14 Aralık 2017, 14:48 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Başkanların gücü yetmedi!

Başkanların gücü yetmedi!

Başkanların gücü yetmedi!...


Kaldırımların işgali İlçemizin müzminleşmiş sorunu.

Henüz kaldırımla tanışmadığımız dönemlerden günümüze kadar ana yolların, kaldırımların genellikle esnaflar tarafından işgali vazgeçemediğimiz bir alışkanlığımız, hastalığımız.

Yolların ve kaldırımların işgali zaman zaman yakınma, resmi kanallardan şikayet konusu olur. İşgaller yüzünden komşular arasında kavgalar çıkar ama sorun bir türlü kalıcı çözüme kavuşturulmaz.

İlçemizde kaldırım yapılmasına AKP’li Ramazan Ceylan’ın belediye başkanlığı döneminde (2004-2009) ağırlık verildi.

Kaldırım işgaliyle en ciddi mücadele de yine Ramazan Ceylan döneminde başlatıldı. Kaldırımların işaline son verilmesi için uyarı yazıları gönderildi, açıklamalar yapıldı,  işgalin sonlardırılmasına ilişkin ay ve gün belirten süreler verildi ama sorunu çözmek mümkün olmadı.

Zaman zaman zabıta denetimlerinde tutanaklar tutuldu, cezalar yazıldı ama caydırıcı olmadı.

Kimi tutanaklar; dost ve ahbap ilişkileri, kimi tutanaklar; akraba bağlantıları, kimileri ise siyasi yandaşlık ve kaygılar yüzünden sümenaltı edildi, encümende reddedildi.

Belli bir zamandan sonra (tabiri hoşgörün) Ramazan Ceylan kaldırım işgalleriyle ilgili mücadelede pes etti, esnafın fendi belediyeyi yendi ve başkan teslim bayrağını çeken taraf oldu.

AKP’li Hakverdi Altuğ’un belediye başkanlığı döneminde (2009-2014) yol ve kaldırımların işgaline yönelik mücadele yeniden başlatıldı. Zabıta denetimleri sıklaştırıldı, tutanaklar tutuldu, cezalar kesildi. Esnaflara çeşitleri teşhir etmek için kaldırımlardan belli ölçülerde yararlanabilmeleri imkanı da sağlandıysa da sorun yine çözüme kavuşturulamadı.

Bir noktadan sonra Hakverdi Altuğ yönetimindeki belediye de esnafa karşı teslim bayrağını çekti.

AKP’li Ferda Polat’ın başkanlığında ise kendisine miras olarak bırakılan sorunların başında yine yol ve kaldırım işgalleri vardı.

Öyle ki; günümüzde yol ve kaldırım işgali daha da arttı, işgalciler sınır tanımaz oldu. Esnafların çoğu; işyerinin boyutu kadar dışarıda da kaldırımı ve yolu işgal etmeye başladı. Kamyonetler, kamyonlar üzerinden satış reyonları oluşturuldu. Otomobiller, traktörler kaldırımlardan taşıp, ana yollarda trafik akışını engelleyecek işgalci konumunda görüldü.

Kaldırım ve yolların işgalinde inşaat sahiplerinin, müteahhitlerin keyfiliği, umursamazlığı ise başlı başına bir sorun olarak kendini göstermeyi sürdürdü, sürdürüyor.

Sorunu belediye meclis toplantılarında dile getiren MHP’li Kemal Sezginer, önceki salı günü yapılan toplantıda da kaldırım işgaline değindi verdiği önergede şöyle dedi:

İlçemizdeki yaya kaldırımları İlçe esnafları tarafından alabildiğine işgal edilmektedir. Tarafımdan defalarca belediye meclisimize sözlü şekilde hatırlatmama rağmen kaldırım işgallerinde zabıta denetim ve işlemleri yapılmamaktadır.

Bu kaldırım işgallerine belediyemizce neden önlem alınamadığının, nedenlerinin tarafınızca açıklanmasını istiyorum.

Yaya trafikte önemlidir. Bu konuyu 3-5 sefer dile getirdim. Tedbirler alınmıyor. Bu tedbirlerin alınmayışının nedenini bilmiyorum. O esnafı küstürüpte oyunu kaybederim korkusunu mu taşıyorsunuz? Ve caddelere Büyükşehir bakıyor diyorsanız. Aynı önergeyi ben Pazartesi günü Büyükşehir’e de götüreceğim. Daha da çözüm olmazsa inanın diğer mercilere götüreceğim.

Ferda Polat da cevabında; “Zabıtalarımız görevini yapıyor. Esnaf zabıta vardığı zaman kaldırıyor, gittiği zaman geri koyuyor. Bazı esnaflara da ceza uyguladıklarımız var. Öneriyi dikkate alalım, zabıta uygulamasını sıklaştıralım” deyince Kemal Sezginer; “Zabıtamız Koçhisar’da çalışmıyor. Bunu bil Başkanım. Ya yapmıyor ya da yaptırmıyorsunuz! Ceza Müeyyidesini uygularsınız. 1. Şu, 2.şu, 3’de kapatın bitsin.” Deyince Başkan Polat; “tamam uygulayalım” dedi.

Ferda Polat dediğini yapıp, yasal işlem uygulayınca sorunu çözecek mi?
Hiç sanmıyorum.

Ramazan Ceylan ve Hakverdi Altuğ döneminde sonuçsuz kalan kaldırımların işgalini önleme mücadelesi, Ferda Polat döneminde de başarılı olamayacak ve kanaatıma göre böyle gelmiş böyle gidecek!

İnşallah yanılan ben olurum.


   14 Aralık 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1703 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Kaan
Kaldırım sorunu hep vardı. Peki neden? Gelen belediye Başkanlarımız aman esnafa aram bozulmasın esnaf bana düşman olmasın diye ses etmediler. Yürüyecek yer yok nerdeyse orda araba,burda tezgah,şurda mallar çok çirkin görüntüler vede insanları bezdiren bir durum. Şimdilerde çarşı içini görüyorsunuz. Ben vatandaş olarak yabancı kişilerin hayiflanmalarindan utanıyorum memleketli olarak. Acaba yetkililer utanmiyormudur?
dertli
Bu ilçe coğrafi konum, ekolojik ve ekonomik potansiyel olarak bu civardaki ve bu ölçekteki yerlere göre avantajlı , iyi konum da bir ilçe. Ama karamsarlık ve tembellik olarak Koçhisar ahalisinin üstüne yok. Devlet milyonlarca lira yatırım yapar bizimkiler arpa sular, 1,5 milyon ton tuz üretiriz nakliyesini yabancılar yapar, ofis ihale açar kooperatifimiz belgesi olmadığı için ihaleye giremez, hali vakti yerinde insanlarımız basit al-sat işi ile uğraşır bir alçı fabrikası bir sanayii tesisi kurmaz, zahirecilerimiz bir depo yaptırmaz arpanın altına tuz serip üstünü ne bulursa onunla kapatır. Besicilerimiz biraz para kazanır devletten düşük faizli kredi alır gider Ankaradan daire alır.Devlet koskoca okul yapar bizimkiler bitmiş okulu 2 sene de zor açar. Kardeşim sorun bu memlekette değil sorun bizlerde.
tarık
bu ilçeden nahiyeye düşen yer düzelmez arkadaşım, zihniyet bozuk, daha bu işin çook dibide var, 5 10 sene sabredin şu yeni bina yapıp sattıkları yerleride afganlılarla suriyeliler satın alacak nedenmi ? miras kalan daireyi mülkü satacak adam bulamayacaklar afganlı falan alacak nüfüs 15 binlere bir insin bakalım görecegiz bunlarıda
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]