20 Aralık 2017, 12:59 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Şereflikoçhisar Malaklısı (1)

Şereflikoçhisar Malaklısı (1)

Şereflikoçhisar Malaklısı (1)...


Türkiye’de Akbaş ve Karabaş olmak üzere iki grup çoban köpeği olduğu ifade edilmektedir. Karabaş grubunun en ünlü üyesi Kangal ırkı olmakla birlikte Karayaka ve Malaklı Karabaş gibi köpeklerde mevcuttur. Malaklı Karabaş tipi köpekler Aksaray, Şereflikoçhisar ve Nevşehir başta olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Yapılan saha çalışmalarında Malaklı Karabaş köpeklerin Kangal ırkına göre daha iri yapılı, kısa kıllı, kuyruk yapısının Kangal köpeğinde olduğu kadar kıvrık olmadığı, insana ve diğer köpeklere karşı daha saldırgan olduğu gözlenmiştir. Malaklı genotipinde başta siyah maske (karabaşlılık) bulunması, vücudun boz rengin tonlarında olması ve vücut yapısı bakımından Kangal ırkına benzemesine karşın; büyük baş ve ağız yapısı, sarkık dudakları ve fazla kıvrık olmayan kuyruğu ile Kangal ırkından morfolojik olarak ayrılmaktadır.

Malaklı Karabaş köpeklerde çaparlık (kaplan deseni, sarı üzerinde siyah çizgiler) ve alalık (beyaz üzerinde kahverenginin değişik tonlarında lekeler) gibi renkler de görülebilmektedir. Bu köpeklerde başın nispeten büyük ve dudakların sarkık olması nedeniyle “Malaklı” olarak adlandırılmaktadır.

Türkiye’de bugüne kadar Malaklı Karabaş köpekleri ile ilgili herhangi bir resmi kayıt veya bilimsel çalışma yapılmadığı için bir ırk standardı da bulunmamaktadır. Hatta yabancı kaynaklarda ve Uluslararası Köpek Federasyonu (FCI) kayıtlarında da bu ırk ile ilgili herhangi bir bilgiye rastlanmamaktadır.

Orta Anadolu bölgesinde özellikle Aksaray, Şereflikoçhisar ve civar bölgelerde bulunan iri yapılı ve sarkık dudaklı olan ve malaklı cinsisi köpeklerin ayrı bir ırk olup olmadığı merak edilen bir konudur.

Konu ile ilgilenen bazı kimseler, malaklıların boz renkli ve siyah maskeleri olduğundan kangal ırkının devamı olduğunun savunur. Oysa Şereflikoçhisar yöresinde bu işin uzmanı olanlar bu köpeklerin bölgeye özgü bir ırk olduğunu söylemektedirler.  Elbette bu konuda bilim ne diyor biz ona bakacağız.

Peki, ‘’malaklı köpekleri’’ hakkında bilim ne diyor? Bu konuda yapılan en ciddi ve kapsamlı araştırmaya bakmamız gerek.

Prof. Dr. Fatih Aksoy (proje yürütücüsü) öncülüğünde, ‘’Türk Mastifi Köpeklerin Morfolaojik Ve Genetik Özelliklerinin Belirlenmesi ve Bu Köpeğin Tanıtılması’’ ismi ile TÜBİTAK tarafından desteklenen proje 2 yıl sürmüş ve 2011 yılında tamamlanmıştır. (devam edecek…)


  21 Aralık 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1657 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]