eserlere ‘Rumi Meditasyon’ adını vermişler. (İnşallah sevimsiz başkanları da okur da biraz meditasyon yapar be!)   

Benim Hz. Mevlana’ya ilgim yıllar önce Elif Şafak’ın AŞK romanını okumamla perçinlendi. (okuyanlar bilirler) İlahi ve gerçek aşkın anlatıldığı romanda Amerikalı bir kadın, okuduğu kitapta anlatılan tasavvuf felsefesinden çok etkileniyor. Mevlana ve Şems-i yakından tanımaya (taaa) okyanus ötesinden, Konya’ya geliyor… (okumayanlara tavsiye ederim)

“Gel, gel, ne olursan ol yine gel, ister kâfir, ister Mecusi (ateşe tapan), ister puta tapan ol yine gel, bizim dergâhımız, ümitsizlik dergâhı değildir, yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel.”

Sosyal medyada Mevlana sözleri tıpkı semazenler gibi döner durur. İnsanlar onun sözleriyle umutlanır, onun sözleriyle birbirlerinin dertlerine ortak olurlar...  

Mevlana der ki…
“Ümitsizlikten sonra nice ümitler,
Karanlıkların sonunda nice güneşler var.”
“Üzülme!” der Hz. Mevlana ve devam eder;
“Sopayla kilime vuranın gayesi kilimi dövmek değil, kilimin tozunu almaktır. Allah sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır.”
“Niye kederlenirsin” der, Mevlana…
“İstediğin bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı için ya da gerçekten de olmaması gerektiği için olmuyordur.”

Ve deyim yerindeyse en seviyeli kapakları da onun sözleriyle yaparlar.
“Edepli edebinden susar, edepsiz ben susturdum sanır”

Çağları aşan bilgeliğiyle yüzyıllardır insanoğluna rehber olan Hz. Mevlana’nın en sevdiğim dizeleri de  günümüz siyasetçilerine gelsin.

“Güneş gibi ol; şefkatte, merhamette.
Gece gibi ol; ayıpları örtmekte.
Akarsu gibi ol; keremde, cömertlikte.
Toprak gibi ol; tevazuda, mahviyette.
Deniz gibi ol; hoşgörüde
Ölü gibi ol; öfkede asabiyette
Ya olduğun gibi görün
Ya göründüğün gibi ol…”


   1 Şubat 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1283 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Sıla
Bu programlara karşı öyle doluyum ki anlatamam.Yaa kendi yuvanın,evliliğin,örfün,adetin ne olduğundan bihaber zavallılar program adı altında rezillik,reyting uğruna karaktersizlik yapıyor,...RTUK amcamız göz yumuyor.Gerçekten yetti artık.Bu ne yaaa.Teşekkürler Dilek hanım.Yine toplumsal bir yaraya parmak bastınız.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]