29 Kasım 2017, 13:49 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Sayaç Sistemi ile Fazla su kullanımı önlenecek

Sayaç Sistemi ile Fazla su kullanımı önlenecek

Sayaç Sistemi ile Fazla su kullanımı önlenecek...


Peçenek Barajından Sulama yapan çiftçilerin sayaçlı sisteme geçmesi için geçtiğimiz hafta Kaymakam Sedat Yıldırım Başkanlığı’nda toplanılıp, karar alınmıştı.

Pazartesi günü de, tekrar  DSİ yetkilileri Peçenek Barajından Sulama yapan çiftçilerle toplantı yaparak sayaç kullanılması hakkında bilgiler aktarıldı.

Toplantıya DSİ 5.Bölge Müdürlüğünde görev yapan Ziraat Mühendisleri Dilek Uluğ, Mustafa Kemal Şentürk, İsmail Gürbüz, Alper Ayaz ve İsmail Mutlu ile sayacın kullanımını anlatan DSİ ile çözüm ortaklığı yapan ve konu hakkında bilgi veren EUROMET firmasının Satış ve Pazarlama Koordinatörü Ali Murat ile çiftçiler katıldı.

“Fazla su kullanımı önlenmiş olacak”
 %51 İçme Suyunda, %49 Tarımsal Sulamada kullanılan Peçenek Barajında, içme suyuna öncelik verildiği ifade edilirken eğer tarımsal sulama %49’u aştığı zaman suyun tarıma kesilme ihtimalinin olduğu özellikle vurgulanan toplantıda Ali Murat, sayaç nasıl kullanılacak? Faydası nedir? Gibi konular üzerinde durdu.

Fazla su kullanımının önüne geçileceğini ifade eden Ali Murat; Sayaçların 2 yıl garantili olduğunu, 10 yıl pil ömrünün olduğunu, bir sayacın kartla açılıp kartla kapandığını, kartlara ihtiyaç kadar kota su ile doldurulacağını, örneğin 100 m3 suyun karta yükleneceğini ve bu suyun da bir sezon boyu kullanılacağını söyledi.

1000-1500 lira arasında fiyatları olan sayaçların 1 hidrada 1 sayaç takılacağını, çiftçilerin isterse sayaçları sadece kendilerinin alabileceğini isterlerse ekonomik olsun istiyorlarsa 3 ya da 5 kişi biraraya gelipte bir sayaç alabileceklerini belirten Ali Murat; “sayaçların denetiminin Sulama Birliğine ait olacağını fakat sayaçların kişilere zimmetleneceğini, sayaçlarda arıza olduğu zaman sayaç sahibini ilgilendirdiğini, sayaç kullanıldığı zaman DSİ olarak gün ve gün, ay ve ay kişilerin kullandığı suyu görebileceklerini ifade etti.

Sayacın donmaması için sistemin içinde su bırakılmaması gerektiğini belirten Ali Murat, Türkiye’nin her tarafında sayaçlı sistem uygulandığını kaydetti.

Sayaçlı sistemin önümüzdeki yıl hayata geçirilmesi için çalışmalar yapıldığını ifade edilen ve sayacı kıran ya da zarar veren kişilerin de cezalandırılacağı belirtilen toplantı, çiftçilerin sorularının cevaplandırılması ile son buldu.  30 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1522 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para