10 Ocak 2018, 13:41 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Hayaller & Hayatlar

Hayaller & Hayatlar

İlk kim söyledi neden söyledi bilinmez...


Son yıllarda sosyal medyada en çok duyduğumuz iki kelime Hayaller ve hayatlar... İlk kim söyledi neden söyledi bilinmez lakin deyim yerindeyse yediden yetmişe herkesin diline pelesenk etti!

Kişinin yaşamak isteyip de yaşayamadığı, askıda kalmış hayalleriyle  içinde bulunduğu durumu karşılaştırmak için kullandığı bu iki kelime, insanlara ilham oldu trajikomik bi dolu  capsler yapılıyor!

Hayal kurmakta mı parayla?

”Mutlu olmak için hayal kurun” diyor Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr Onur Noyan “Hayal kurmak insanoğlunun gelişmesi adına çok önemlidir. Çocukluk döneminde sayıları fazlaca olan hayaller, yaşın artması ile birlikte giderek azalıyor. Gelecek adına umutlu olmak için hayal kurmanın önemi çok büyük. Piyango, loto gibi şans oyunları hayal kurmak için büyük fırsat sunuyor” diyor.

Bizde bilet aldık fakat yılbaşı ikramiye çekilişini  bu yılda amorti ile kapattık! Öncesinde ekrandan seyrediyorum. Muhabir, mikrofonu gelen- geçen vatandaşa uzatıp  ‘Biletinize para çıkarsa ne yapacaksınız veya 2018’den beklentileriniz nelerdir?’ sorularını yöneltiyor.

Kimisi dünyayı gezip görmek istediğini söylüyor, kimisi (direkt) ülkeyi terk etmeyi düşünüyor.

‘İşyeri açarım, borçlarımı öderim, kendi işimin patronu olurum, hiç yapamadığım tatilimi yaparım’ diyenler var. Özellikle hanımların derdi hep aynı ev sahibi olmak!  ‘Aman çok çıkmasın ev alacak kadar çıksın yeter,  fazlasına gerek yok !’ diyorlar.

‘Kendim için bir şey istemiyorum’ deyip, sadece ülke ve dünya için hayallerini anlatanlar da var. Asgari ücretin herkesin gönlünü edecek kadar yükselmesi, atama bekleyen gençlerin atamasının yapılması, işsizliğin bitmesi, terörün bitmesi, dünyaya barış gelmesi gibi…

Yeni yıl öncesi kurulan bu hayaller milli piyango talihlilerinin belli olmasıyla yerini gerçek hayatlara bıraktı! Yılbaşı haftasına zam yağmuru ile başladık!

Açılışı Maliye Bakanlığı yaptı. Telefonuma gelen BİLGİ mesajı ile  ‘01.01.2018’ itibariyle özel iletişim vergisi %7,5 olarak belirlenmiştir.’ müjdesi verildi. Aynı gün, anneme almak istediğimiz pasaportun harcına ve kızımın yurt ücretine de zam geldiğini öğrendim.    

Sonra ki günde zamlı bir motorlu taşıt vergisi yatırdım. Sağ olsun bitmek için yılbaşını bekleyen mutfak tüpümü de zamlı tarifeden değiştirttim.

Yine aynı hafta, doğum gününü kutladığımız gazetemizi postaya vermek için gittiğimde kargo ücretlerine de zam geldiğini öğrendim. Gazeteleri görevliye teslim ederken bir hafta önceki verdiğim ederden epey fazla  ödeyince ‘Bu kadarda olmaz yahu!’ demekten kendimi alamadım.

Bunlar daha başlangıç. Sırada bilumum zamlı elektrik ve su faturaları bekliyor. Yediğimiz içtiğimizden kesilenler şöyle dursun, vergilere ve faturalara çalışıyoruz. Emekli maaşımıza gelen cüzi miktardaki zamma  sevinemedik bile daha cebimize inmeden yandı -bitti -kül oldu!

IPSOS Sosyal Araştırmalar Enstitüsü; onlarda vatandaşlara 2017’den kalan psikolojiyi ve 2018’den beklentilerini sormuş yeni yıl raporu hazırlamışlar.

Ulusal basında da yer alan ankete göre özetle;

* 2016’da terörü en büyük sorun gören %61’lik kesim, Aralık 2017’de %35’e düşmüş.

* Eğitimi en büyük sorun görenler 2015 ve 2016’da yüzde 5 iken, değişen müfredat ile lise ve üniversitelere geçiş sınavlarının değiştiği 2017’nin sonunda bir anda yüzde 12’ye yükselmiş!

* Lise ve üniversitelere geçiş sınavlarının değişmesini onaylamayanlar yüzde 60’ın üzerine çıkmış. Her üç kişiden ikisi, sınav sistemi değişikliğinden memnun değilmiş. (o iki kişiden biride benim)

* Ekonominin en büyük sorun halini aldığını düşünenler yükselişteymiş. Bir yılda 8 puan artarak yüzde 23’le son üç yılın zirvesine çıkmış!

* Yakın gelecekte ülkenin durumunun daha iyi olacağına inananların oranı ise sadece yüzde 27...(Asgari ücretin en yüksek olduğu ülke de Avustralya imiş!)

Hayaller Avustralya; Hayatlar Türkiye…

   11 Ocak 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1799 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Ankaralı (Sarıyahşili)
Benimde bir hayalim var, gerçek olurmu bilmiyorum.
En büyük hayalim Sarıyahşinin tekrar Gossara bağlanması.
Bizim Ankara/Şereflikoçhisarlılığımız tartışılmaz.
En büyük hayalim bu, tekrar ait olduğumuz yere resmî bağlanmak, gönülden zaten bağlıyız.
Bütün Hemşehrilerimi cani gönülden selamlıyorum.
Saygılar
The Citizen
Kaleminize sağlık..
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]