24 Ocak 2018, 14:02 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Hemşehrimiz icadıyla Almanya'nın gündeminde

Hemşehrimiz icadıyla Almanya'nın gündeminde

Hemşehrimiz icadıyla Almanya'nın gündeminde...


Frankfurt’ta Komiser olan hemşehrimiz icadıyla Almanya’nın gündemine oturdu


Polisler için geliştirdiği cop, el feneri ve biber gazı spreyini  bir alette toplayan icadıyla Almanya’nın gündemine oturan hatta icadı Amerika yolcusu olan Komiser Cihan Çorumlu’nun Şereflikoçhisar’da doğduğu öğrenildi.

Muharibimiz, Almanya Frankfurt Emniyet Müdürlüğü’nde 13. revirde komiser olarak görev yapan Cihan Çorumlu ile iletişime geçti ve konu hakkında kısa bir görüşme yaptı.

28 yıl önce Celil Çorumlu isimli dedesinin ilçemizde giyim dükkanı varken ailesinin de burada kaldığını, bu sırada kendisinin ilçemizde doğduğunu, fakat dedesi öldükten sonra memleketleri Kulu Bozan köyüne ailecek döndüklerini, oradan da Almaya’ya gittiklerini söyledi.

Şereflikoçhisarlılara da selam gönderen Komiser Cihan Çorumlu’nun icadıyla ilgili hürriyet’te Celal Özcan imzasıyla çıkan haberi ise şöyle;

Cihan Çorumlu 5 yaşında Almanya’ya geldi. Annesi temizlik işi yaparak, üç çocuğunu yetiştirdi.

Cihan Çorumlu şimdi polisler için geliştirdiği cop, el feneri ve biber gazı spreyini bir alette toplayan icadıyla Almanya’nın gündemine oturdu. Komiser Cihan’ın icadı Amerika yolcusu.

ALMANYA, Frankfurt Emniyet Müdürlüğü’nde 13’üncü revirde komiser olarak görev yapan Cihan Çorumlu’nun icadını konuşuyor. 5 yaşında Şereflikoçhisar’dan Almanya’nın Bochum kentine gelen Cihan Çorumlu, polis olma hayaliyle büyüdü. Almanya’da meslek lisesini bitirdikten sonra Kassel kentinde polis akademisine gitti. Akademide okurken, bir fikir geliştirdi. Bachelor tezini bunun üzerine yazdı.

Polisler bellerinde ayrı ayrı kelepçe, cop, biber gazı, silah ve fener taşıyor. Belleri bu aletlerle dolu.

Özellikle en arkada takılı olan kelepçe, arka üstü düşme durumunda çok tehlikeli. Bunun yanında karanlıkta bir elinde fener diğer elinde kimlik kontrolü yapan bir polis memuru, herhangi bir müdahale ya da saldırıya uğrarsa, hiç şansı yok. Çünkü iki eli de dolu.

Elindekinin birini bırakıp silahına ya da biber gazına sarılıncaya kadar önemli bir zaman kaybediyor.

Cihan Çorumlu bu aletleri çok işlevli bir alette toplamak istedi. Düşüncesini güvenlik malzemeleri üreten Alman Bonowi şirketine anlattı. 4 aylık bir çalışmadan sonra cop, el feneri ve biber gazı spreyini birarada toplayan alet tamamlandı. Şirket yeni aleti Paris’teki güvenlik fuarında tanıttı.

Büyük ilgi gören Komiser Cihan’ın yeni icadı Mart ayında piyasaya sürülecek ve gelecek hafta Las Vegas’ta güvenlik fuarında görücüye çıkacak.

ANNEM YETİŞTİRDİ
Frankfurtlu Komiser Cihan Çorumlu başarı öyküsünü şöyle anlattı: Ben 5 yaşında annemle Almanya’ya babamın yanına geldim. Almanya babamı Türkiye’ye geri gönderince, biz üç kardeş annemle Almanya’da yalnız kaldık.

Annem temizlik işi yaparak, bizi yetiştirdi. Ben ve ağbeyim polis olmak istedik. Ağbeyimi çok “sevimli”, polis mesleğine uygun değil diye almadılar. Ama ben polis akademisine gitmeyi başardım. Polislerin bellerinin aletlerle dolu olması hep kafamı meşgul etti.

Bu aletleri bir alette toplamayı düşündüm. Fulda kentinde staj yaparken, düşüncemi Bonowi şirketine anlattım. Çizimler yaptım. Bunun üzerinde çalışarak, yeni aleti geliştirdim. Mart ayında piyasaya sürülecek. Çok ilgi var ve şimdiden siparişler başladı. Alman televizyon kanalı SWR yeni icadı şubat ayı sonunda ekrana getirecek.


    25 Ocak 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2129 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


asd
ne büyük olay
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para