10 Ocak 2018, 13:39 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Sınav Koçluğu Eğitimi

Sınav Koçluğu Eğitimi

Sınav Koçluğu Eğitimi...


Şereflikoçhisar, Ankara Kalkınma Ajansının sağladığı teknik ve mali desteklerden yararlanan bir ilçemizdir.  2012 ve 2013 yılı Teknik Destek Programları kapsamında Şereflikoçhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile “Öğrenci ve Sınav Koçluğu Eğitimi” verildi.

Yukarıdaki cümleler, ‘’Ankara Kalkınma Ajansı’’nın internet sitesini incelerken karşıma çıktı. Daha sonra bu konu ile ilgili Çengel gazetesinin internet sayfasından  habere de ulaştım.

Hatta internet sitesindeki habere yapılan yorumları da okudum. Yorumun biri çok dikkatimi çekti. Haberi okuyan birinin yorumuna cevap niteliğinde başka bir yorum ya da açıklama haberin kendisinden uzundu. Yorumu yapan kişi müstear bir isimle yazsa da konuya ilgi duyan biri olduğu hemen kendini belli ediyordu. Kendince her türlü teknik bilgiyi vermişti!  Haberi ve yorumları okudukça o günleri hatırladım. Bu eğitimin sonucu görülmeden kursiyerlere ödül verilmesi o dönemde çok garipsediğim bir durum olmuştu. Sonucu bir görüp ödülü öyle verseydik iyiydi ya… Bunun mutlaka teknik bir açıklaması vardır!

Biz asıl konumuza dönelim. O dönemde okullara resmi yazı çıkarılmış, başarılı öğrencilere ‘’Sınav Koçluğu Eğitimi’’ almış öğretmenlerin rehberlik yapması için görev dağılımı yapılmıştı. (O dönemki resmi yazışmalara bilgi edinme kanunu çerçevesinde gerekli mercilerden talep edilebilir.) İşin bana garip gelen tarafı başarılı öğrencilere (not ortalaması yüksek olan) ‘’Sınav Koçluğu Eğitimi’’ alan öğretmenlerin rehberlik etmesi.  Her makul insanın şunu düşünmesi gerekir, bir eğitim ortamında mevcut imkânlardan tüm öğrenciler faydalandırılmalıdır. Dezavantajlı öğrencileri böyle bir çalışma yapılsa anlamak daha kolay olacak. Ama öyle de olmadı.  

Yapılan uygulamayı ne eşitlik ne de pozitif ayrımcılıkla açıklamak mümkün değildir. Arkadaşlarımdan birinin ikiz kızları vardı. Bunlardan biri sınav koçluğundan faydalanmış diğeri faydalanamamıştı. İroniye bakar mısınız?

O dönemde dilim döndüğünce, fırsat buldukça anlattım. Sınav koçluğunun mevcut uygulama şeklinin Anayasamıza (MADDE 42: Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi) ve doğal olarak da  ’’1739 Sayılı Millî Eğitim Temel Kanununa’’ da aykırı olduğu açıktı.

1739 Sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun ilgili bölümü ise şu şekilde:

‘’Türk Milli Eğitiminin Temel İlkeleri I – Genellik ve eşitlik: (1) Madde 4 – Eğitim kurumları dil, ırk, cinsiyet, engellilik ve din ayırımı gözetilmeksizin herkese açıktır. Eğitimde hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.’’

“Öğrenci ve Sınav Koçluğu Eğitimi” çok uzun ömürlü olmadı. O günleri birçok kişi hatırlamıyordur bile. Bu eğitim sonucunda ilçemiz eğitimi nerden nereye gelmiştir. Bunu yaparken dostlar alış verişte görsün misali değil, eğitimin en temel ilkesi fırsat eşitliği göz önünde tutulmalıydı.

Projede amaç sadece ulusal veya uluslararası fonlardan destek sağlamak değil. Asıl amaçlanması gereken uygulandığı alana sağladığı fayda olmalıdır.

Bu ülkenin kıt kaynaklarını savuran, sonuca ulaşmayan işler yapan kişilere iyi gözle bakmam mümkün değil.

Bu konu ile ilgili sorulması gereken çok soru var ama basit bir soru ile yazıma son veriyorum. Eğitim bir süreç işi olduğuna göre  “Öğrenci ve Sınav Koçluğu Eğitimi” projesi ile hedeflenen sonuca ulaşıldı mı? Yoksa zaman aşımına mı uğradı?


  11 Ocak 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1496 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]