03 Ocak 2018, 14:36 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Şereflikoçhisar Malaklısı (3)

Şereflikoçhisar Malaklısı (3)

Şereflikoçhisar Malaklısı (3)...


Bekçi emeklisi Sadık Koçak Şereflikoçhisar’ın yerlisi olup köpek konusunda bilgisine başvurulan kişilerden olmuştur. Malaklı köpeklerinin uzun yüzlü at kafalı olduklarını orijininin Şereflikoçhisar olduğunu ve Aksaray’a köpeklerin buradan gittiğini söylüyor. Ayrıca Boz olanların diğerlerine göre çok daha sert olduklarının söylüyor.

Şereflikoçhisar’dan hicret andaç ise Şereflikoçhisar malaklıları ile ilgili söyledikleri şunlar: 1985-1990’lı yıllarda Nevşehir Tuzköy’e Çolak Servet ve kardeşi Şereflikoçhisar’dan malaklı köpeklere ait çok sayıda yavru götürdüklerini ve bu şekilde Nevşehir’deki malaklı köpek popülasyonun çekirdeğini oluşturduğunu söylüyor.

Hicret Andaç ayrıca malaklıların 1990’lı yıllarda Şereflikoçhisar’dan Aksaray’a da götürüldüğünü söylüyor. İlk götürülen köpeğin Tavukçu İhsan’a ait köpek olduğunu belirtiyor.

Mezgit Mahallesinden Rıdvan Aydoğdu ise malaklılarla ilgili şunları söylüyor: malaklıların bir adı da Mezgit Köpeğidir. Köyde hayvancılığın yaygın olduğu dönemde buna bağlı olarak köpeklerinde çok olduğunu vurguluyor. Hayvan sayısının azalması ve meraya dayalı hayvancılığın yok olması nedeniyle köpekler de azalmıştır. Kalan köpekler amacı dışında dövüş köpeği olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu köpeklerin anayurdu Mezgit, Kırımini, Aliuşağı köyleri olduğunu söylüyor.

Ankara, Aksaray, Koçhisar civarındaki köpeklerin mezgitten gittiğini, 1935-1940’lı yıllarda kangal köpeklerinin de Sivas’a yine bu köylerden gittiklerini söylüyor.

Şereflikoçhisar malaklısı hakkında bilim ne diyor kısmına geldik. Orta Anadolu malaklılarının başta kangal olmak üzere diğer yerli köpeklerden de büyük ölçüde farklı olduğu görülmüştür. Yapılan morfolojik ve genetik inceleme sonucunda bu köpeklerin ayrı bir ırk olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bundan sonra yapılacak işler ise genetik bakımdan yakın olan köpeklerin kayıt altına alınması, korunması, çoğaltılması ve tanıtılmasıdır. Bunların gerçekleşmesi ise resmi makamlar, üniversite ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği ile mümkün olacaktır.

TÜBİTAK tarafından desteklenen bu projeye Aksaray’da sivil toplum örgütleri ve köpek yetiştirme işine gönül vermiş kişiler katkı sağlamışlar. Yine Nevşehir, Kayseri ve Niğde’den de kişisel katkı sağlayanlar olmuş. Şereflikoçhisar’ı katkı sağlayanlar arasında görememek şahsen beni üzdü. Çünkü malaklı köpeğinin merkezinde Şereflikoçhisar var. Niye bizde Aksaray gibi ‘’Şereflikoçhisar Malaklısı’’ heykeli yaptırıp E-5 karayoluna dikmiyoruz.

Yoksa tuz, tahinli ve kavun bize yeter mi diye düşünüyoruz. Şereflikoçhisar’da köpek işi ile uğraşan kişiler neden bir araya gelmez ya da getirilmez? ‘’Şereflikoçhisar Malaklı Koruma ve Yetiştirme Derneği’’ kurulmaz? Önceki yıllarda yapılan ‘’Türk Çoban Köpekleri Güzellik Yarışması’’ gibi etkinlikler yapılamaz mı? Yine kafamda savruk sorular. Sen büyüksün Şereflikoçhisar. Artık zenginliklerinin farkına var! Şereflikoçhisar’la ilgili marka mı istiyorsunuz?  Alın size öneri: ‘’ŞEREFLİKOÇHİSAR MALAKLISI.’’


   4 Ocak 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2010 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


ozdilek
sivas kangalı aksaray malaklısı ilçemiz ve köylerinden gitmiş ise o zaman gelin ilçemize bu köpeklerin tanıtımı ve incelenmesi için bir dernek vakıf federasyon kurulsun bu köpeklerin ırkı ilçemizden gitmiştir çolak servet 70-75-80 yıllarda köpek ile geçimini sağlarda bunu çolak serveti tanıyanlar bilir ilçenin en iyi yavrularını alıp aksaray niğde nevşehir vs yerlere sattı artık ilçemizde bu köpeklerin tanıtımı ve çoğalması üretilmesi için dernek kurulsun bunun içinde dernek başkanlığını ördek lakaplı isa bey ve köpek severler yapsın resmi kurum ve kuruluşların yemek artıkları bu kişilere verilsin ilçemize köpek üretme çiftligi açılsın herkese selamlar her şey gönlünüzce olsun
Musa DEMİREL
Teşekkürler güzel yazılmış.Değerlendirme isabetli hele MALAKLI köpeği vara-yoğa seslenmez..Tehlike anında yapacağını yapar.MALAKLI KÖPEĞİNE, çobanın azığını beline bağla çobana ekmeğini götürür. Sahibine de böyle sadıktır.Selamlar.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]