17 Ocak 2018, 13:36 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Kuraklık Kapımıza Dayandı

Kuraklık Kapımıza Dayandı

Kuraklık Kapımıza Dayandı...


Çevre kirliliği, küresel ısınma, kuraklık gibi konular en çok tartışılan, çözüm bekleyen ve tüm insanlığı ilgilendiren bir konu haline gelmiştir. Özellikle son yıllarda yaşanan kış kuraklığı belirgin bir şekilde dünyanın tüm yerlerini etkilemekte ve buna hiç birimiz ‘’beni ilgilendirmiyor’’ diyebilecek durumda değiliz.

Gerek iklim koşulları gerek insan faktörü, en tehlikeli doğal felaketlerden biri olan kuraklığa sebep olmaktadır. Doğayı bilinçli bir şekilde kullanmayan, ağaçlandırma yapmayan ve daha önemlisi var olan ormanlık alanları yok eden insanoğlu kuraklığa zemin hazırlamaktadır.  

En basit açıklaması ile kuraklık olayı, dünyanın herhangi bir bölgesinde ve herhangi bir zamanda, yağışın belirli bir süre uzun süreli ortalamanın altında kalması sonucunda ortaya çıkan şiddetli ya da aşırı su açığı ya da yetersizliğini tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Kuraklık, iklim değişimleri ile bağlantılı olarak (iklimin çeşitli zaman ölçeklerindeki kendi değişkenliği) oluşur ve ardışık birkaç yıl ya da daha uzun bir süre boyunca etkili olabilir. Türkiye’de, son 44 yılın en kurak mevsimi yaşanırken, tarım arazileri bu kuraklıktan önemli ölçüde etkilendi. (http:// www.tarim.gov.tr/)

Normal olmayan yağmurlar, seller ya da beklenmedik yağışlar, kuraklık gibi gerçekler günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Mevcut veriler ve bilim insanlarının bu son kış ve yaz kuraklık olaylarının sürmesi durumunda, Güney Marmara ve Kuzey Ege ile Türkiye’nin tahıl ambarı özelliğini taşıyan İç Anadolu Bölgesi’nde (özellikle Konya Ovası’nda) ve orta-doğu Akdeniz bölümlerinde önemli tarımsal ürün düşüşleri ve ekonomik kayıpların ortaya çıkabileceğini söylemekteler.

Günümüzde Konya Kapalı Havzası, Gediz, Büyük Menderes Havzaları ve Çukurova gibi su sıkıntısı yaşanan birçok havza ve alanda, yüksek miktarda su ihtiyacı olan ürünlerin yoğun olarak yetiştirildiği görülür. Yörelerin iklimsel koşullarına uygun olmayan bu tarımsal üretim biçimi kısıtlı su varlıklarının, suya bağlı yaşam alanlarının yok olmasına neden olurken, orta ve uzun vadede üretime de büyük zarar verir. Su kıtlığı ürün verimini düşürürken, ürün verimliliği düşen birçok havzada; sosyal, ekonomik ve siyasal sonuçları da beraberinde getirecektir. Daha fazla geç kalmadan gerekli tedbirler alınmalıdır. (http:// www.tema.org.tr/)

Yöre olarak kuraklıktan en çok etkilenen yerlerden biriyiz.  Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, kuraklık tehlikesini yöremizde de hissedilir düzeyde yaşamamıza neden oluyor. Özellikle yöremizin içme ve sulama ihtiyacını karşılayan Peçenek baraj gölünde gözle görülür bir şekilde suların çekildiğini görüyoruz. Tehlike çanları çalıyor!

Kuraklığın tarıma olan etkileri daha ön plana geçtiğini yöremizde de buğday, arpa ve kavun gibi tarım ürünleri başta olmak üzere yetiştirilen diğer tarım ürünlerinde de görmekteyiz. Bende naçizane bu köşede birçok kere başta yöremiz olmak üzere çevre ve iklim konularına dikkat çekmek için yazılar yazdım. ‘’Bırak bu çiçek böcek işlerini.’’ diyerek olaya ilgisiz, küçümseyen sözler duydum. İklim değişikliği ve çevre sorunları abartılıyor gibi yansıtmaya çalışanlar hiç de azımsanmayacak kadar çok. Dünyada ve ülkemizde yaşanan kuraklık olaylarından sonra çevreye duyarsız kişilerin ne yapacaklarını ve ne diyeceklerini merak ediyorum.

Unutmamak gerekir ki; ‘’Doğanın insanlara değil, insanların doğaya ihtiyacı vardır.’’ Çevreye duyarlı ve doğa ile dost bireyler yetiştirmek, bir nevi geleceğe yatırım yapmak anlamı da taşımaktadır.

    18 Ocak 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1434 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]