28 Aralık 2017, 12:12 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Şereflikoçhisar Malaklısı (2)

Şereflikoçhisar Malaklısı (2)

Bu araştırma kapsamında Aksaray, Ankara...


Bu araştırma kapsamında Aksaray, Ankara, Nevşehir, Niğde, Afyon, Kulu, Cihanbeyli ve Şereflikoçhisar’da 277 Mastif tipi köpek incelenmiştir. Bu incelemenin merkezinde ise Şereflikoçhisar yöresi ve Şereflikoçhisar’da köpek diyince akla ilk gelen Tavukçu İhsan olarak tanınan kişidir. Bu işin kaynak kişisi Tavukçu İhsan rahmetli olmadan onun bilgisine ve görüşlerine başvurmuşlar hatta hastane odasında hatıra fotoğrafı bile çektirmişler.

Bu araştırmayı yapanları, ‘’Şereflikoçhisar Malaklısı ve Tavukçu İhsan’’ gibi önemli bir değeri gün yüzüne çıkardıkları, bilimsel araştırmaya konu ettikleri için geçte olsa şahsım adına kutluyorum. Bilerek ya da bilmeyerek ‘’Şereflikoçhisar Malaklısı’’ diye bir köpek ırkının ortaya çıkmasında önemli katkıları olmuş Tavukçu İhsan’ı rahmetle anıyorum.

Madem Tavukçu İhsan’dan başladık onun bu araştırma sırasındaki söylediklerini özetlemeye çalışayım. Şunu da hemen belirteyim Şereflikoçhisar yöresinde malaklı işiyle uğraşmış diğer kişilere de imkânlar ölçünde değineceğim.

Tavukçu İhsan malaklıların atalarından biri sayılan ve meşhur bir köpek olan Betoven (Beto)’nun babası’nın kendi köpeklerinden olduğunu söylüyor ve bu köpeklerin Mezgit Köpeği ile alakası olmadığını iddia ediyor. Ayrıca malaklarda eniklerin iyi olması için büyük ölçüde dişilerin iyi olmasına bağlı olduğunu, bu köpeklerin uzun ve kısa ağızlı olmak üzere iki tipinin olduğunun ve uzun ağızlı olanların dövüşte daha makbul olduğunu söylüyor.

Tavukçu İhsan’a göre malaklıların içerisinde Çapar, Ala Boz (Karabaş) köpeklerin olduğu bunlardan Çapar’ın korkak olduğunu ve zorlandığında kaçacağını, sarıların iyi olmadığını ve gevşek olduğunu, boz’un ise en iyi ve en sağlam olduğunu söylüyor.

Burada bir parantez açıp bu proje sırasında Aksaray’da malaklı köpeği yetiştiren ve bu alanda meşhur olan Tahir Koç’un söylediklerine bakmamız gerekiyor.

Tahir koç’un söylediklerini kısaca özetlemek gerekirse proje ekibine şunları aktarıyor. Bu bölgedeki (Aksaray) köpekler eskiden yarım malaklıydı. Yaklaşık 50 yıl önce Gök Boz Karabaşların çoğunlukta olduğunu ve ağızlarının uzun olduğunu görüyorduk. George’un (köpek severler arasında meşhur olmuş bir malaklı) kendi köpeği olduğunu, anasının Sivas’tan, babasının ise İhsan emminin (Tavukçu İhsan) kör köpeğinin soyundan geldiğini ve aynı zamanda Karabaş bir köpektir.

Tahir ağa Şereflikoçhisar’ın köpeklerinin tam malaklı (Karabaş, Gök, Ala ve Çapar) olduğunu, Aksaray köpeklerinin ise yarım malaklı olduğunu söylüyor. Tavukçu İhsan’ın Beto’dan gelen köpeklerinin kökeninin; Kör köpek; Beto ve George şeklinde olduğunu söylüyor. Tavukçu İhsan’nın iddiasını desteklemek için Aksaray’dan Çapan Dede Çakmak (Çapan Hoca)’ın dediklerine bir bakalım. Çapan hoca’ya göre bugün Aksaray’da bulunan malaklı popülâsyonunun orijini Mezgit, Aliuşağı, Çardak ve Kırımini Köylerinden Aksaray’a getirilen köpeklerden oluşmaktadır.


(devam edecek…)


  28 Aralık 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1705 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]