22 Kasım 2017, 11:10 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Zafer Ülger: Ben yandım, siz yanmayın

Zafer Ülger: Ben yandım, siz yanmayın

Zafer Ülger: Ben yandım, siz yanmayın...
Son zamanlarda Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nın yasallığı tartışma konusu yapılırken, Başkanlıkça borçlu olan çiftçilere icra takibatı yapıldığı öğrenildi.

Konuyla ilgili CHP İlçe Başkanı M. Celal Ünsal 8 Kasım 2017 tarihli yazılı açıklamasında, icra takiplerine değinerek şöyle demişti:

Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı Şereflikoçhisar İcra ve İflas Müdürlüğü marifetiyle çiftçilerimize İlamsız Takipte Ödeme Emri göndermektedir. Bu uygulama tamamen usülsüzdür. Şöyle ki:

1- 4081 sayılı Çiftçi Malları Koruma Kanunu’nun 4. Maddesi “Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin ziraatle meşgul bulunması şarttır.’’ Der. Çiftçi Malları Koruma başkanının çiftçilikle uzaktan yakından ilgisinin olmadığını biliyoruz. Bu maddeye göre başkan şu an o makamda işgalci konumundadır. Aldığı kararlar geçersizdir.

2- Çiftçi Malları Koruma Kanunu’nun 15. Maddesine göre “Koruma Başkanlığı koruma ücreti tarifelerini belirler ve murakabe heyetinin onayına sunar. Murakabe heyetinin onayından sonra muhtarlıklar kanalıyla 10 gün boyunca askıya çıkarılarak ilan edilmesi zorunludur.’’ Bu uygulama yapılmadan adeta keyfiyet esasına göre çiftçilerimiz borçlandırılarak icraya verilmiştir.

3- Yine Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nın büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan koruma ücreti alabilmesi için aynı kanunun 7. Maddesinin II. Bendine göre hayvanlar için müşterek çoban tutmak zorundadır. Bu hizmeti vermediniz. Vermediğiniz hizmet için nasıl para istersiniz? Çiftçilerimizi nasıl icraya verir ve itibarlarını zedelersiniz?

Gazetemizi Ankara’dan arayan ve aslen Hamzalı Mahallesinden olan Zafer Ülger isimli hemşehrimiz ise, kendisine önceden haber verilmeden icra takibi yapıldığını ve 519.- TL. ödemek zorunda kaldığını ifade ederek şöyle konuştu:

Daha önceden şahsıma hiçbir bilgi, haber verilmeden adıma 11.07.2017 tarihli ‘İlamsız Takipte Ödeme Emri’ gönderildi. Zamanında itiraz etmediğim için borç kesinleşmiş. Belirtilen 261.- TL. borç miktarı ile birlikte gecikme zammı, avukatlık ücreti v.b.  masraflarla toplam 560.- TL. ödemek zorunda kaldım. Benim düştüğüm dalgınlığa, yanlışlığa siz düşmeyin. İcradan gelen ödeme emrine mutlaka itiraz ederek haklarınızı arayın.

Diğer yandan M. Celal Ünsal’ın açıklamasının son bölümünde;  “Ziraat Bankası’na, Tarım Kredi Kooperatiflerine, mazotçuya, gübreciye, zirai ilaç esnafına vb. borçlarının altında ezilen çiftçilerimizin üzerinden ellerinizi çekin. Çiftçilerimiz adına yukarıdaki sorulara da cevap veriniz.

Bizim beklentimiz murakabe heyetinin derhal devreye girerek, haksız ve hukuksuz bir şekilde yapılan bu uygulamaları durdurmaları ve yetkili kurumların gereken soruşturmayı açarak bu konuları aydınlatmalarıdır.” Demişti.


   23 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2312 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Ciftcicik
Çiftçi olmayan ama başkanımız olan,bizim için gendicazini yırtan,bide parayla hiiiiiç işi olmayan başkanımız oldukça çalışmamıza bilem gerek yok.Yapar herbişeyi bizim için... :)
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]