03 Ocak 2018, 15:16 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

AGD:Kabe bütün müslümanların kıblesidir

AGD:Kabe bütün müslümanların kıblesidir

AGD:Kabe bütün müslümanların kıblesidir
AGD ve MGV tarafından Mekke’nin Fethi ve Kudüs gecesi isimli program düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, ezan okunması ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Mekke’nin Fethi’ni anlatan sinevizyon gösterisinin ardından açılış konuşması AGD-MGV Ankara Şube Şereflikoçhisar İlçe Temsilcisi Yusuf Çetin tarafından yapıldı.

Çetin konuşmasında; “Kabe, yeryüzündeki bütün Müslümanların kıblesidir. Mekke şehirlerin anasıdır. Biz şehirlerin anası Mekke’nin Fethi’nin önemini özellikle genç nesle her yıl tekrar tekrar hatırlatmak gerektiğine inanıyoruz.

Mescidi Aksa, ilk kıblemizdir. Kudüs, Mekke’den sonra yeryüzünde en eski şehirdir. Etrafı bereketlendirilmiş topraklardır. Peygamberler şehridir. İstanbul’u, Diyarbakır’ı, Kudüs’ü, Mekke’yi birbirine bağlayan ruh fetih ruhudur.

Kudüs’te 100 yıllık bir işgal var ve bu işgalin devam ediyor oluşu canımızı yakıyor. Filistin’in işgal altında oluşu, Suriye’deki iç savaşın bitmemiş oluşu, Yemen, Arakan ve diğer İslam coğrafyasındaki gelişmeler canımızı yakıyor. Bütün bu işgallerin çatışma ortamının sebebi en başta İslam coğrafyasının parçalanmışlığıdır. Bu parçalanmışlık üzerimizdeki sorumluluğu daha da artırıyor. Genç nesiller mutlaka fetih kavramını anlamalı, fetih ve işgal arasındaki farkı bilmeli, fetih aşkıyla yaşamalıdır” dedi.

“Bizler, Anadolu Gençlik mensupları olarak haftalık sohbet –seminer çalışmalarımızla, Asr-ı saadet derslerimizle, Siyer-i Nebi yarışmamızla, Mekke’nin Fethi kutlamalarımızla, şehitler gecemizle, Prof.Dr.Necmettin Erbakan’ı anma ve anlama programlarımızla, Çanakkale Zaferi, Kutlu Doğum, İstanbul’un Fethi, Kudüs gecesi programlarımızla, çadır kamplarımızla, okuma gruplarımızla, yaz etkinliklerimizle, Anadolu Gençlik Dergimizle, Genç İstikbal dergimizle, Hanzala dergimizle, MGV yayınlarımızla, AGD TV’mizle, yurtlarımız ve öğrenci evlerimizle, İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik şuurlandırma çalışmalarımızla iyinin, güzelin, doğrunun, faydalının ve adil olanın hayatın her alanında tesisi için gayretlerimizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

YRD.DOÇ.DR.MURAT YILDIZ;
Daha sonra Aksaray Üniversitesi Şereflikoçhisar Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd.Doç.Dr.Murat Yıldız konuştu.

“Bugüne kadar yaptığı işleri hep sorarak yaptığını, biz bu işi neden yapıyoruz?, Amacı, anlamı, gereği nedir? Diye hep kendine sorarak işler yaptığını belirten Yrd.Doç.Dr.Murat Yıldız; “bugün buraya toplanan bir çok insanın aynı duygu ve düşünceleri paylaştığına inanıyorum. Bizi buraya getiren duygu ve düşünce kesinlikle aynıdır” şeklinde konuştu.

Ülke olarak, ümmet olarak, devlet olarak ve millet olarak zor zamanlardan geçtiğimizi, İslam coğrafyasının bir çok yerinde kanın oluk oluk aktığını, bu akan kanın da Müslüman kanı olduğunu belirten Yrd.Doç.Dr.Murat Yıldız; “Bugün Fas’tan, Tunus’a, Tunus’tan Mısır’a, Mısır’dan Arabistan’a, Arabistan’dan Türkiye’ye kadar uzanan İslam Coğrafyasından bahsediyoruz.. Bu coğrafyanın hemen her yerinde bir şekilde; Fitne, fesat, kan, savaş, terör, aklınıza gelecek bütün olumsuz durumlar mevcut” dedi.

“Daha 50 sene, 60 sene önce birbirlerini boğazlayan insanlar bugün bize medeniyet dersi, demokrasi ve insanlık dersi veriyor. Satılmışları, satın alınmışları da kiralayarak bunlar üzerinde, İslam coğrafyası üzerinde bir kaos, bir kan, bir fitne, zülüm coğrafyası yaratmaya çalışılıyor. Ortadoğu’daki liderlerin Filistin konusu üzerine, Kudüs konusu üzerindeki tutumlarını çok açık şekilde görüyoruz. Bu durumun aynısı 1.Dünya Savaşında da geçer. Yine aynı liderler, bunların ataları, dedeleri, Osmanlı coğrafyasına, Osmanlı Devletine ihanet  ettiler ve Osmanlı’yı arkasından vurdular.

Bizde de hata yapan liderler oldu. Maalesef seçilmiş bu insanlar bugün aynı nesil devam ediyor. Kendi varlıklarını koruyabilmek için gerekirse şeytanla bile işbirliği yapacak duruma düştüler” şeklinde konuştu.

“inandığımız gibi yaşamamız gerektiğini, dinimizi doğru öğrenmemiz gerektiğini” belirten Yrd.Doç.Dr.Murat Yıldız; “Hayat İman ve Cihad’dır. Önce iman edeceksiniz sonra Allah için cihad edeceksiniz.”dedi.

Gençlerin bir blok oluşturmak zorunda olduğunu, dinimizin düşünüldüğü gibi karmaşık olmadığını, somut ve beraber yaşandığını, kendileri gibi düşünen insanlarla gezmeleri gerektiğini, hırsızlarla, arsızlarla arkadaş olmamaları gerektiğinin altını çizerek vurgulayan Yrd.Doç.Dr.Murat Yıldız; “Tüm bu duygu ve düşüncelerle Allah hepinizden razı olsun. Allah bu mübarek gecede bizleri biraraya getirdi. Bugün televizyon izlemediniz, bugün kötü bir şey yapmadınız. Allah için buraya geldiniz. İnşallah rabbim hem bu dünyada hem ahrette mükafatını versin. Allah hepinizden razı olsun”dedi.

Konuşmalardan sonra sanatçı Gökhan Kırlangıç tarafından şarkılar seslendirildikten sonra Siyer’i Nebi Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Ödül töreninin ardından Mekke’nin Fethi’nin 1387.yılı vesilesiyle hazırlanan program sona erdi.


  4 Ocak 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1254 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para