04 Ocak 2018, 14:11 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Amacı, araç yapmadık

Amacı, araç yapmadık

Amacı, araç yapmadık...


Yahudi bir esnaf akşam dükkanını kapatırken; ‘bugün de zarar ettik’ der, hayıflanırmış.

Her gün aynı sözü duyan ve üzülen Türk esnaflar, bir gün karar almışlar ve hep birlikte dükkanlarını açmamışlar.

Akşam dükkan kapanırken, yahudinin aynı sözü tekrar ettiğini duyunca da çıkışmışlar:

- İnsaf be birader, bugün hiç brimiz dükkanlarımızı açmadık, akşama kadar satış yaptın, nasıl zarar edersin? Deyince  yahudi şu cevabı vermiş:

- Ben zarar ettik derken, ömürden bir gün daha gitti demek istiyordum.

Tıpkı o hesap.

Güle güle 2017, hoşgeldin 2018 temennileri arasında bir yılı daha geride bıraktık.

Sorunlarla, sıkıntılarla, telaşlarla, içte ve dışta kırgınlıklarla geçen bir yıl geride kaldı diye sevinmek mi, yoksa; ‘ömürden bir yıl daha gitti’ diye üzülmek mi gerekiyor? Buna siz karar verin.

Bana ya da Çengel ailesine sorarsanız; her yıldönümü bizim için bir sevinç, bir övünç, bir gurur kaynağı.

Çünkü her yeni yılda Çengel, bir dönemeci daha geride bırakıyor ve yerel gazetelere kolay kolay nasip olmayacak  bir istikrarla 2017 yılı ile birlikte yayın hayatında 50 yılı, yarım asrı geride bırakıyor.

1968 yılı Ocak ayının ilk haftasında ‘GÖZÜNÜZ, KULAĞINIZ, DİLİNİZ’ ilkesiyle yayın hayatına başlayan ve ‘gazeteciliği araç değil, amaç olarak görenlerin’ özverili çalışmalarıyla bu günlere ulaşan ÇENGEL, sizlere ve Şereflikoçhisar’a layık olabilmenin kavgasını sürdürdü.

Yayına başladığımız ilk günden itibaren; hırsıza, uğursuza, haksıza karşı verdiğimiz mücadele aralıksız devam etti.

Haksıza karşı; haklının, zalime karşı; mazlumun, güçlüye karşı zayıfın yanında olmak temel ilkelerimizin başındaydı.

Hiçbir kişiye, kuruma, kuruluşa karşı ön yargılı olmadı.

‘Haber kutsal, yorum hür’ ilkesiyle hakaret ve yasal açıdan suç içermeyen her türlü görüş sahiplerine kendini ifade etme fırsatını verdi, sansür uygulamadı.

Cevap ve düzeltme hakkına sonuna kadar saygılı oldu.

Son zamanlarda en güçlü gazetelerin, medya kuruluşlarının yandaşlık için yarıştığı, demokrasiyi, özgürlükleri ayaklar altına aldığı ve gazetelere ve gazetecilere olan saygınlığı yerlebir ettiği bir ortamda, gazeteciliğin onurunu koruyabilmek için vargücüyle direndi, ilkelerinden taviz vermedi.

Değişik zamanlarda, farklı yapılardan gelen siyasi ve ekonomik baskılara boyun eğmedi, tehditlere kulak asmadı, hiçbir kişi, kurum ve kuruluşun emireri, kapıkulu olmadı.

Siparişle haber yazmadı, birilerini pazarlamak için köşeleri tahsis etmedi.

Tehdit amaçlı haber yapmadı, köşe yazılarında tetikçiliğe zemin hazırlamadı.

Bir kişiye, bir kuruluşa, bir siyasi partiye ya da siyasetçilere angaje olmadı, hayali kahramanlar icat etmedi, yoktan düşmanlıklar yaratmadı.

Aksine siyasi görüşü ne olursa olsun; toplum yararına hizmeti olan her kuruluşa, her parti ve parti yöneticisine destek oldu. Toplumun ve İlçenin aleyhine olan her konuda ise karşı durmaktan, uyarmaktan geri durmadı.

‘Yazılmamak kaydıyla’ aktarılan bilgileri ifşa etmedi, gazetecilik gereği kurulan ilişkilerde makam ve yetki sahiplerini istismar etmedi, onların iyi niyet ve hoşgörülü yaklaşımlarını, başkalarına hava atmak için kullanmadı, karşılıklı saygı, sevgi ve güvene ihanet etmedi.

Derdi, sıkıntısı, talebi olan her kesimden vatandaşın sesini rahatça duyurabileceği bir gazete olarak, kapılarını kimseye kapatmadı.

Toplum ve İlçe yararına her türlü teşebbüsü, girişimi destekledi.

Yönetenle yönetilenler arasında köprü olma görevini üstlendi, böylelikle taraflar arasında iletişimin sağlanmasına yardımcı oldu.

‘Gazetecilik bir amaçtır’ ilkesinden hareketle bu saygın mesleği, eş-dost, yar ve yaran çıkarına araç olarak kullanmadı.

ÇENGEL; geçmişten bugüne amatör bir ruhla ama profesyonellerle boy ölçüşebilecek bir düzeyde gazetecilik yapmaya çaba gösterdi, aynı gayreti göstermeye devam edecektir, diyor, geride kalan 50 yılda acımızda ve sevincimizde yanımızda olan, bizlerden desteğini esirgemeyen tüm okurlarımıza ve saygıdeğer Şereflikoçhisar halkına alenen teşekkürü borç biliyorum.

    4 Ocak 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1323 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


koc kemal
Cengeli 50 inci yilinda kutlar calismalarinda basarilar dilerim.
Yunus Erdoğdu
Çengel, Koçhisar'da yarım asırlık bir çınar oldu. İki nesil yetisti Çengel okuyarak. Üçüncü nesil de yarı yolda. Çengel'e uzun ömürler, başarılı, ilkeli duruşunun devamını diliyorum. Halkımızın soramayacağı soruları soracak, araştıracak bu müesseseye sahip çıkmasını temenni ediyorum. Nice yıllara...
Daha nice başarı ve istikrar dolu 50 yıllar dilerim.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]