15 Kasım 2017, 16:34 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle andık

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle andık

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79. yılında saygı, sevgi, özlem ve minnetle andık...


Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79. yılında saygı, sevgi, özlem ve minnetle andı.

Tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de 10 Kasım günü düzenlenen bir programla,  Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve özlemle andık.

Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79.yıl dönümünde anmak için hazırlanan programın ilki, Hükümet Konağı önünde çelenk sunma töreni ile başladı.

Saat 09.05’de iki dakikalık saygı duruşunda bulunulduktan sonra İstiklal Marşı okundu.

Atatürk büstüne sırasıyla; Kaymakam Sedat Yıldırım, Garnizon Komutanı Tankçı Albay Nuri Dilsiz ve Belediye Başkanı Ferda Polat çelenk koyduktan sonra burada yapılan tören sona erdi.

10 KASIM PROGRAMI

Çelenk sunma töreninden sonra programın ikinci kısmı Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi salonunda devam etti.

Yavuz Sultan Selim Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan anma programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programda, “Atatürk’ün askeri yönü” konulu konuşma Tatbikat Merkezi’nde görevli Bakım Yüzbaşı Önder Koç tarafından yapıldı.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı da Yavuz Sultan Selim Tarih Öğretmeni Şahin Yaman yaptı. “Her yönüyle Atatürk” isimli konuşmayı yapan Şahin Yaman şunları söyledi;

Türk ulusunu bağımsızlığa kavuşturan, onu çağdaş uygarlık düzeyine çıkaran, adı ve eserleri sonsuza kadar yaşayacak olan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79.yılında tazim ve rahmetle anıyoruz.

10 Kasımları, O’nun aramızdan ayrılışının anma ve matem günü olmaktan çıkartarak, bize bıraktığı eserleri zenginleştirmeye ve yeni nesillere daha iyi anlatma gayretinde olmalıyız.Çünkü 10 Kasımların; Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi büyüktür.

O, kısacık hayatında bir ulusun kötü talihini yenmesini sağladı ve dünya tarihinde de benzeri görülmemiş izler bırakarak bu dünyadan göçtü.

O, büyük bir vatanseverdi:
Erzurum Kongresi’nde “vatanın bölünmez bir bütün olduğunu” tüm dünyaya ilan ederken, Sakarya Meydan Muharebesinde “Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz” sözleriyle vatanına olan bağlılığını gözler önüne sermiştir.

Bir gün yabancı bir büyükelçinin, Atatürk’e Büyük İskenderle aynı bölgede doğduğunu hatırlatması üzerine Atatürk, şu cevabı verir: “Benzeyiş o noktada durur. İskender cihanı fethetti; ben etmedim. İskender cihanı fethederken kendi vatanını unuttu; ben hiçbir zaman vatanımı unutmayacağım.”
O, ileri görüşlü bir liderdi:

Yıldırım Orduları Grup Komutanlığı’na atandığında bu görevi kendisine devreden Alman Generali Liman Von Sanders’in, “Yenildik. Bizim için her şey bitti” sözlerine karşı; “Savaş, müttefiklerimiz için bitmiş olabilir. Ama bizi ilgilendiren savaş, kendi istiklalimizin savaşı, ancak şimdi başlıyor” cevabını vermiştir.

O, büyük bir önderdi:
19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Atatürk, Türk milletinin bu en zor günlerinde, bir önder olarak izlenmesi gereken yolu şöyle göstermişti: “Türk’ün onuru, kendine güveni ve yetenekleri çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir ulusun, tutsak yaşamaktansa yok olması daha iyidir. Öyleyse, ya istiklal, ya ölüm!”

O,Türklüğü ve Milleti ile gurur duyardı:
Tarihte büyük devletler kuran ve yüksek bir medeniyet seviyesine sahip olan bir milletin ferdi olmaktan dolayı duyduğu övünç ve kıvancı şu sözüyle dile getirmiştir: ’’Benim doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.’’

O, kararlı ve mücadeleci bir liderdi:
Sivas Kongresi’nin yapıldığı ve Amerikan mandası fikrinin yoğun olarak tartışıldığı ortamda Amerikalı General Harbord, 22 Eylül 1919’da Mustafa Kemal Paşa ile görüşerek ona mandeter yönetimin kabul edilmesinin Türkler için en makûl yol olduğunu söyler. Harbord, konuşmasının bir bölümünde şunları ifade eder: “Bana bu vazife verildiği zaman Türk tarihini okudum. Gördüm ki büyük kumandanlar yetiştirmiş, büyük ordular kurmuşsunuz. Bunu takdir ederim. Fakat, bugünkü durumunuza bakalım. Siz Birinci Cihan Harbinde  dört yıl savaştınız ve sonunda mağlûp oldunuz. Yani milletinizin ölümden kurtarılması için manda idaresini kabul etmenizle ancak intihardan kurtulabilirsiniz”.

General Harbord’un bu sözleri karşısında Mustafa Kemal büyük bir heyecanla ayağa kalkarak ona şu tarihi cevabı vermiştir: “Biz emperyalistlerin eline düşen bir kuş gibi yavaş yavaş ve sefil bir ölüme mahkûm olmaktansa, babalarımızın oğulları sıfatıyla vuruşa vuruşa ölmeyi tercih ederiz.’’

General Harbord ise, şaşkınlık içinde Mustafa Kemal’i uyarmaya devam ediyordu: “Pekâlâ, bu kadar büyük bir işe girişiyorsunuz. Paranız var mı? Bütçeniz nerede? Bu parasızlıkla bu işe girişmek memleketi feci bir akıbete sürüklemek değil midir? Bu sorumluluğu üzerinize nasıl alabiliyorsunuz?”
Bu sözler karşısında çok sinirlenen Mustafa Kemal’in, elinde çekmekte olduğu siyah kehribar tesbihin ipi kopar ve taneler yerlere dağılır. Eğilir; o tanelerden birkaçını biraraya toplar, ipe dizer. Ve sözlerine şöyle devam eder: “Görüyorsunuz General, bu ip kopmuş ve taneler dağılmıştır. İşte ben şimdi yaptığım gibi o taneleri birer birer toplayacağım ve tekrar ipin üzerinde bir araya dizeceğim. O dağılanı toplarsam, ben toplayacağım. Öldürürsem de ben öldüreceğim. Yabancılar elinde öleceğine, Türk milleti, kendi öz evlâdının elinde can versin. Fakat ben O’nu öldürmem. Toplayacağım, yeniden o dağılanı biraraya getireceğim”.

O tespih tanelerini biraraya toplayabilmek yüzyılların ender yetiştirdiği bir deha ile mümkün olabilmişti. Bu deha da, Türk milletini bağımsızlığa ve özgürlüğe götüren yolda adeta bir meşale olan Mustafa Kemal Atatürk’tü.                  

Bu duygu ve düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 79. yılında, Türk Ulusu’nun yüreğinde ölümsüzleşen, Büyük Önder Atatürk’ü bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyor ona şükranlarımızı sunuyoruz.

Fen Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo gösterisi de, programa katılanlar tarafından beğeniyle izlenmesine müteakip, hazırlanan 10 Kasım Atatürk’ü Anma programı sona erdi.


   16 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1490 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]