20 Aralık 2017, 13:04 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

"Salıver Hakim"

“Berlin’de Hakimler Var” Bu hikaye hukuk fakültelerinde anlatılırmış...


Terazi burcu insanı güçlü bir adalet duygusuna sahiptir, iç güdüsel olarak hayatları boyunca adalet için çabalarlar. Zaten burcun simgesi olan  terazide adaleti temsil eder.

Terazi  için eşitlik temel ilkelerinden biridir. Haksızlığa uğramaktan ve haksızlık yapmaktan nefret eder. Herkese iyi davranmak ister ve kendine davranılmasını istediği gibi davranmaya çalışır.

Terazi burcu insanlarının adaletli ve dengeli tavırları ile en başarılı oldukları mesleklerde hukuk alanındaki meslek gruplarıdır. Karşımıza hâkim, savcı, avukat, diplomat, politikacı olarak çıkarlar.”

Olmaz olsaydım! Bende teraziyim. Öyle diyorum çünkü yıpratıcı bir burç! Kafamın içinde elinde tartı ile her daim hazır ol da  bekleyen adalet, en küçük mevzularda bile yoruyor beni!

Şöyle ki: Çocuklara sürdüğüm şokella ekmekte dahi milimetrik ve gramaj hesaplamalar  yapıyorum.  ‘Birinin payı  daha mı  büyük oldu, ötekinin çikolatası mı fazla kaçtı  yoksa!

Yemekleri benim dağıtmam, içecekleri aynı tür bardağa benim doldurmam lazım ki hepsinin tastamam eşit olsun, hak geçmesin! (off!!!)

Haksızlığa asla tahammül edemiyorum. Sadece bana değil kimseye haksızlık yapılmasın istiyorum. Başıma çok gelir. Hep birilerine gönüllü avukatlık yaparım!

Çocukken ne olmak istediğimi sorduklarında da epey bir zaman ‘hâkim olmak istiyorum’ demiştim.  (Demek bunlar burcumla alâkalı şeylermiş)

Hâkimlik mesleği kutsal mesleklerden. Onlar (taa) mezuniyetlerinde yemin ederken; vicdani kanaatlerini hukukun üstünlüğü ilkesinden ödün vermeden oluşturacaklarına, üzerlerine aldıkları tüm görevleri adalet ve dürüstlükten ayrılmayarak, tarafsızlıkla yerine getireceklerine dair ant içmiş  insanlar!

Her meslekte çürük yumurtaların çıktığı gibi (üzülerek)  şahit olduk ki kimi çürük hâkimlerde adaleti sağlamaya değil, adaletin üstünü kapatmayı görev bilmişler!  Fikriyatlarının paralel olduğu kimselere hizmet etmişler. Bu biat etme durumu en çokta hâkimlere yakışmadı!

***

“Berlin’de Hakimler Var” Bu hikaye hukuk fakültelerinde anlatılırmış. Bunu bilmeyen hukukçu yokmuş!  Bende duymuştum, internette karşıma geldi yazmak istedim. Adalet aradığımız bu günlerde duyanlara duymayanlara gelsin…

Kral Friedrick güçlü bir kraldır. Avrupa  saraylarının içinde en gaddar en acımasız komutan. Bir tepede gördüğü muhteşem manzaralı bir alanı saray yapmak için kendisine ister. Fakat orada bir değirmen vardır. Eski bir değirmen. Kralın askerleri hemen değirmenciye bu durumu bildirirler.

Değirmenci: Satılık değil, benim satılık malım yok! der. İnatçı ve aksidir. Askerleri kovalar. Kral yanına çağırır.

Kral Friedrick:  Galiba askerlerim doğru aktaramamışlar. Ben bulunduğunuz alana saray yaptırmak istiyorum. Kaç paradır değeri!

Değirmenci: Ben değirmenimi satmıyorum. Burası bana babamdan hatıra, babama da dedemden hatıra. Bahçesinde ikisinin de mezarı var. Ben de öldüğümde oğluma bırakacağım.

Etraftaki askerler tedirgin bir şekilde değirmencinin kafayı yediğini düşünür. Korku dolu salonun içinde korkusuz tek kişi değirmenci olsa gerek. Kralı bu tavrıyla daha da sinirlendirmiştir.

Kral Friedrick: Delirdin mi sen! Sana vereceğim parayla onun gibi yüzlerce değirmen yaptırırsın!

Değirmenci: Siz de ülkenin her yerine yüzlerce saray yaptırabilirsiniz.

Kral Friedrick: Be adam senin karşında koskoca kral var! Bana karşımı geliyorsun! Öyleyse zorla alırım!

Değirmenci: Hayır alamazsınız!
Kral aldığı cevapla şaşkınlığını gizleyemez. Ne olduğunu anlamaya çalışırken Değirmenci devam eder: Alamazsınız çünkü Berlin’de hâkimler var! Hiçbir güç, hiçbir iktidar, kral bile olsa adaletin üstünde değildir!

Değirmencinin bu sözü Kralın hoşuna gitmiş. Bu sözle adalete ve hâkimlere olan güveni anlamış öyle ki Kral da olsa adalet var bu ülkede diye düşünüldüğünü görmek onu mutlu etmiş.

Sonuç; Saray ve değirmen yan yana. Kral ve değirmenci adaletle komşu olmuşlar!


   21 Aralık 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1581 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


koc kemal
Evet,
Kral Friedrich ve Degirmenci hikayesini bende Almancasini okumustum.
O Adalet arayan duygulariniz milyonlarin sesi.
Ben umudumu kaybetmedim.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]