03 Ocak 2018, 15:27 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

YARIM ASRI GERİDE BIRAKTI

YARIM ASRI GERİDE BIRAKTI

YARIM ASRI GERİDE BIRAKTI...Gözünüz, Kulağınız, Diliniz ÇENGEL yayın hayatında
YARIM ASRI GERİDE BIRAKTI


Saygıdeğer okurlar;
Yeni Yılın ilk günlerinde elinize aldığınız bu Çengel, bir yerel gazetenin kolay kolay erişemeyeceği bir başarıya imza atıyor ve yayın hayatında (yarım asrı) 50 yılı geride bırakıyor.

1968 yılı Ocak ayının birinci haftasında ‘Şereflikoçhisar’a ve Şereflikoçhisarlılara merhaba’ diyen Çengel, Yücel Ailesinin küçükten büyüğe tüm bireylerinin maddi-manevi katkıları ve Çengel Yazı Ailesinde yer alanların özverili çabaları ile bir maraton yarışcısı gibi bugünlere ulaşmanın haklı gururunu yaşıyor.

Dönemin Tuzgölü İlkokulu Müdürü Mahmut Bal’ın öneri ve telkinleri, Merhum Muharrem Yücel’in kurucu önderliği, Mustafa Yücel, Ali Erol ve Osman Doğan’ın katkıları Merhum Erol Yücel’in sahipliği, Merhum Mehmet Aktaş’ın (çiftçi) Mesul Müdürlüğünde yayına başlayan Çengel’in sonraki dönemlerinde; Sedat Bayyurt, Av. Ziya Kıvanç, Ramiz Yiğiter, Mehmet Yücel, Macit Yücel, Sinan Yücel, Hatice (Yücel) Ferli, Barış Yücel, Muharrem Yücel şu anda da Zeynip Görgülü Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptı.

Yayının başlangıcından günümüze kadar onlarca isim yazı, hikaye ve şiirleriyle Çengel’in uzun soluklu yarışına omuz verdi, güç kattı.

Mustafa Yücel (Arzuhalcı), Şükrü Gündoğdu, M. Kamil Ünsal, Ömer Onat, Abdulgafur Doğruer, Akif Uğurlu, Mehmet Kıvanç, Mehmet Emin Deliburoğlu, İsmet Erdemoğlu, Beşer Baydar, Ömer Bozkır, Mustafa Hacıömeroğlu, Sadettin Cevizci, Mustafa özbek, Müşerref Günal, Emin Mansuroğlu, Ali Erezkara, M. Kemal Karacan, Murat Alpagut, Mehmet Çetin, Talat Postacıoğlu, Tevfik Koçak, Ceprail Yılmaz, Meral Işılak, İnönü Baydar, Turan Yıldız, Ethem Mutlu, Ramazan Şimşek, Yasemin Çelik,Vural Gündüz, Yasin Yıldız, Ali Fuat Öztürk, Dilek Karacan ve onlarcası hiçbir maddi manevi karşılık beklemeden sizlere birşeyler vermeye çalıştılar.

YARIM ASIR KOLAY GEÇMEDİ
Ağızdan bir çırpıda çıkan yarım asır kolay geçmedi.

Çengel 12 Mart, 12 Eylül askeri müdahalelerini gördü. Yazar ve sorumluları haber ve yorumları nedeniyle şüpheli sıfatıyla gözaltına alındılar, yargılandılar ama tümünden suçsuz görülerek berat ettiler.

Hakkımızda birçok şikayet oldu. Maddi manevi tazminat ve ceza talebiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Zehirlenme şikayetiyle hastaneye getirilen ve gayrımeşru ilişkiden dolayı hamile olduğu belirlenen bir bayanın ismini yayınladığımız ve Aşır Görgülü ile ilgili bir soruşturmada soruşturmanın gizliliğini ihlal gerekçesiyle aldığımız 2 cezanın dışında tüm şikayetlerle ilgili ya takipsizlik kararı verildi ya da berat ettik.

Bunların arasında en önemlisi ise 1980’li yılların başında İlçemiz eski kaymakamlarından Haydar Keskin’in gazetemiz hakkında 33 suç duyurusunda ayrı ayrı 1 ile 3 yıl arası ceza isteyen talebiydi ve bilirkişi raporuyla takipsizlik kararı verilmişti.

ÜZÜCÜ OLAYLAR OLDU
50 yılın içinde bir çok üzücü olay meydana geldi. 2 Cumhuriyet Savcımızı biri; 1968 yılında polisler tarafından vurulan Rahmi Gönültaş’ın, diğeri 2001 yılında Uzman Çavuş tarafından katledilen Metin Şanal’ın ölümü yürekleri dağladı.

Bunun dışında pek çok katliam olarak nitelenecek trafik kazalarının, cinayet haberlerinin üzülsek de sizlere ulaşmasına aracı olduk. Sevincimiz ise İlçe ve toplum yararına verebildiğimiz müjdeli haberlerdi.

YAPICI OLDUK
Gerek idare ve yerel yönetimlerle, gerekse meslek kuruluşları ve STK’larla ilişkilerde konu Şereflikoçhisar ve burada yaşayanlar olduğu sürece yapıcı bir yol izledik. İlişkileri belli bir düzeyde tutup, istismar etmedik, istismar edilmedik. Yayınlarımızda kamu yararını ön planda tutup, görülen aksaklıkları da eleştirmekten, uyarmaktan ve önermekten geri durmadık.

BİZLERİ YALNIZ BIRAKMADINIZ

Geride kalan 50 yılda acılarımız, hastalıklarımız, kayıplarımız, cenazelerimiz oldu. Sevinç ve üzüntümüzde bizleri yalnız bırakmadınız, hep yanımızda oldunuz. Zor günleri aşmamızda moral desteğinizi esirgemediniz.

Çengel’den ilginizi esirgemediniz. Sizlerin desteğiyle İlçemizde en çok satan, okunan, ilgi duyulan yerel gazete olduk. İnternet sayfamızın hizmete girmesiyle de her hafta en az 5 binin üzerinde tıklanmayla Asya’dan Avrupa’ya, Avusturalya’dan Amerika’ya kadar aranan okunan bir gazete olma gururunu yaşattınız, yaşatıyorsunuz.

Bundan sonra da geride kalan 50 yılın kazandırdığı deneyimle ve yayın politikamızdan ve ilkelerimizden zerrece taviz vermeden, soluğumuz yettiği sürece  sizlerin Gözü, Kulağı, Dili olmaya devam edeceğiz.

SAYGILARIMIZLA.


  4 Ocak 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1636 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


özdilek
yücel ailesi ve çengel gazetesinin 50.kuruluş yıl dönümünü en içten dileklerimle kutlarım gelin beyler çengel gazetesine sahip çıkalım birde önerim sitede link kurarak online düğün,sünnet.nişan kutlama vs davetiye kart vizit baskı katoloğu kurularak hemşerilerimizin kart davetiye vs bastırmalarını istiyorum iyiki varsınız kurucularını çok iyi biliyorum çok zor günler geçirdiler allah hepsinden razı olsun görgülü grup olarak nice yıllar diyorum iyiki varsınız
Mehmet Çetin
Bilinen ve bilinmesi gereken doğru ve gerçekler; kimin ağzı ile dile getiriliyor ve kimin eliyle gösteriliyorsa takdir etmek gerekir. Yeter ki art niyet olmasın, kötüye kullanma olmasın, ihanet olmasın.

Her insanın görüşü farklıdır ama aynı toprağın insanıyız, aynı Allah'ın kuluyuz. İnsan olma ortak paydasında, Türk ve Müslüman olma şemsiyesinde birlik ve beraberliğimizin daha sağlıklı olması istikametinde her insanımızın yorumları değerlendirilmelidir.

Bu esaslara dikkat ederek bugünlere geldiğini ifade eden Çengel ailesini tebrik ediyorum.
Yalçın Demet
Zevkle okuduğum ÇENGEL gazetesinin yayın hayatına geçişinin 50.yılını geride bırakması,demek ki gazetenin ŞEREFLİKOÇHİSAR'a deneyimli ve yayın politikasından,ilkelerinden taviz vermeden yayınlanması nedeniyle candan kutlar daha nice 50 yıllar temenni eder,başta Mustafa abim olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Şereflikoçhisar Çengel Gazetesini 50. şeref yaşını kutluyorum Şimdiye kadar emeği geçenleri hayır ve minnetle yad ediyorum. Gelecek yıllarda da devam etmesini çok çok arzu ediyorum Çünkü Şereflikoçhisar'a çok şeyler katmış ve "olmazsa olmazlarından" olmuştur.
Ben de 1992 --1994 yılları arasında tam on yıl yazı ve şiirler yazdım .Bu gün geldiğim seviyeyi en başta Çengel ve sahibi değerli baş yazarı ağabeyim Sn Mustafa Yücel'e borçluyum Bu nedenle minnettarım Şereflikoçhisar Çengel'e ve Musatafa ağabeye daha nice gelecek yıllar diliyor saygılarımı sunuyorum.


 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]