25 Ocak 2018, 14:02 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Ağzımızı bozmayalım

Ağzımızı bozmayalım

Ağzımızı bozmayalım...


2017 yılının bu köşedeki ‘Küfürsüz olamaz mı?’ Başlıklı son yazısının giriş bölümü şöyleydi:

Parti başkanları, sendika ve oda başkanları, sivil toplum kuruluşları, basın v.b. kim ya da ne olduğu farketmiyor, muhalefet eden, muhalif görüş sergileyen her kesime karşı Cumhurbaşkanımız her konuşmasında ağzına geleni söylüyor, hakaretlerin en ağırını reva görüyor.

En yüksek kattan sergilenen bu davranışa karşı, muhalefettekiler de O’nun kadar olmasa da benzer üslubu kullanıyor, küfürler hakaretler ortada fırdöndü gibi dönüp, dolaşıyor.

Toplumu oluşturan farklı kesimlerin temsilcileri arasındaki üsluplarına yansıyan bu düzeysizlik, seviyesizlik, hoşgörüsüzlük giderek tavandan tabana doğru yayılıyor, gerilimden beslenen, gerilimle yaşayan, gerilimden medet uman bir yapıya doğru doludizgin gidiyoruz.

Çevrenize bir bakın; hiç yüzü gülen, çevresine olumlu enerji yayan birilerini görüyor musunuz?

Bakışlar dalgın, yüzler asık, alınlar kırışık sanki herkes kavgaya gidiyor.

Birine günaydın deseniz, selam verseniz, hatır sorsanız; sana ne? Der gibi bir bakış atfediyor, kavga edecekmiş gibi bir duruş sergiliyor.

Lider konumundaki, temsil noktasındaki kişilerden tabana doğru yayılan bu sevgisizlik giderek yaşam tarzımız oluyor.

Çarşıda, pazarda, okulda, birlikte yaşanılmak, bulunmak zorunda olunan her yerde öğretmen-öğrenci, yöneten-yönetilen, işçi-işveren, kadın-erkek ilişkilerinde görüp duyduğumuz bu gerilim, sosyal medyada da en çirkin, en pespaye, en düşük seviyede kendini gösteriyor...

Yazı şu dilekle bitiyor:

...Sorunların çözüme kavuşabileceği, savaşların sona ereceği, barış ve kardeşliğin kabul göreceği temennisiyle 2018’ın küfürsüz, hakaretsiz, karşılıklı sevgi ve saygı dilinin hakim olacağı bir yıl olmasını diliyor, tüm okurlarımın yeni yılını kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

2018’in hemen ilk günlerinden itibaren dileğimin gerçekleşmediğini, sonrasında da gerçekleşmeyeceğini üzülerek gördüm.

Liderler arasında, liderler adına konuşanlar arasında yine karşılıklı küfürler, hakaretler, düzeysiz, seviyesiz ifadeler, iddialar gırla gidiyor.

Oysa bugün her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe, dayanışmaya, karşılıklı saygı ve sevgiye ihtiyacımızın olduğu günlerden geçiyoruz.

Türkiye; sınır ötesindeki terör örgütlerinin, ülkemize yönelik olası tehditlerini yok etmek için askeri harekat yürütüyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Hava ve Kara unsurlarının bir bölümü ‘Zeytin Dalı’ adı verilen harekatla sınırlarımızın dışında, Suriye topraklarında PKK ve uzantısı PYD, YPG ve IŞİD gibi terör örgütlerini yok etmenin savaşını sürdürüyor.

Bu harekata toplum olarak tam destek vermemiz gerekiyor.

Şimdiye kadar yapılan açıklamalara, verilen demeçlere, gazete ve televizyonlardaki haber ve yorumlara bakıldığında bu desteğin verildiğini görüp, duymaktan mutlu oluyorum.

Başbakan Binali Yıldırım’ın muhalefet liderleriyle görüşüp, harekat hakkında bilgi vermesini, muhalif liderlerin destek açıklamasını olumlu görüyorum.

Ne var ki; sayıları az, sezleri cılız da çıksa, bazılarının bu hareketi bir ideolojiye, bir partiye, bir kişiye maletme çabasına üzelerek tanık oluyor, bunun birlik ve beraberliğe, dayanışma ruhuna zarar vereceğini düşünüyorum.

Unutmayalım ki;
Harekat; Türkiye Cumhuriyeti’nin.

Harekatın gerekçesi; Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası.

Harekatı yapan; Türkiye Cumhuriyeti’nin Silahlı Kuvvetleri.

O silahlı kuvvetlerin içinde benim, senin, akrabalarımızın, komşularımızın, hemşehrilerimizin oğlu, kardeşi, yeğeni, arkadaşları var.

Harekatın başarıya ulaşmasında, askerimizin kayıpsız, ya da en az kayıpla dönmesinde bizlerin hayır duasına, moral desteğine her zamankinden daha çok ihtiyacı var.

Bu nedenle affedersiniz s.dik yarışından ve harekatı iç politika malzemesi yapmaktan özenle kaçınalım, ülkemize ve çevremizdeki ülkelere bir an önce barışın ve kardeşliğin yerleşmesi için dua edelim.


   25 Ocak 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1350 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para