22 Kasım 2017, 10:37 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Nezahat Öğretmenimiz…

Nezahat Öğretmenimiz…

Çocukların hayata hazırlanmasında ana babadan sonra en önemli yeri tutan öğretmenlerimizin....


Çocukların hayata hazırlanmasında ana babadan sonra en önemli yeri tutan öğretmenlerimizin; 24 Kasım öğretmenler gününü kutluyoruz.  

Atamızın “Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.” Diyerek seslendiği öğretmenlerimiz, son günlerde farklı konularla gündeme gelseler de öğretmenlik en kutsal meslek, öğretmenlerimizde sonsuz saygı duyduğumuz eğitim neferlerimizdir.

Bende bugünün vesilesiyle bir öğretmenimizden bahsetmek istiyorum. Taa uzaklardan İstanbul’dan ilçe ve ilçemiz kadınları için çaba sarf eden  hemşerimiz Eğitimci/Yazar Nezahat Göçmen öğretmenimizden. Kendisini çoğu kimse zaten tanıyordur ama tanımayanlar için:

Nezahat Göçmen; burada doğmuş büyümüş ilk ve orta eğitimlerini burada bitirmiş, yüksek öğrenimini  tamamladıktan sonra  yine uzun süre mesleğini ilçemizde  icra etmiş bir öğretmenimiz.

Eğitimciliğinin yanı sıra kartvizitinde  Gazeteci-Yazar (Gezi Yazarı-Köşe Yazarı) pek çok kimliği bir arada  taşıyan Nezahat Göçmen ; Ulusal Gazete Önce Vatan, Gazetem İstanbul, Flaşhaber, Bursa Arena gazetelerinde ve Gezimanya’da yazıyor  ayrıca Yazar Portalı’ nda hem yazarlık  hem de Yazı İşleri Müdürlüğünü yürütüyor.  Öğretmenimizin ‘Kırmızı Küpeler’ isimli bir de kitabı bulunuyor.

Yıllar önce buralardan ayrılmış fakat memleketini unutmamışlardan.

Her fırsatta ilçeye olan özlemini dile getiren öğretmenimiz “Koçhisar’a can suyu vermek, çehresini değiştirmek için bize düşen sorumluluklar var. Koçhisar’ımızın ekonomik, tarımsal, sosyal, kültürel, sanat, turizm alanında Türk ve dünya pazarında yer alması için büyük adımlar atabileceğimiz toplantı yapacağız” demişti. Geçtiğimiz ay Meryem Zorlu ablamız ile birlikte organize ettikleri bu toplantıya katılmak için ilçemize geldi.

Bavulunda  getirdiği harika fikir ve projelerini gülen yüzüyle, güzel Türkçesiyle, nefes bile almadan coşkulu bir heyecanla tane tane anlattı! Bizde aynı duygularla kendisini dinledik!

Öğretmenimiz ‘Her şeyimiz var ama hiçbir şeyimiz yok! Şereflikoçhisar Anadolu’nun ortasında her şeyiyle bir marka olmalı” diyor.

‘Çok zengin mutfağımız var. Yufkamız, pidemiz, kurularımız, bulgurumuz, eriştemiz, mantımız... Bu ürünlerimizi iç ve dış piyasaya pazarlayabiliriz!’ diyor.

‘Bir kadın isterse dünyayı değiştirebilir!’ diyor. ‘İlçemizdeki kadınlarımız istedikleri taktirde üretime katılabilir, bunu başarabilirler. Bunun yolu da kadınlarımızın dernek ve kooperatif çatısı altında toplanmasıyla mümkün olabilir.’ diyor.

Böylesine donanımlı bir kadın öğretmenimizi dinledikçe özellikle  ilçede yaşayan kadınlar olarak, üzerimize çöreklenmiş umutsuzluk bulutunun dağıldığını  hissettim!

Nezahat öğretmenimiz;  Şereflikoçhisar’ı, Tuz Gölü ‘nü yöresel ürünlerimizi  tanıtmak için çalışmalar yapacağını, çeşitli etkinlikler düzenleyeceğini söylemişti.  Dolunayda Tuz Gölü’nde yemek yemek, Uluslararası Kristal Feys , komşu tabağı günü etkinliği gibi…Ve ilçemizi tanıtmak için çalıştığı gazetelerde yer vereceğini  ayrıca televizyon programı yapacağını  belirtmişti.

Öğretmenimizin sözleri lafta kalmadı. Evine döner dönmez ilk haber tahinli pideden geldi. İlçemizle özdeşleşen tahinli pidemizin Migros marketlerinde bizim adımızla satılması için girişimde bulunmuş. İlçemizdeki A-101’ lerde de yine bizim ürünlerimizin satışını yapmaları için görüşmeler yapacakmış.

Akabinde sosyal medyadan duyurdu ki yazarı olduğu gezi rehberi GEZİMANYA sitesinde ilçemizi tanıtım yazısı çıkmış! Ardından da Önce Vatan gazetesinde! Yazısında  ilçemizin tarihini-coğrafyasını-kültürünü eni-konu anlatmış!

Çok güzel fotoğraflarla  büyülü anlatımını birleştirip Tuz Gölü’nü tanıtmış.  Gölün ilçe ekonomisine katkısını ve insan sağlığına olan önemini belirtmiş.

Selçuklu döneminden kalan Sultan Alaaddin Camiinden, Kent Müzesinden ayrıca şair ve ozanlarımızdan ayrıntılı bir şekilde bahsetmiş.

İlçemizde yetişen ürünlerimizi, mutfağımızı bize özgü yöresel yemeklerimizi anlatmış. (Hemşerilerimiz arama motoruna Nezahat Göçmen-Gezimanya yazdıkları taktirde tamamını görebilirler.)

Öğretmenimiz  kültürümüze katkıda bulunmak amacı ile bir ilki de gerçekleştirmek istiyor.  “Şereflikoçhisar Mutfağı” adı altında yöresel yemeklerimizin tariflerinin bulunduğu bir yemek kitabı çıkarmak! Bunun için herkesten tarifler bekliyor.

Bizde aklınıza, fikrinize, yüreğinize, emeğinize sağlık diyor teşekkür ediyoruz Nezahat Öğretmenimiz…

  23 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2572 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Sıla
Gerçekten takdire değer bir çalışma.Umarım dahada ilerler.Keşke Nezahat öğretmenlerimizin sayısı artsa.İlçemizin gelişmesinde ve tanıtımında milyonlar verilerek yapılamayacak reklamı,şimdiye kafar herkesin başkası yapar diye ertelediği tanıtımı ve çalışmayı saygı ve tüm yüreğimle alkışlıyorum.Teşekkürler öğretmenim ve teşekkürler Dilek hanım.Eğitime,eğitimciye verdiğiniz değere.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.061 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]