29 Kasım 2017, 13:08 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Ne tartışalım?

Ne tartışalım?

Tartışmalı konular oldukça görecelidir...


Tartışmalı konular oldukça görecelidir, hele ki sosyal ve siyasal olaylarda. Gördüklerin, baktığın açıya göre değişiklik gösterebilir. Farklı açılardan bakınca farklı şeyler görürsün.  Birbirine ters çok farklı görüşlerin hepsi de doğru olabilir.

Manzaraya farklı yerden bakarsın ve başka şeyler görürsün. Seninki de doğru olabilir ama benimkine ters düşüyor diye niye benimle uğraşıyorsun. Ben niye seni ikna etmeye çalışayım ki? Bireysel farklılıklar, görüş ayrılıkları diye bir şey de var. Bunu kabul etmek bu kadar mı zor?

Ben senin gibi düşünüyorum ve karşıt görüşleri savunan takımların fikirlerini çarpıştırdıkları bir münazara öğrencisi de değilim. Beynini kilitlemiş sabit fikirli birini ikna etmek harcanacak zamana yazık değil mi? Kendi çapında düşünüp herkesi kendin gibi sanma yanlışına düşmek istemiyorum. Herkesi olduğu gibi yani ön koşulsuz dinlemek ve anlamak istiyorum.

Burada yani Çengel Gazetesi Koridor köşesinde; görüşlerimi, notlarımı kaydediyorum. Zor bir iştir yazmak… Kelimeleri belli bir konu bütünlüğü içerinde yazmak çokta kolay bir şey değildir. Konuşmayı seven bir milletiz ama iş yazma konusuna gelince aynı heyecanı gösteremiyoruz. Herkesin yazacak bir şeyi mutlaka vardır ama çoğunlukla konuşmayı tercih eder, ben yazmaya çalışanlardan olmak için çalışıyorum. Merakla kim ne söylüyor diye öğrenip kendi fikirlerimi sürekli test etmeyi bir erdem olarak görüyorum. Bu gayretlerimden dolayı bazen ‘’haddimi bildirmek!’’ isteyenlerde olmuyor değil. Bütün samimiyetimle söylüyorum ki hoş görüyorum. Hatta bazen sırf benimle tartışıp ‘’Ya ona geçen gün tartışmada neler söyledim. Ağzını bile açamadı.’’ demeleri için fırsat veriyorum. Garibim, mutlu olmak istiyorsa bu kadar fedakârlıkta buluna bilirim!

Tartışmayı “haddini bildirmek” olarak anlayanlar demokrasi kültüründen nasibini alamayan bu kişilerden uzak durmak en doğrusu gibi geliyor bana. Ve o ortamdan olabildiğince hızlı ve kimseyi kırmadan uzaklaşmayı tercih ediyorum… Tartışmayı sen kazandın mutlu ol bakalım!

İlkeli olmak

İnsanların büyük bir kısmı her gün amaçlar ediniyor ve bu amaca ulaşıp başarılı olmak adına elinden geleni yapıyor.

Başka insanlar tarafından başarılı bulunmak herkesin arzu ettiği bir şeydir. Amaca ulaşmak iyi bir şeydir. Ama ne pahasına olursa olsun düşüncesi ile ulaşmak yani her yol mubah diye bir şey yok.

Zengin olmak iyi bir şeydir. Ama “köşeyi dön de nasıl dönersen dön” anlayışı iyi değildir. Çalarak, soyarak, gasp ederek köşeyi dönmek hoş değildir.

Maçı kazanmak iyidir ama şike ile kazanmak iyi değildir. Çünkü ilke yoktur, yani ahlak yoktur.

Kazanmak için her yolu mubah sayanlar kazansa ne olur, her kazanış en büyük kayıpları olarak taşıyacakları yük olacaktır. Hayatın her alanında  dürüst, ilkeli, tutarlı, sorumlu olunması sizi zaten başarıya götürecektir.


  30 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1529 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]