24 Ocak 2018, 14:14 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

İlçemiz Kuraklık Bölgesi ilan edildi

İlçemiz Kuraklık Bölgesi ilan edildi

İlçemiz Kuraklık Bölgesi ilan edildi....
ilçemiz Kuraklık Bölgesi ilan edildi
Nohut ve mercimekte destekleme primi 450 liraya yükseltildi


Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olan İlçemiz ve Haymana çiftçilerine, nohut ve mercimekte ödenecek destekleme primi dekara 300 lira olarak açıklanmışken bu havzaların kuraklık bölgesi ilan edilmesi ile prim 450 liraya yükseltildi.

Gazetemiz görevlisi konu hakkında üreticilerimizin görüşlerini aldı:

Tarım ürünleri alım-satımı yapan Resul Candan (Candan Tarım):

”Kuraklık bölgesi ilan edilen ilçemizde, 2017 yılı nohut hasadında verim ve kalite bakımından iyi bir yıl olarak geçirdik. 

Üreticilerimizden nohut ve mercimeğin tonunu ürünün kalitesine göre 5 bin ile 7 bin lira arasında aldık.

“Yeni yılda ekim yapacak çiftçilerimizin mart-nisan aylarında nohut ve mercimek ekmelerini tavsiye ederim. Ekilecek tohumlukların elenmiş ve boylanmamış tohum olması gerekiyor. Üreticimiz dekarına 450 lira destekleme primi alarak tohumlarının parasını çıkardı. Geçen yıl 100 bin dekar ekim yapılmıştı, bu yıl ekimin daha da artmasını bekliyoruz.”

Hakan Keskin (Keskin Ticaret) : “Yanlış tarım politikası uygulamaları ve geçmiş yıllarda yapılan tarım ürünlerindeki ithalat, hem çiftçilerimizi üretemez hem de bulunduğu yerde yaşamını idame ettiremez hale getirerek şehirlere göç başlattı.

“Köyünde kalan, toprağını terk etmeyen çiftçilerimiz arayış içinde. Tarım Bakanlığı ilçemizin ve Haymana ilçesinin en az yağış alan bölgeler olduğunu  belirlemiş. Dekara 300 lira olan desteklemeyi 450 liraya çıkarmış. Bu destekleme çok iyi oldu. Ekonomik olarak desteklenen çiftlilerimiz ilçemizin yağış durumunu da dikkate alarak en güzelini üretecektir.

“Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olan çiftçilerimiz 2018 yılında  daha fazla ekim yapacak. 2017 yılında çiftçilerimizden bin 100 ton nohut, 250 ton mercimek,120 ton kimyon, 2 bin ton arpa ve buğday aldık. Aldığımız ürünleri Konya ve Mersin bölgelerine satarak değerlendirdik.”

Merkez Zahire Sahibi,  Ergün Çetin: ”Alışılagelmiş olarak arpa ve buğday ekiyordum. Yağışların azlığından ve taban fiyatın istenilen düzeyde olmadığından geçen yıl nohut ektim. Dekara 120 kg ürün aldım. Ürettiğim nohudu 5 bin 500 yüz  liraya verdim. Arpa, buğdaydan bu parayı kazanamazdım. Bu yılda nohut ekmeyi düşünüyorum”

Sadıklı Mahallesinden nohut ekimi yapan Eyüp Bozkurt: “Bölgemizin az yağış almasından dolayı  ilçemizin  nohut, mercimek ve kimyon ekimine uygun. Hasadın biçerdöverle yapılması da maliyeti yarı yarıya düşürdü.”
  


     25 Ocak 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1428 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para