28 Aralık 2017, 12:55 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

İyi Tarım Uygulaması Desteği

İyi Tarım Uygulaması Desteği

İyi Tarım Uygulaması Desteği’nden Büyükşehir Grubu Yararlanamıyor...


İyi Tarım Uygulaması Desteği’nden Büyükşehir Grubu Yararlanamıyor.

İlçemizde, 2016 yılında başlatılan İyi Tarım Uygulaması’nın bu yıl da yapılması beklenirken bu sene ilçemizde yapılmama ihtimalinin olduğu ifade edildi.

Geçen yıl İyi Tarım Uygulamasının desteğinden faydalanan şahıslar gazetemize kadar geldiler ve şikayetlerini dile getirilerek; İyi Tarım Uygulamasının bu yıl ilçemizde yapılmama ihtimalinin olduğunu ve 254 kişinin mağdur edileceğini söylediler.

Konuyla ilgili olarak Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt ile gazetemiz muhabiri bir görüşme gerçekleştirdi ve İyi Tarım Uygulaması ile ilgili gazetemize gelen şikâyetlerin hat safhada olduğu belirtilerek ilçemizin bu yılki İyi Tarım Uygulaması hakkında görüşüne başvurdu.

“2016 yılında dekara 100 lira olan destekten yararlanmak için İyi Tarım Uygulamasına başvuran 12’si Evren, 212’si de Şereflikoçhisar’dan olmak üzere toplam 224 kişinin parasının Büyükşehir Belediyesi tarafından ödendiğini” belirten Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt; 2017 yılı içinde yapılacak İyi Tarım Uygulaması için Büyükşehir grubu ve Ziraat Odası grubu olmak üzere iki grup var.

Büyükşehir Belediyesi grubundaki 254 kişinin İyi Tarım Uygulanmasından faydalanması için Büyükşehir Belediyesine liste verildi.

Ziraat Odası grubunda da 150 kişi var. Bu grup, parasını cebinden ödemek koşuluyla dekara 7 liradan KSG kurumu olan bir sertifikasyon kurumu ile anlaştı. Bu firmadan gelen yetkili tarafından hasat zamanında inceleme yapıldı ve ürünün tarlada olduğunu belirten bir rapor hazırladı. Ve bu 150 kişi kendi cebinden para ödeyerek sertifikalarını aldılar. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren de bu 150 kişi kayıtları başlayacak” dedi.

Büyükşehir Belediyesi ile Sertifikasyon firması  arasında iki kere ihale yapıldığını ancak iki ihalenin de iptal edildiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt; Büyükşehir Belediyesi’nden olan 254 kişinin tarlasına giderek incelemede bulunan sertifikasyon firmasının yetkililerinin tarlada ekili bir ürün göremediği için düzenlediği raporda da olumsuz olduğundan bu yıl İyi Tarım Uygulamasından %99 ihtimalle faydalanamayacağının görüldüğünü belirtti.

“254 kişiden yaklaşık 2,5 trilyon ilçemize para girecekti. Ziraat Odası Başkanı olarak konu ile ilgili İl Tarım Müdürü Bülent Korkmaz ile Büyükşehir Belediye Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanı Özgür Güven’i biraraya getirerek olumlu sonuçlar aldık ancak sertifika firması ile görüştüğümüzde olumsuz sonuçlar aldık” diyen Hikmet Bızkurt; “konuyu nasılki her gittiğimizde gerekli yerlere iletiyorsam bundan sonra da ileterek konu hakkında çalışacağım” dedi.

2017 yılında İyi Tarım Uygulaması başvurularında Kimyon, Çörükotu ve Anason gibi bitkiler için dekara 80 lira, tüm sebzeler (kavun, karpuz, domates gibi) için de dekara 40 lira destek olduğunu belirten Hikmet Bozkurt, Ziraat Odası grubu olarak İyi Tarım Uygulamasının bu yıl daha iyi olacağını söyledi.


   28 Aralık 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1758 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]