22 Kasım 2017, 11:13 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Abdullah Kargın iddiaları cevapladı

Abdullah Kargın iddiaları cevapladı

Çiftçi Malları Koruma Başkanı Abdullah Kargın iddiaları cevapladı...
Çiftçi Malları Koruma Başkanı Abdullah Kargın iddiaları cevapladı.

Çiftçi Malları Koruma Başkanı Abdullah Kargın, Çiftçilerin korumaya olan borçlarını ödememelerinden dolayı kendilerine gelen İcra konusunda halk arasında konuşulan söylentilere ve konuyla ilgili gazetemizde bir açıklama yapan CHP İlçe Başkanı M.Celal Ünsal’a karşı bir  açıklama yaptı.

“Çiftçi Malları Koruma Başkanı olarak gecemi, gündüzüme katarak saat ne olursa olsun 24 saat telefonum açıktır. Her çiftçimizin alo demesiyle zarar gören her yere keşfe gitmişimdir” diyen Abdullah Kargın; “bekçilerimiz 24 saat görev yapmadığından sürü sahipler ekin yaymaktadır. Bazılarını yakalıyor, bazılarını yakalayamıyoruz. Çiftçilerimize, Belediye’den defalarca ilan ederek, “meraları sürmeyin” dememize rağmen çoğunluğu hala mera sürmektedir. Çiftçilerimiz mera sürüyor, çobanlarımız ekin yayıyor kabahat bekçilerimizle, Koruma Başkanlığı’na kalıyor.

Bunun biran önce önlenmesi için; çiftçilerimizin meraları sürmemesi, çobanlarımızın ekin yaymaması ve herkesin hak ve hukuka riayet etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

ZİRAAT ODASI’NA KAYITLI ÇİFTÇİYİM
“Ben Ziraat Odası’na kayıtlı çiftçiyim” diyen Abdullah Kargın; “Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı olarak Belediye Encümen Azaları, Ziraat Odası’nın Yönetim Kurulu Üyeleri, Ticaret Odası’nın Yönetim Kurulu Üyeleri toplanarak Koruma Heyeti’ni seçmiştir. Ben de Koruma Başkanı olarak uzun zamandır Ziraat Odası’na kayıtlı çiftçiyim” dedi.

ÇKS YAPTIRMAYAN ÇİFTÇİLERİMİZ VAR

ÇKS yaptırmayan çiftçilerin olduğunu belirten Kargın; “Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı, ekili alanlarla ilgili Tarım Müdürlüğü’nden ve Ziraat Odası’ndan ÇKS yaptıran çiftçilerimizin listesini alır, bunun üzerinden çiftçilerimizin çoğunluğu nadas diye ÇKS yaptırmaz, bazı çiftçilerde babadan miras kaldığı için (müşterek olduğu için) ÇKS yaptırmaz. Aldığımız ÇKS’ye göre, tuttuğumuz bekçi sayısına göre bütçe yaparız. Bütçe; Tarım Müdürlüğü ve Kaymakamımızın görüşü alınarak onay alınır, sonra murakabe heyetinin onayına sunulur. Kabul edilen bütçe 15 gün Koruma Başkanlığımızın kapısında ve belirli yerlerde askıda tutulur. Koruma ücreti dekar başına 1 TL’dir. Küçükbaş hayvan 2 TL, Büyükbaş hayvan 5 TL’dir. Ne yazıkki çiftçilerimizin çoğunluğu, Koruma bekçi ücreti olan parayı ödememektedir” dedi.

HER AY 12 BİN TL SGK’YA PRİM ÖDÜYORUZ
Kargın konuşmasına şöyle devam etti; “Bugüne kadar küçükbaş ve büyükbaş hayvan sahiplerinden besi yapanlardan hiç Koruma ücreti almadık. Yaylım yapanlardan da %10’u ödeme yapmıştır.
Toplanan paradan sadece bekçi ücretlerini ödeyebiliyoruz. Sigorta prim borcu kalıyor. Defalarca ilan etmeme rağmen, toplu mesaj çekmeme rağmen, Koruma kapısına ve bazı yerlere askı yapmamıza rağmen mahalle muhtarlarımıza, çiftçilerimizin Koruma ücretini ödemelerini söylemelerine rağmen, iadeli taahhütlü ödeme emri göndermeme rağmen bazı çiftçilerimiz gelerek Koruma ücretini ödemiştir. Bu gelen paralarla bekçilerimizin sigorta prim borçları ödemeye çalışılmıştır. Tamamı ödenmediği için SGK. Koruma heyetini İcra’ya vermiştir. Koruma Heyeti de bunun üzerine, SGK’ya giderek bu prim borçlarını yapılandırma yaptırmıştır.

Her ay 12 bin TL SGK’ya prim borcu ödemekteyiz. Ayrıca; Korumada önceden çalışmış tazminatını almamış İsmail Toprak’ın tazminatını ödemekteyiz. Gelen paraları banka yoluyla bekçilerimizin maaşı ve tazminatı banka hesaplarından ödenmektedir. Kesilen her makbuz, A ve B serilidir. Her makbuz irat defterine işlenmektedir. Yıl sonunda incelenerek Kaymakamlığımız tarafından kontrol ettirilir” şeklinde konuştu.

ÜCRET ALMADAN FAHRİ OLARAK GÖREV YAPIYORUZ

Abdullah Kargın, Koruma Başkanlığı’nı ücret almadan fahri olarak yürüttüğünü belirterek; “Biz, Koruma Heyeti olarak hiçbir çiftçimizin İcra’ya düşmesini kesinlikle istemeyiz. Kendimiz İcra’ya düşünce, çaresiz kaldık. SGK prim borcu için çiftçilerimize, avukat yoluyla mecburen ödeme emri gönderdik.

Çiftçi Malları Koruma Heyeti olarak bugüne kadar hiçbir ücret almadan fahri olarak görev yapıyoruz. Çiftçilerimize nasıl yardımcı oluruz?, eskiden bekçi ücretleri yıllarca ödenmemiş, SGK prim borcu birike birike milyonu bulmuş diyerek bu kurumun başına geçtik, eskiden Korumayı yönetenlerde bizim gibi hizmet edeyim diyerek gelmişler.  Bize gelen İcra Onlarında başına gelecektir. Bu insanlar da yani yöneticiler bizim gibi para almadı, pul almadı. Bunların suçu ne? Yazıktır” şeklinde konuştu.   23 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1729 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Madem ücret de almıyorsunuz bırakın gitsin.Ne diye senelerdir görevde durmakta bu kadar uğraşıyorsunuz?Başka bir hayır işiyle uğraşın.Parayla ilgisi olmayan bir işle yardımlarınızı devam ettiverin
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.064 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]