24 Ocak 2018, 12:51 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Yaşadığımız Şehir

Yaşadığımız Şehir

Yaşadığımız Şehir...


Bir şehir maddi ve manevi değerleriyle birlikte gelişir. Türk milletinin kaderinin yeniden yazıldığı Çanakkale Savaşında, Milli Mücadelede, Kurtuluş Savaşı’nda ülkemizin kurtuluş ve kuruluş mücadelesinde sayısız katkıları ile manevi yönü güçlü olmuş bir yöredir, Şereflikoçhisar. Bu yörenin transit ticaret güzergâhı üzerinde yer alması tarım, ticaret ve zanaat kollarının gelişmesinde ve dolayısıyla şehrin iktisadi canlılığa ulaşmasında önemli bir etkisi olmuştur.

Bu şehrin maddi ve manevi değerlerinin her biri şehrin dünü, bugünü ve yarınında hayati derecede öneme sahiptir. Peki, biz bunların ne kadar farkındayız? Asıl üzerinde düşünülmesi gereken soru bu olsa gerek.

Öncelikle, Şereflikoçhisar’ın sayısız değeri var ve bunları ön plana çıkarıp ülkemizin hatta dünyanın önemli şehri yapmak çevre kaynaklarının daha iyi kullanılması için yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği yapmak için tüm kapıları zorlamalıyız.

Şereflikoçhisar’ın sokaklarında; her birimizin insanın, acı, tatlı, kimi zaman sevinçli, kim zaman hüzünlü; hatırladıkça heyecanlandıran, anıları vardır. Derin izler bırakan, kimi zaman hiç silinmeyen, hatıraları var. İşte bu nedenle Şereflikoçhisar’ın daha güzele daha iyiye gitmesi için samimiyetle çalışmalıyız.

Yaşadığımız şehir bizi, bizden olanı yansıtır. Biz fark etmesek de yaşadığımız şehrin kokusu üstümüze siner. Ama üzülerek şu tespiti de yapmak zorundayım. Özellikle son 20-25 yıldır Şereflikoçhisar sosyal ve kültürel anlamda içe kapandı. Gittikçe taşralaşan ve anlamsız bir şekilde betonlaşan şehir konuma geldi. Şereflikoçhisar’ın değerleri yok olup gidiyor. Örneğin çok zengin mutfak kültürü var fakat bunlar bilinmiyor. Masalları, söylenceleri, türküleri kayıt altına alınmıyor. Bu konuda kaç defa yazdım hatırlamıyorum ama birkaç kişi dışında kimsenin ilgisini çekmiyor.

Bu noktada önerim; Şereflikoçhisar’ın ekonomisinden, sosyal yaşamına, her türlü sektöründen, turizmine bütün değerleri ile her konuda çalışma yapan etkin bir sivil toplum örgütüne ihtiyacımız var. Bu örgütün  kamu yararına çalışan, sosyal sorumluluk projelerinde tamamen ticaret ve siyaset dışı olması ise çok önemli. Yani kimseyi küstürmeden her kesimi kucaklayan dinamik bir yapısı olmalı.

Bu yörede yaşanlar olarak temel ülkümüz Türkiye’nin en yaşanabilir şehri olmak için çok çalışmak olmalıdır. Derin bir arzu oluşturmalıyız bu şehirde yaşamak için. Yoksa beton yığınları arasında kaybolup gideceğiz.

Ben kendimce önerilerde bulunuyorum. İsteyen alır, istemeyen almaz elbette. ‘’Ele verir talkını, kendi yutar salkımı.’’ diyenler olabilir. Onları da sizlerin temiz vicdanına bırakayım. Birileri bu şehrin kıymetini biliyor, her şeye rağmen…

Eski Zaman Saati
Şereflikoçhisar Kırdı Bastı Oyunu: 7-8 metre uzunluğunda bir urgan ile üç kız ve üç erkeğin oynadığı bir oyundur.

Üçerli gruplardan 6 kişinin oynadığı bir oyun olan ‘’Kırdı Bastı Oyunu’’ için öncelikle kızlar ve erkekler olmak üzere iki gruba ayrılınır. Ardından her grup-tan birer ebe seçilir ve taş ıslatılarak havaya atılır. “Yaş mı, kuru mu?” denir. Bilen taraf oyuna başlar. Oyuna başlayan grup kızlarsa, erkekler grubundan ebenin gözü kapatılır ve kızlar saklanır. Bu aşamadan sonra, erkekler ellerindeki urganla yer-de oturmaya başlarlar. Gözleri kapalı olduğu için erkek ebenin kaybolduğundan emin olan kızlar, ipin ucunu almak için erkekleri döverler.

Dayak yiyen erkekler “Kırdı bastı! Kırdı bastı!” diye bağırınca, erkek ebe gözlerini açar ve kızlara doğru koşmaya başlar. Amacı onları yakalamak ve yeni ebeliği onlara geçirmektir. Eğer erkek ebe, kızların herhangi bir yerine değerse, ebelik rakip tarafa geçer. Değemezse, yeni oyunda ebe yine erkekler grubundan seçilir.



  25 Ocak 2018



Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1312 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri




İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para