03 Ocak 2018, 14:39 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

O Mavi Gözlü Bir Devdi

O Mavi Gözlü Bir Devdi

Dedem, o mavi gözlü bir devdi...


Bin dokuz yüzlü yılları öyle benimsemişim ki tarihi söylerken iki bin diye başlamak hâla uyumsuz geliyor hâla tuhafıma gidiyor ama yapacak bir şey yok! İyisiyle kötüsüyle, acısıyla tatlısıyla 2017’yi geride bıraktık! Hoş geldin 2018!

2018 yılının ailemiz için ayrı bir önemi var.  Gazetemizin 50. Yıldönümü.  İlk sayısı, 1968’ in  yeni yıl haftasında basılan Çengel’in bu sayısında doğum gününü kutluyoruz.  Tamıtamına yarım asır! Dile söylemesi kolay geliyor da  bir  ömür yahu!

Çengel’in kurucusu dedem (nurlar içinde yatsın)  Muharrem Yücel. Namı diğer Gazeteci Muharrem veya Muharrem Çavuş olarak bilinir.

Bizim gibi küçük yerlerde insanlar birbiriyle tanışırken (hani)  önce ‘Kimlerdensin? ’ diye sorarlar ya! Biz  onlarca torunu İyiliği, insanlığı ilçede nam salmış dedemin adını, büyük bir gurur ve onurla söyler ‘Gazeteci Muharrem’in torunuyum.’ deriz.

Maviş gözlerini 1328 yılında dünyaya açan dedem küçük yaşta öksüz kalmış!  Türlü türlü zorluklarla karşılaşmış ömrünü yaşam mücadelesiyle geçirmiş emekçi bir insan.  (Belki de bu yüzdendir ki gözleri buğulu, bakışları heeep hüzünlü gelir canım dedemin.)

Okur yazarlığı askerde bir imamdan öğrenen dedem, Gölyazı, Akin, Selçuk, Bozan karakollarında kolcu olarak çalışıyor, sonradan mıntıka çavuşluğuna geçiyor. (Çavuş lakabı buradan kalıyor) 1952 yılından itibaren  kolculuktan ayrılarak ticaret yapmaya başlıyor.

İlçemizin ilk kitap evi sahibi.  İlçe; roman ve dergi ile ilk onun sayesinde tanışıyor. Elinde bir diploması olmayan fakat kitap bayiliği vesilesi ile kültüre, sanata ilgi duyan, ilçeyi düşünen düşündüklerini etrafındakilerle  paylaşan dedem, ‘Şereflikoçhisar Kültür Derneği’ kurucuları ve yöneticileri arasında yer alıyor.

Aynı zamanda gazete bayiliği yapan dedeme dostlarından kendisinin de  gazete çıkarması yönünde ısrarlar geliyor.  İlçe için çıkarılacak bir gazetenin Şereflikoçhisar’ın gelişimine büyük katkı sağlayacağını biliyor fakat ilk önceleri buna cesaret edemiyor.

O yıllarda ulusal gazeteler bile, bizim şimdi önünden geçerken  aldığımız gibi kolay ele geçmiyor  tabi. Posta yoluyla geliyor. Böyle bir zamanda ilçede matbaa kurmak hele ki gazete çıkarmak için ise tabiri caizse (Turgut Özakman’ın dilimize pelesenk ettiği) ‘Şu Çılgın Türklerden’ olmak gerekiyor.

1960’larda ulusal gazetelerin kendi dağıtım ağlarını kurarak gazetelerini buralara kolay ulaştırması dedemin gazete çıkarma hayalini perçinliyor.

Adını ve sloganını aile bireylerinin ortak belirlediği Çengel’i  1968 yılı Ocak ayının ilk haftasında kerpiç evin sobalı odasında hazırlayarak Ankara’da bastırıyor ve ilçeyle buluşturuyor. İlk baskı ücretsiz bütün herkese dağıtılıyor.

İşte o günden bu yana Şereflikoçhisar’ın simgelerinden olan Çengel Gazetesi, 50 yıllık yayın hayatında, logomuzda yazıldığı gibi Şereflikoçhisar halkının  “Gözü, kulağı, dili” olma ilkesi ile iktidarlara karşı halkın yanında muhalefet ve vatandaşın sesi olmaya devam ediyor.

Büyük özverilerle kurulan Çengel’i, yıllar içerisinde geniş ailemizin her bir ferdi ve de çalışanları,  zorluklarına katlanarak, maddi-manevi fedakârlıklarla bugüne kadar getirdik!

Dedem; o mavi gözlü bir devdi. 1982 yılında aramızdan ayrıldı. Ardında bıraktığı matbaalar sayısız kişiye iş kapısı, matbaacılık mesleği ilçemizdeki gençlerin koluna altın bilezik oldu. 50 yıl önce kurduğu Çengel‘i sadece ailesine değil tüm Şereflikoçhisar halkına miras bıraktı! Ruhun şad mekanın cennet olsun dedemmm...

Gazeteci olmak, yerelde gazete çıkarmak bu işler zor işler. Kimseyi memnun edemezsiniz ayrıca önemsenmeme tavırlarına maruz kalabilirsiniz.

Ben yerel gazetenin kıymetini en çok gurbette olanların bildiğini düşünüyorum.  Gurbetteki hemşerilerimizin ‘Allah razı olsun Çengel’den. Memleketimden haberler alıyorum’ diye yazması, ‘Gazetenin kokusunu içime çekiyorum sanki  memleketimin kokusu’ denmesi her şeye değiyor...     Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1494 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Sıla
Mekânı Cennet olsun dedenizin.Sadece size değil,biz Koçhisar lılara bıraktığı bu miras gerçekten takdire ve teşekküre değer.Yolunuz hep açık,geleceğiniz aydınlık olsun.50.yılınız kutluyor,kimseye minnet etmeyen,doğrudan şaşmayan,şehir eşkıyalarından yılmayan,kuru gürültüye pabuç bırakmayan,tarafsız yayınlarınızın hep bizimle olması dileğimizle.Hep böyle kalın.Haklının yanında,haksızın karşısında.Sesimiz olmaya devam.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]