15 Kasım 2017, 16:05 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

CO Zehirlenmelerine karşı önlem alalım!

CO Zehirlenmelerine karşı önlem alalım!

CO Zehirlenmelerine karşı önlem alalım!...


Karbonmonoksit zehirlenmelerine Karşı Önlem alalım...!

Kış mevsiminingelmesi ve sobaların kurulmasıyla birlikte sıkça görülmeye başlanan zehirlenerek ölüm olayları üzerine Hemşehrimiz Makine Mühendisi Metin Kutlu uyarıcı açıklama yaptı.

Metin Kutlu’nun yazılı açıklaması şöyle:

Bu konuda mutlaka herkes az yada çok bilgi sahibidir. Ama mesleğime yönelik karbonmonoksit gazı zehirlenmeleri ile ilgili ilçe kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki konulara dikkat çekerek hemşerilerimizi uyarmayı görev biliyorum.

Soba, baca ve şofbenlerden sızan karbonmonoksit gazı nedeniyle hemşehrimiz,  hemen her yıl birçok zehirlenmeye maruz kalmaktadırlar. Bilgisizlik, ihmal ve denetimsizlik yüzünden meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmeleri özellikle alçak basınçlı ve ters rüzgarlı havalarda  ne yazıkki tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır.

Zehirli bir gaz olan karbonmonoksit (CO), doğal gaz, tüp gazı, gaz yağı, benzin, kömür ve odun gibi yakıtların yanması ya da tam olarak yanmaması sonucu oluşur. Duman içinde yoğun olarak bulunmakla birlikte, gazın kendisinin, havadan hafif, kokusuz, tatsız, renksiz olması ve tahriş edici olmaması nedeniyle fark edilmediğinden “sessiz katil veya sinsi düşman” denilir.

Karbonmonoksit (CO) gazı, solunduktan sonra akciğerlerden alyuvarlarlar vasıtasıyla kana oradan da hücrelere geçer, karbon monoksit gazına maruz kaldığımız süre boyunca, alyuvarlar yeterince oksijen taşıyamadığından, hücreler ölmeye başlar ve özellikle beyin başta olmak üzere, kalp ve diğer organlar fonksiyon göremez duruma gelir. Hücre ölümlerinin ilk etkisi beyinde görüldüğünden, vücudun ilk tepkisi baş dönmesi ile baş ağrısıdır. Karbonmonoksit gazının yoğunluğu ve süresi zehirlenmede önemli olup, belirli bir seviyeden sonra hastaya, acil müdahale edilse bile, beyin hücrelerinde ölüm gerçekleşeceğinden geri dönüşü olmayan hasarlar oluşabilir.

Sobaların yanlış kurulumu ve yakılması, baca temizliklerinin yapılmaması, soba baca bağlantılarının yanlış montajından dolayı genellikle sonbahar kış aylarında zehirlenme vakaları artmaktadır.
Dikkat edilmesi gereken hususlar;

-Soba  sıcaktan etkilenmeyen yanmaz bir levha yada tercihen mermer üzerine yerleştirilmelidir.

-Soba tutuşurken yakıtın üstten yanmasının sağlanması hem yakıt tasarrufunda hemde yanma emniyeti açısından faydalıdır.  Bu sayede soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk ederler.

-Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalıdır.

-Soba montajı yapılmadan önce mutlaka baca temizliği yapılmalıdır.

-Gaz sızıntısı anında sesli alarm sinyali verebilen gaz dedektörleri kullanılmalıdır.
Karbonmonoksit zehirlenmelerinin belirtileri :

-  Yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı ve halsizlikle başlar.

-  Uyku hali, bunaltı, kusma, görme bulanıklığı, ve huzursuzluk oluşur.

-  Bu belirtilerin bir veya birkaçının hissedilmesi durumunda öncelikle kapı ve pencereler açılmalı ve ortam havalandırılmalıdır.

Tüm hemşehrilerime saygılarımı sunuyorum.    16 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1289 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para