28 Aralık 2017, 12:13 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Ali Rıza Yıldız

Ali Rıza Yıldız

Koçhisar'da bulunduğum sonraki dönemde...


Koçhisar’da bulunduğum sonraki dönemde kıymetli komşum Ali Rıza Yıldız ile güzel hatıralarımız olduğu gibi çocukluğumun geçtiği Kale Mahallesinde de çok iyi komşuluğumuz oldu.

Herkesin hatırını sayar ve sever bir kişiliğe sahip olan rahmetli Ali Rıza Ağabeyin, evinin bereket vesilesi olan annesine hürmet ve sevgisi de imrendiğimiz vasıflarıydı. Fadime Teyzenin adını fazla telaffuz etmeyip, elleri titrediği için çocukça “Titrek Teyze” der, idik.

Titrek Teyzenin; onbir yıl gibi uzun süren askerliğinin ardından, kendisinin değil, ölüm haberinin geldiği kocası, yani Ali Rıza Ağabeyin babası hakkında, bizim bilgimiz yok.

Türkan Ablamız, tıpkı kocası Ali Rıza Ağabey gibi mahallenin dert ablası idi. İyi ve kötü günlerde komşularına yardımcı olur. Güzel olan bir iyiliğini de ifade edeyim bu ara, çok az gelin var ki Türkan Abla gibi, kayınvalidesi Titrek Teyzeye, kendi annesi gibi baksın.

Büyük oğlu İbrahim, ortancası Ramazan isimli iki oğlunun üçüncüsü olan Kemal ise hepimizin neşe kaynağı idi. Zira Kemal, konuşma engellisi olduğu için “Arhaz” diye isimlendirilir ve şakalaşırdık. Onu konuşturan, susturuncaya kadar akla karayı seçiyordu.

Arhaz ile anlaşabilen öncesinde sadece annesi ve babası idi, tıpkı “Tat kızın dilinden anası anlar.” atasözünde ifade edildiği gibi. Sonrasında ise Arhaz’ın eşi, onun dilinden anlayan oldu zira, eşi de kendisi gibi konuşma engellisi idi.   

Kendisini sürekli elinde çantası ile hatırlarım. Arzuhalciliği, zannederim seyyar da yapıyordu. Bir sohbetimizde Ali Rıza Ağabey, bana iki adet şiirini verdi. Biri bana hitap ediyordu, diğerini de Çengel’in Şiir Köşesine verdim.

Bana hitap eden şiirinin son mısrasındaki zimmet etme vasiyetini yerine getirirken son dörtlüğünün ilk mısrasındaki talebini de yukarıdaki ifadelerimizle inşaallah arz etmiş olalım. Allah eşine ve kendisine bütün ölmüşlerimizle beraber rahmet eylesin. Amin.

Komşum ona, Mehmet Çetin                  
Arap harfi bilin, Latin
Ş.Koçhisar, senin kentin
Selam sana, selam sana

Sever, sayar dostunu
Hak yolunda postunu
Erken doldur testini
Selam sana, selam sana

İnce, uzun, zarifçedir
Hem mutaassıp herifçedir
İnsanlığı yerincedir
Selam sana, selam sana

Hakkın lütfu, senin olsun
Böyle dostlar, benim olsun
Komşularım insan görsün
Selam sana, selam sana

Gazap yoktur, iyi halleri
Başına toplar bülbülleri
Nura batmış, her yerleri
Selam sana, selam sana

Şafak vakti feryadını
Bilmez alkolün tadını
Hakir görmez her yadını
Selam sana, selam sana

Ben nasılım? Sende söyle
Kasabayı, cümle köyle
Ali Rıza’yım irşat eyle
Himmet bana, zimmet sana


14.06.1985 - Ali Rıza Yıldız  28 Aralık 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1956 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]