24 Ocak 2018, 13:50 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

İyi Tarım Uygulamaları başvuruları başladı

İyi Tarım Uygulamaları başvuruları başladı

İyi Tarım Uygulamaları başvuruları başladı
İyi Tarım Uygulamaları (İTU) başvuruları, İlçe Ziraat Odası Başkanlığına yapılmaya başlandı.

Uygulamanın 2004 yılında Resmi Gazetede yayınlandığını 2010 yılında da hayata geçirildiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt, İTU’ nun amacı; “İnsan ve hayvan sağılığına zarar vermeyen tarımsal üretim yapılması, doğal kaynakların korunması, tarımda yüksek verim, gıda güvenliğinin sağlanması ve tarımsal üretimin aşamalarının izlenmesidir.” Dedi.

İlçemizde de 2010 yılından itibaren uygulanan İTU sertifikasına sahip ürünün kullanıldığını söyleyen Bozkurt; bu ürünlerin üretimde kullanılan ilaçlardan kalıntılar içermediğini, çevreye ve doğaya zarar vermeden üretildiğini, canlıların olumsuz etkilenmediğini ve tarımsal mevzuata uygun olarak üretildiğini belirtti.

Bu kapsamda İTU danışmanlık hizmetlerinin, Atlas Danışmanlık Hizmetleri tarafından yapılacağını ifade eden  Bozkurt; “Bu yıl İyi Tarım Uygulamaları kapsamında çörek otu, kimyon, kabak, kavun, karpuz ve kabak ürünleri için  bireysel başvurularda dekara 100 lira, grup başvurularında ise dekara 80 lira destekleme primi alacaklar” şeklinde konuştu.

Sözlerine “İyi tarım üretimi demek, sertifikalı ve güvenilir üretim demektir. Tüketicilerimizin güvenilir gıda için ‘İyi Tarım Logolu’ ürünleri tercih etmelerini öneriyoruz” diye devam eden Başkan Bozkurt; İTU için başvuracak çiftlerimizin bir an önce belgelerini hazırlamalarını ve başvurularını yapmalarını istedi.


  25 Ocak 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1087 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]