03 Ocak 2018, 15:14 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Belediye Meclisi 2018’in ilk toplantısını yaptı

Belediye Meclisi 2018’in ilk toplantısını yaptı

Belediye Meclisi 2018’in ilk toplantısını yaptı...


2018 yılının ilk Olağan Meclis toplantısı Belediye Başkan Vekili Şah İsmail Atak Başkanlığında yapıldı.

Toplantıya; Belediye Başkanı Ferda Polat, AK Parti Meclis Üyeleri Seval Türemen, Cafer Tayyar Altuğ ile Savaş Şenoğlu ile MHP Belediye Meclis Üyesi Tamer Keser katılmadı.

Sadece gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantıda; yine Boğaziçi ve Hürriyet mahallesi içerisinde Peçenek vadi projesi kapsamında değerlendirilecek alanlar için İmar Plan tadilatına ait komisyon kararı maddesinde Meclis Üyeleri arasında kısa bir tartışma yaşandı.

GÜNDEM MADDELERİ
5393 Sayılı Belediye kanunun 25.maddesi gereğince 2017 mali yılına ait iş ve işlemler ile gelir, gider hesap ve kayıtları incelemek üzere denetim komisyonu oluşturuldu.

Buna göre denetim komisyonuna; AK Parti Belediye Meclis Üyeleri Şah İsmail Atak ile Fatih Baysal ve MHP Belediye Meclis Üyesi Tamer Keser seçildi.

5620 Sayılı kanundan yararlanamayan 4857 sayılı yasaya tabi çalışmakta olan işçi personelin 2018 mali yılı için 6 aylık çalışma süresi, 10 ay (9 ay 29 gün) olması oybirliğiyle onaylandı.

5393 Sayılı Belediye kanununun 49.maddesi gereğince çalışmakta olan Veteriner Hekim ve Teknikerin 2018 mali yılı için sözleşmesinin yenilenmesi ve ücreti belirlenmesinde;
2017 yılı tavan ücretlerine göre; Veteriner Hekim ücreti 3221 lira, Tekniker ücreti de 2727,81 lira olarak belirlendi ve oy birliğiyle kabul edildi.

2018 mali yılı içerisinde fiilen fazla çalışan Zabıta personeline ödenecek fazla çalışma ücreti 645 lira olarak belirlendi ve oybirliğiyle kabul edildi.

Satışı yapılacak Belediye arsalarına ait İmar Komisyon karar raporu oybirliğiyle kabul edildi.
Boğaziçi ve Hürriyet mahallesi içerisinde Peçenek vadi projesi kapsamında değerlendirilecek alanlar için İmar Plan tadilatına ait komisyon kararı maddesinde karşılıklı tartışmalar yaşandı.

Halil Şahan; “5 ay önce komisyonumuza sevki getirilen bu projedeki amacımız; 35 yıl önce yapılmış ama uygulanmamış bu plandaki eksiklikleri, hataları gidermek, düzelterek daha uygulanabilir bir planı ortaya koymaktır. Ve yeni planı da, uygulanabilmesi için yeşil alan, konut alanı, Peçenek vadi, park projesinde Belediye Başkanı ve Meclis Üyelerimizin katılımıyla fikirler alınarak düzenledik. Komisyon Başkanı tarafından şuan bir çıkmaza yönlendiriliyor. Buradaki niyeti anlamıyorum. Normalde biz çalışmalarımızı tamamladık.

Yüksekliği serbest bırakmayalım, kısıtlama getirildi ama Koçhisar’da bu 35 yıllık planın uygulanmamış sebebi bir taraf üç kat, bir taraf 5 kat şeklinde planlanmış daha önceki planlarda. Komisyon Başkanının önerisi; birer kat artırmakla yetinelim diyor. Böyle bir plan yine uygulanmaz, 35 yıllık plan bir 35 yıl daha geçer. Aynı haliyle durur. O zaman bizim yeni plan yapmamıza gerek kalmaz. Aynı haliyle kalmasıyla birer kat artırmanın bir anlamı yok diye düşünüyorum”

AK Parti Meclis Üyesi Raşit Özdemir; “Ben kat konusundan anlamam o sizin göreviniz. Ama sizin sıkıntınız nedir? Takıldığınız nokta ne? Su deposu, cami falan düzeltmişsiniz. Allah razı olsun. Zaten Komisyon olarakta göreviniz. Ama rant sağlanıyor ne demek? EKAP’ta yayınlanan, Belediye’de anons yapılan, ilçedeki gazetede ilan yaptırılan bir yerde nasıl rant sağlanır? Kamuoyuna şirin görünmeye calışıyorsan o ayrı bir şey. Basına ya da tribüne meclis üyelerini rencide ediyorsun. Meclisi zan altında bırakıyorsun. Benim vebalimi nasıl ödeyeceksin? Benim orda hiçbir şey de gözüm yok. Yarın kim alacaksa onları da araştırmanı istiyorum. Ki burada herkesin alma hakkı var.” dedi.

Komisyon Başkanı Aktan Tolga Aktaş; “İki tane büyük mahallede İmar Plan değişikliği yapıyoruz. İnce eleyip sık dokumamız lazım. Hep beraber toplandık ama son noktayı koymadık daha. Halil Bey; 7-8 kat olsun. 2 katlı olan yerler 5 kata çıksın diye. Ben de, karşı çıktım fazla diye. Çünkü orda yapılaşmış yapılar var. Onlar 5’er kat. 5 katı geçmesin. Yolları genişletiyoruz. 7 metrelik yolu 10 metreye çıkarıyoruz. Yolları genişlettiğimiz için vatandaş mağdur olmasın diye birer kat artıralım diyorum.

Söz konusu madde; Şubat Ayı Meclis toplantısından bir hafta önce toplanılıp madde üzerinde konuşulması oy birliğiyle kabul edildi.

İlçenin Hacıembiya mahallesi 759 ada 1 parsel, 760 ada 1 parsel, 762 ada 1 parsel ile Belediyeye ait 761 ada 1 parsel ile 763 ada 1 parsele ait İmar plan değişikliği talebi, oy birliğiyle İmar Komisyonuna sevk edildi.

Ve son madde olan; İstiklal Mahallesi Baki Ünlü (Ofis caddesi) 1711 ada 117 parselin önünde bulunan park arazisinin takas edilerek yol ve park düzenleme yapılmasına ait talebinde bir takım değişiklikler yapıldı.

MHP Meclis Üyesi Kemal Sezginer’in; hazırlanan bu gündem maddesi nasıl böyle? Bu plandan, programdan anlayanlar var. Şuraya getiripte takas diye konması inanın çok gülünç bir şey” şeklinde uyarması,

Halil Şahan’ın da; maddenin onaylanması için ada ve parselin belirtilmemesi gerektiğini belirten uyarısı üzerine madde;

“İstiklal Mahallesi Baki Ünlü (ofis caddesi) park ve yeşil alanlarıyla beraber tekrar plan tadilatının yapılmasına ait talebin İmar Komisyonuna sevki” şeklinde düzeltilerek üyelerin oy birliğiyle İmar Komisyonuna sevk edildi.


 4 Ocak 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1714 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.086 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]