06 Aralık 2017, 15:52 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Belediye Meclisi toplandı

Belediye Meclisi toplandı

2017 yılının son Belediye Meclis toplantısı, Ferda Polat Başkanlığı’nda yapıldı...


2017 yılının son Belediye Meclis toplantısı, Ferda Polat Başkanlığı’nda yapıldı. Toplantıya; AK Parti Meclis Üyelerinden Savaş Şenoğlu, Cafer Tayyar Altuğ ile Aktan Tolga Aktaş ve CHP Meclis Üyesi Ufuk İhsan Küçük katılmadı.

Toplantıda; Gündem maddeleri ile MHP Meclis Üyesi Kemal Sezginer’in yazılı olarak sunduğu gündemdışı maddeler görüşülürken tartışma sonucu gündemdışı madde ilk defa red edildi.

ŞAHAN; RANT SAHİBİ OLSUN MU İSTENİYOR?
Toplantıda önce gündem maddeler görüşülmeye başlandı.

“Mülkiyeti Belediyemize ait muhtelif mahallelerde bulunan işgalli ve işgalsiz müstakil arsaların 2886 sayılı İhale kanununun ilgili maddeleri gereğince satışının yapılabilmesi için Belediye Encümenine yetki verilmesi” maddesinin görüşülmesi sırasında MHP Meclis Üyesi Halil Şahan söz aldı.

Şahan; “Daha önce köylerde arsa satışları için yer alan parsellerin bir yeşil alan, cami alanı, köy konağı alanı gibi yerler olabileceğini söylediğini, bunlar dikkate alınmadığı için iki tane camii alanının satışı için meclisin Encümene yetki verdiğini, mevcut durumda da incelendiğinde su deposu ve park alanının satışa çıkarıldığını belirterek “Boğaziçi mahallesindeki 1131 ada 1 nolu parsel su deposu ve onun için yetki istiyorsunuz” dedi.

Ayrıca; Mustafacık Mahallesindeki 1377 ada, 3 parselin İmar planında aktif yeşil alan, park alanı olduğunu, yaklaşık 1,5 ay önce Belediyede yapılan toplantıda Boğaziçi mahallesinde İmar planı değişikliği için komisyona havalesi yapılan bir plan çalışmasının olduğunu, yine orada İmar planı çalışması yapıldığını belirterek; “Burdaki satıştan ne amaçlanmaktadır?, İmar Planı değiştiğinde Belediye daha çok para kazanacak, bunun önüne mi geçilmek isteniliyor?,

Birileri önceden alıp İmar Planı değiştikten sonra rant sahibi olsun mu isteniyor? Boğaziçi Mahallesindeki bu satışların nedenini bildirmenizi istiyorum.

Geçen ayki Meclis toplantısında, Sanayi Sitesinde sel baskını ile ilgili 15 gün içinde çalışmaya başlanacağı söylendi, 1 ay oldu başlanmadı. 1 Hafta sonra çarşı içine ne yapılacağına karar vermek için Belediye’de toplantı yapacağız dendi, 1 ay geçti hiçbir şey yapılmadı.
Biz sizin hangi sözünüze inanacağız? Bu konuda açıklama yapın” dedi.

Başkan Polat’da  Şahan’a verdiği cevapta; “İmardaki arkadaşlar çalışma yapsın. Böyle bir şey varsa bunu da çıkartalım. Tabi yeşil alanın ve su deposunun satılması gibi bir kararda alsak mümkün olmadığını sizde biliyorsunuz.” Dediğinde Şahan; “Buraya karar almak için getiren adam satar haberi bile olmaz. Çünkü arsa vasfında diye satışına karar veren adam oturur onuda ihaleye çıkarır, biride gider, alır. Ki önce biz uyarmasak siz camiyi satacaktınız” deyince Başkan Polat’ta; “Satarız biz. Sıkıntı olmaz” dedi.

MHP Meclis Üyesi Kemal Sezginer de; “O zaman komisyona sevk edin de bir tartışılsın” şeklinde öneride bulundu.

Başkan Polat, Şahan’ın çarşı içerisine cevabı da karşılıklı atışmalara neden oldu ve Polat’ın; “Senin yetkin olmayan bir alanda komisyon kurmak veya söz sahibi olmak gibi bir yetkimiz var mı? Burası cadde. Sorumluluğu Büyükşehir’e aittir” deyince Şahan da; “Siz Büyükşehir diyorsanız o zaman biz komisyonumuzu kuralım, çalışalım. Büyükşehir Meclis Üyelerine sunalım” dedi..

Başkan Polat yine; “Senin yetkin olmayan bir yere komisyon kurma yetkin ve hakkın yoktur” diye cevaplarken Şahan da; “O zaman sizin de söktürdük, yaptırdık diyerek gezmenize gerek yok” dedi.
Karşılıklı atışmanın ardından Başkan Polat, gündem maddesinin İmar Komisyonuna sevki için oylamaya sundu ve madde oybirliğiyle kabul edildi.

ŞİRKETE 250 BİN TL AKTARILACAK
“Belediyemize ait hibe yolu ile devri yapılacak olan şirkete ait alınan 03.10.2017 tarihli kararın düzeltilmesi hususu” maddesinin görüşülmesi sırasında Polat; Noter ile Ticaret Odası’nın karşılaştığı sorunlar nedeniyle yeniden karar alınması gerektiğini söyledi.

Bu kapsamda; Adem EFE İnşaat Oto. Nak.Tar.San. ve Tic.Ltd.Şti.’nin hissesinin tüm hatlarıyla birlikte Belediye’ye devredilmesine,

Bu şirketin işletme sermayesi olarak Belediye bütçesinden 250 bin TL aktarılmasına ve unvan değişikliği konusunda Belediye Başkanının tam yetkili kılınmasına karar verilmesi için oylamaya sunuldu ve madde oy çokluğuyla kabul edildi.

*”6360 Sayılı yasa kapsamında köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerleşim yerlerinde kaçak yapılaşmayı önlemek ve alışılagelmiş plansız, programsız yapıların önüne geçerek, ticari amaç taşımayan yapılar için Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nce hazırlanarak talep sahiplerine ücretsiz verilmek üzere tip mimari proje hazırlanmasına ait araştırma yapmak üzere İmar ve Şehircilik Komisyonuna sevki de oy çokluğuyla kabul edildi.   7 Aralık 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2003 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para