29 Kasım 2017, 13:14 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Sokaklarımız Açık Otopark

Sokaklarımız Açık Otopark

Hayatta kimseyi kıskanmadım. Abimin ve ablamın ardından evin üç numarası en gözdesiyken...


Hayatta kimseyi kıskanmadım. Abimin ve ablamın ardından evin üç numarası en gözdesiyken;  benden yıllar sonra gelen küçük kardeşimi bile kıskanmadım ben!

Evet kıskandığım kimse yok ve fakat  imrendiğim kimseler var. Bunlar yabancı dil bilenler ve araba sürebilen hemcinslerim. Onlara çok ama çoook imreniyorum.

İlçemizde de son yıllarda tabiri caizse Şoför Nebahatlar çoğaldı. Eskiden sadece filmlerde gördüğümüz kadın sürücüler artık her yerde.  Sabah gazeteye gelirken görüyorum ki bir erkek sürücü geçiyorsa ardından bir kadın sürücü geçiyor yanımızdan. Başa baş giden bir durum var yani! (Ne kadar güzel)

Küçük araç kullanan, büyük araç kullanan, kamyonet, minibüs kullanan  hatta tüp arabası  kullanan bir kızımızı bile görmüştüm.  ATV kullanan ablalarımız- motosiklet süren teyzem bile var! Bayıldım ona! En tatlısı da o!

Kadın sürücülerin artmasında birçok etken var tabii. Bir kere zamanımızın kızları bu işlere daha meraklı, cesur ve  girişkenler! (bizim gibi pısırık değiller) Erken yaşlardan itibaren çalışma hayatının içindeler. Özgüven tavanlarda.

Aileler destek!  Eskiden yalnız erkek çocuk için düşünülen ehliyet olayı şimdi kızlarımızdan da esirgenmiyor. Zaten onlardan önce biz heves ediyoruz alsınlar diye. ‘Ben alamadım sen al bari kızııım…’ diyorum kızıma (içimde kaldı be!)

***

Şoförler çoğaldı, arabalar çoğaldı hatta arabalar pek çok çoğaldı,  dağ taş araba  doldu! Yakında insandan fazla  araba olacak! Mesai giriş çıkışlarında sanırsınız ki Kızılay trafiğine takıldık!

ÖTV’ ler, MTV’ler,  akaryakıt zamları bile yıldıramıyor kimseyi. Maddi durumuna göre  ayağını yerden kesecek kadar var herkesin çok şükür!

Her yere yürüme mesafesi olan bizim gibi küçük yerlerde bile araba lüks görülmüyor artık ihtiyaçtan sayılıyor. Hiç işimiz olmazsa  alışverişte lazım! Güne gideriz, çoluk-çocuğu okula götürüp-getiririz!

***

Son yıllarda ilçemizdeki  inşaat sektörü, yurdun dört bir yanında olduğu gibi en popüler günlerini yaşıyor. Her mahallede dip dibe - dip dibe onlarca çok katlı apartman yapıldı. Bazıları o kadar dip dibe ki evin içinde telefonlar  çekmiyor. (Aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor.)

Biri bitmeden ötekinin temeli atılıyor. Kiminin altında  kocaman kocaman dükkanlar…

Akşam olup da eve dönme saati gelince bize her yer otomobil oluyor. Apartmanların önü- arkası- cadde ve sokaklar- kaldırımlar-tali yollar...

Bu bariyerleri aşıp da  evine girebilirsen ne mutlu sana! Hele de  yazın. Gurbetçilerimizin araçlarıyla beraber araç sayısı iki katına çıkıyor ki  sokaklarımız açık otopark oluyor. Özellikle E-90’ın üstündeki mahalleler… (Park bulabilene aşk olsun.)

***

İnşaat şirketleri sosyal medyada yapacakları binaların reklamını yapıyor. Lüks dairelerin olduğu söylenen binaların önünde (yine) otomobiller duruyor.

Ankara’da yakınlarımızın evlerine gittiğimiz de görüyoruz, binaların altında apartmanın kendine ait otoparkı var. İzinli midir-zor mudur- masraflı mıdır? bilmem ama  bizim buralarda da (oluyorsa) böyle yapsalar ya!

Hem araç sahibi rahat eder - hem görüntü kirliliği yaratmaz - hem de insanoğluna  yer açılır(!)
 

    30 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1610 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Sıla
Dilek hanım,biz ki;elimizdeki çarşıyı yapboz haline getirmişlere neden diye sormayı becerememişken lutfen bu kadar umitlenmeyin.Çevreyi,memleketi düşünmeyi becerdigimiz zaman inanın evlerin altına otopark yapilmayisinida sorgularız.(umarım)
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.110 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para