21 Aralık 2017, 13:17 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Raconu kim kesiyor?

Raconu kim kesiyor?

Raconu kim kesiyor?...


Bilgisayarın başına geçipte racon ne demek? Diye sorduğunuzda aldığınız ortak cevap şöyle:

Racon anlamı, tanımı:
Racon kesmek : Gösteriş yapmak. görünüşe göre hüküm vermek.

Yöntem : Bir amaca erişmek için izlenen, tutulan yol, usul, sistem, prosedür, politika. Bilimde belli bir sonuca erişmek için bir plana göre izlenen yol, metot.

Gösteriş : Göze çarpıcı nitelik, göz alıcılık. Başkalarını aldatmak, şaşırtmak, korkutmak veya kendini beğendirmek için birinin yaptığı yapay davranış, çalım, alım çalım, kurum. Görkem. Gösterme işi.

Bu cevaba göre racon kesmenin bir kesimi ya da alanı yok.

İsteyen, istediği yerde ve istediği konuda, istediği kişi veya kuruma racon keser, kesebilir.

Böyleyse bir soru daha yönelteyim:

İlçemizde racon kesen ya da kesilen var mı?

Örneğin; kamu kurum ve kuruluşların mal ve hizmet alımında ‘şundan alınsın bundan alınsın’ diye racon kesen var mı?

Ya da; şu kişi veya kuruluşlar teklif verecek, şu kişi veya kuruluşlar ihaleye katılacak, şu miktarda teklif verecek. İşi alan kişi ya da kuruluş, diğerlerine şu miktarda koltuk çıkacak? Diye racon kesen var mı?

İlçemizdeki en hareketli sektör; inşaat sektörü. Bu sektörün yaptığı işlerde birçok aşamaları var. Plan-proje hazırlanacak. Elektrik, sıhhi tesisat projesi hazırlanacak. Temel kazılacak, demir döşenecek, kalıp çakılacak, beton atılacak, duvar örülüp, badana boya yapılacak, çatı yapılacak v.s.

Bu sektörde racon keser var mı? Şu işin fiyatı şöyle olacak, malzeme alış-verişi şuradan yapılacak, şu hizmeti falan kişi veya kuruluş yapacak, diyen, diyenler var mı?

Pazar yeri kalabalığın bol, alış-verişin çok olduğu bir yer.

Burada İlçeden tezgah açanlar, zaman zaman veya sürekli dışarıdan gelenler de var.

Bunların nereye yerleşeceğini, ne bedel ödeyeceğini, fiyatların nasıl belirleneceğini dikte ettiren, bu hizmetlerin karşılığında da şu ödemeyi yapmanız gerekir, diye racon kesenler var mı?

İlçemizde uyuşturucu, fuhuş, kaçakçılık sektörünün faaliyetini görüyor, duyuyor musunuz? Bu işleri yapan ya da yaptıranlar var mı? Bunları organize eden, yönlendiren, racon kesen var mı?

Racon kesmek siyasette ve siyasetçilerin çevresinde de sıkça oluyor ki;

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan, kimi köşe yazarlarının kendisi adına ayar vermeye çalıştığını belirterek, “Burada bir kez daha açık ve net olarak ifade ediyorum. Benim milletimle partimle paylaşacağım bir düşünce, bir teklifim varsa bunun yolları bellidir. Kimsenin racon kesmesine de ihtiyacım yoktur. Eğer racon kesilecekse bu raconu bizzat kendim keserim bu da böyle biline” demişti.

Acaba İlçemizde de siyaset ve siyasetçi adına racon kesen, kesenler var mı?

Örneğin; belediye başkanı, parti başkanı benim sözümden çıkamaz. Ben ne dersem o olur, ben neyi, nasıl istersem öyle yapılır.

Mevsimlik geçici işçi alımı benden sorulur.

İş-Kur’un kurslarına katılanlar benim onayımdan geçer.

Tayin, nakil, terfi talebi olanların benden icazet alması gerekir.

Amirdi, memurdu kamu görevlileri benim dediğimi yapmak, istediğim doğrultuda hareket etmek, isteklerime, taleplerime olumlu yanıt vermek zorundadır.

Buna uyan uyar, uymayan kendine haritadan yer beğenir.

Benim eşimi dostumu, çocuklarımı, hısım ve akrabalarımı, yandaşlarımı üzen, rahatsız eden beni üzmüş, rahatsız etmiş sayılır.

Böyleleri yaptıklarının sonuçlarına peşinen katlanmış olurlar.

Diye gezdikleri yerlerde uluorta hava atanlar, racon kesenler var mıdır?

Böyle biri, birileri varsa veya duyumlar alınıyorsa kamu ve özel kuruluşların başındakiler, iktidar partisinin İlçe ve Belediye Başkanı, tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi alenen; “... Benim milletimle partimle paylaşacağım bir düşünce, bir teklifim varsa bunun yolları bellidir. Kimsenin racon kesmesine de ihtiyacım yoktur. Eğer racon kesilecekse bu raconu bizzat kendim keserim bu da böyle biline” diyebilir mi?


    21 Aralık 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1498 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Murat
Hade len paralelin çocuğu. Bırak racon kesmeyi de vatanına dön.
Gerçi sizler vatansızsınız demi.
Yunus Erdoğdu
Koçhisar'da herkes racon keser... Kimse o yüzden kimseye bulaşmaz... Racon diyarıdır... Bir racon da ben keseyim, akıllı olun, alırım aklınızı!
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para