06 Aralık 2017, 15:01 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Hayatın Mimarları

Hayatın Mimarları

Finlandiya günümüzde pek çok alanda başarı gösteren bir ülke...


Finlandiya günümüzde pek çok alanda başarı gösteren bir ülke. Özellikle de eğitim alanındaki gösterdikleri başarı, dünyanın birçok ülkesi tarafından incelenmekte ve uygulanmaktadır. Finlandiya’nın bugün sosyal, kültürel ve ekonomik alanda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olmasında; eğitimin çıkış noktası olduğunu öncelikle vurgulamak gerek.

Bunu zaten birçoğumuz biliyor.
Finlandiya’nın bugün gelişmiş bir ülke olarak karşımıza çıkması ise bir tesadüf değil elbette. ‘’Başarı merdivenleri el cepte çıkılmaz.’’ Finlandiya’nın başarısının anlaya bilmek için Grigory Petrov’un yazdığı ‘’Beyaz Zambaklar Ülkesinde’’ kitabını okumak yerinde bir hareket olacaktır.

Okumamaya karşı bütün direncimize rağmen, Grigory Petrov’un yazdığı ‘’Beyaz Zambaklar Ülkesinde’’ kitabını, okumanızı tavsiye ederim. Çünkü üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen güncelliğinden ve gerçekliğinden bir şey kaybetmediğini göreceksiniz. Bunun sırrı içtenlik, yalınlık ve hayatımızın içinden bir şeyler bulduğumuz ayrıntılar.

‘’Beyaz Zambaklar Ülkesinde’’, Mustafa Kemal Atatürk zamanında Türkçeye ilk kez çevrildi. Atatürk, kitabı okuduğunda bu destansı başarıya tek kelimeyle hayran olmuştu. Atatürk, kitabın ülkedeki okulların, özellikle askeri okulların müfredatına dâhil edilmesini emretti. Askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın yani “Hayatın Mimarları” için mutlaka okunması gereken bir kitaptı.

Biraz olsun kitabın ne anlattığından söz etmek gerekirse; “Beyaz Zambaklar Ülkesinde Finlandiya’yı konu edinmektedir. Kitapta bataklık ve kayalıklar arasında yer alan, doğal kaynak fakiri bu küçük ülkenin ayağa kalkarak, yoksulluktan kurtulması ve siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan gelişmiş bir refah toplumuna dönüşmesinin hikâyesi anlatılmaktadır. Petrov’un görüşüne göre, bu başarı “hayatın mimarları’’, başka deyişle ülkenin çalışma şevki ve heyecanıyla dolup taşan, bencillikten uzak insanları, yorulmak bilmeden halkın eğitimine katkıda bulunan toplum önderleri sayesinde elde edilmiştir.’’

Petrov bu kitabının ve diğer çalışmalarının ana konusunu, insanlar ülkelerinin geleceğine dair taşıdıkları kişisel sorumluluğun bilincine varmazlarsa, ülkelerin kalkınması ve refaha kavuşması da mümkün olmayacağıdır. Her insanın gerçek vatandaş, ‘’hayat mimarı’’ olması gerektiğini de sık sık vurgulamaktadır.

Bu kitabı okuduğunuzda dünya’ya, ülkemize ve yaşadığımız yöreye farklı bir gözle bakacaksınız. Bunu çok açık bir şekilde iddia ediyorum. Bizim gibi yer altı ve yer üstü zenginliği olan binlerce yıllık kültüre sahip bir ülkenin neler yapa bileceği aklınızda canlanacak ve derin bir iç geçireceksiniz.

Bir kez daha anlayacaksınız ki; insana yatırım yapan, yani onları iyi eğiten toplumlar değişime ayak uyduruyor, dünyadaki rekabet gücünü geliştiriyor ve ileriye gidiyor. Eğitim alanında geri kalanlar ise, yoksulluğa, sömürülmeye mahkûm oluyor.

Alın okuyun, bir paket sigara parası kadar bile değil fiyatı.    7 Aralık 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1636 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para