31 Ocak 2018, 12:55 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Niğde’den Ankara’ya

Niğde’den Ankara’ya

Niğde’den Ankara’ya...


Üniversitelerin, kuruldukları illere ve bu illerin sınırları içerisindeki yerleşim yerlerine özellikle ekonomik ve sosyal/kültürel açıdan çok önemli katkılarının olduğu görülmektedir. Üniversite denilince, ilk önce, her üniversite nüfusunun kentte yaptığı harcamalar akla gelmektedir. Bunun yanında üniversitenin sosyo-ekonomik gelişmeye ve kentlileşmeye olan katkıları da önemlidir. Çünkü ekonomik gelişme ile sosyal/kültürel gelişme birbirlerini karşılıklı olarak etkileyen dinamiklerdir.

Başkentin onlarca üniversitesi bulunmasına ve Şereflikoçhisarlıların çok istemesine rağmen bir tanesi bile ilçemizde kendilerine bağlı bir bölüm açmaya yıllarca olumlu bakmadılar.

Ankara’ya bağlı ilçemizin yüksekokul isteğine Niğde Üniversitesi olumlu yaklaşarak, ‘’1997-1998 Eğitim Öğretim Yılında İktisadi ve İdari Programlar bölümü bünyesinde Pazarlama ve İşletme Programı olmak üzere iki programda 97 öğrenci ile yüksekokul eğitim-öğretim hizmetine başlamıştı.

Yüksekokul ilk olarak Çarşı Merkezinde Belediye’ye ait olan 2 katlı bir binada hizmet vermeye başlamış,  daha sonra ise Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait 3 katlı bir binada Eğitim-Öğretim hizmetine devam etmiştir. 2003 yılında ilçemizin hayırsever iş adamlarından olan  Merhum Berat Cömertoğlu tarafından yaptırılan ve Üniversiteye hibe edilen, son derece modern olan bir binaya kavuşulmuştur. Niğde Üniversitesi Senatosu’nun 2003 yılında almış olduğu kararla Meslek Yüksekokulunun ismi Şereflikoçhisar Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu olarak değiştirilmiştir. 2006 yılında Aksaray Üniversitesi’nin kurulmasıyla Meslek Yüksekokulumuz Aksaray Üniversitesi’ne bağlanmıştır.

Yine Aksaray Üniversitesi’ne bağlı olan ve 2010 yılında da 4 yıllık lisans eğitimi veren Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu ilçemizde eğitim vermeye başladı.’’

Son dönemde yaşanan gelişmelere baktığımızda; 07.12.2017 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında alınan kararla Aksaray Üniversitesi bünyesinde yer alan Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nun bağlantısının değiştirilerek, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne bağlanması ve adı geçen yüksekokulun Şereflikoçhisar Uygulamalı Bilimler Fakültesi’ne dönüştürülmesi için son aşamaya gelindiğini gösteriyor.

Bu noktada aklıma ilk gelen soru şu ‘’Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kısa ve uzun vadeli gelişme ve genişleme programında Şereflikoçhisar nerede yer alıyor?’’ bu sorunun cevabını Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin yetkililerinin vereceğini umuyorum.

Şunu da unutmamak gerekir,  ilçe halkı olarak bizim üniversitelerden nasıl beklentilerimiz var ise onların da hizmet sundukları yörelerden beklentileri var. Herkesin bildiği gibi üniversitelerin bir yöreye olan katkısını arttırmak ve topluma öncülük edebilmesini sağlamak, ancak kurulduğu yörede altyapının tamamlamış olmasıyla olabilir.

Sonuç olarak, yüksekokul ya da fakülte kurulmadan önce o yörede yeterli fiziki, ekonomik ve sosyal/kültürel altyapı oluşturulmalıdır. Yapılması gereken iş varsa çok kısa sürede tamamlanmalıdır. Böylece üniversite ve bağlı bölümleri, amaçlarını daha etkin bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Yüksekokulun açıldığı 1997’li yıllardan bu yana Şereflikoçhisar yöresinin kişi başına düşen geliri azalmaya ve net göç veren bir yöre olmaya devam etmiştir. Bu da bize şunu gösteriyor ki ilçemizde yüksekokullar, yaramıza beklenilen düzeyde merhem olamamıştır. Burada suçlu aramıyorum, ama yüksekokulların ve Şereflikoçhisar’ın bütünleşememesinden kaynaklanan bir sorun var diye düşünüyorum. Yoksa ilçemizdeki yüksekokulların hangi üniversiteye bağlı olduğu yüksekokul mu fakülte mi olduğu önemli değil.  Adı yüksekokuldu ama zaten 4 yıllık lisans eğitimi veren bir okul ilçemizde mevcuttu.

Teşekkür: Şahsım adına, Niğde ve Aksaray Üniversitelerine bugüne kadar ilçeme yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür ederim.    


   1 Şubat 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1427 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Geleneksel Kerpiç Evler Geleneksel Kerpiç Evler
Barınma ihtiyacı ile ortaya çıkan konut, hayat düzenimizi oluştururken yaşam biçimimizi de şekillendirir...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para