29 Kasım 2017, 13:59 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Kaynak savurganlığı

Kaynak savurganlığı

Kaynak savurganlığı...


1986 yılında merkezi Almanya/Sindelfingen’de olan Türk Alman Dostluk Derneği’nin davetlisi olarak, dönemin Belediye Başkanı Merhum Osman Yıldız, Yurt Dışındaki Şereflikoçhisarlılarla Dayanışma Deneği Başkanı Ahmet Güçlü ve  Ben Almanya’ya gitmiştik.

Aynı seyahatte Hollanda’da ikamet eden hemşehrimiz Aziz Yılmaz’ın (Çayırönü köyünden) organizesi ile Hollanda’nın Haksbergen Belediyesinin daveti ile bu kenti de ziyaret etme imkanı bulduk.

Hollanda’yı ziyaretimiz sırasında  Macaristan Türkü olan Belediye Başkanı bizi, şehrin hemen yanıbaşında oluşturulmakta olan yeni bir yerleşim alanına götürdü.

Gördüklerim özetle şuydu:

Kanalizasyonu, elektriği, suyu, telefonu, yolu özetle; alt yapısı tamamlanmış, parsellere ayrılmış bir alan. Her parsel için ekilmiş ağaçlar, dizayn edilmiş çiçeklikler ve ortasında konutun inşa edileceği bir arsa. İnşaat biter bitmez anında içine yerleşebileceğiniz tüm hizmetleri getirilmiş bir konut.

Sindelfingen yakınlarında bir yol yapımını izliyoruz. Zeminden sonra yola atılan asfaltın kalınlığı 30 Cm.

1986’nın avrupasından 30 yıl sonra geliyoruz Türkiye’nin Şereflikoçhisar’ına.

İlçemizde 3-5 yıldan bu yana bazı hizmetlerle ilgili çalışmalar yürütülüyor.

İçmesuyu şebekesi, E-90 karayolu, yaya üstgeçitler, elektrik şebekesinin yer altına alınması, telefon hatlarının yeraltına alınması, bazı yerlerde ilave kanalizasyon, atık su kanalı, doğalgaz şebekesi v.b.

Bu hizmetler farklı zamanlarda yapılıyor.

Ne var ki; E-90 karayolunun şehir içi bölümünde asfalt yenileme çalışması bitmeden yol yeniden onarım istiyor, yolun kenarındaki tali yollar bir türlü tamamlanmıyor.

Hesapsız kitapsız, araştırma yapmadan, arz-talep dengesi düşünülmeden yapılan ve milyonlar harcanan yaya üstgeçitler vatandaşlar tarafından kullanılmıyor.

Ana ve ara yollar su için, elektrik, telefon hatları için, doğalgaz için kazılıyor, kazılıyor, kazılıyor ve bunun için her kurum kendi başına bir bedel ödüyor, bu bedel ise vatandaşın vergilerinden karşılanıyor.

Oysa bunun daha kolay ve daha az maliyetli bir yolu bulunamaz mı?

Her kanal açıp kapatmada, her yolu bozup onarmada ödenen bedel azaltılamaz mı? Giderler düşürülüp, kaynak tasarrufu yapılamaz mı?

Elbette bir yol bulunur, maliyet azaltılır, kaynak tasarrufu yapılır ama bunun için kurumlar arasında ortak karar alma yetisi ve birlikte çalışma becerisinin gerçekleşmesi gerekir.

Nasıl mı?

Bir örnek vereyim:

Diyelim ki; her yıl ayrı ayrı 50 ilçeye yol, 50 ilçeye kanalizasyon, 50 ilçeye elektrik, 50 ilçeye su hizmeti görütürülüyor.

Bir yıl sonra ise yukarıdaki hizmetler, bu kez de farklı ilçelerde gerçekleştiriliyor. Ya da birinci yılda suyu, ikinci yılda elektriği, üçüncü yılda kanalizasyonu ve dördüncü yılda yolu yapılan ilçe tüm bu hizmetler için ayrı ayrı mali külfetin altına giriyor ve her hizmetin alt yapısı için ayrı bir bedel ödendiğinden kurumlara, dolaylı yollardan da vatandaşın omuzlarına yüklenen yük ağırlaşıyor, taşınamaz bir hal alıyor.

Oysa her yıl ayrı ayrı 50 ilçeye bu hizmetlerden biri götürüleceğine, bakanlıklar, kurumlar kuruluşlar anlaşsa ve 50 ilçeye hizmetlerin tümünü birden götürse daha akılcı, daha mantıklı olmaz mı?

Maliyet daha aşağıya çekilip, kaynak savurganlığının önüne geçilmiş olmaz mı?

Hatırlayın; 2-3 ay önce doğalgaz şebekesinin döşenmesi için yolları kazdık, bunu yaparken trafik akışını engelleyip, esnafın ticaretine engel olduk. Şimdi ise yağmur suyu için bazı caddeleri yeniden kazıyor, çevrede yaratılan olumsuzluklar biryana, aç-kapa için yeni bir bedel ödüyoruz.

Çarşı içine baharla birlikte taş döşeyeceğiz, geçici olarak ise asfalt serdik. Tüm bunlar kaynak savurganlığı değil mi?

Kurum ve kuruluşları hizmeti topluca ve birlikte götürmek için biraraya getirmek bu kadar zor mu?

Kaynak tasarrufunu ne zaman öğrenecek, mirasyedi anlayışından ne zaman kurtulacağız?


   30 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1598 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para