15 Kasım 2017, 15:37 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Öğrenci ve Veliler Öğretmenlere Not Verecek

Öğrenci ve Veliler Öğretmenlere Not Verecek

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘’Öğretmen Strateji Belgesi’nde’’ yer alan, öğretmene not verilmesinden...


 Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘’Öğretmen Strateji Belgesi’nde’’ yer alan, öğretmene not verilmesinden oluşacak performans sisteminin,12 ilde (Ankara, Antalya, Balıkesir, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Mardin, Samsun ve Trabzon) pilot uygulanması yapılacak. Öğretmenlerin performansı, kurum müdürü, zümre öğretmenleri, zümresi dışındaki diğer öğretmenler, kendisi, veli ve öğrenci olmak üzere 6 kaynaktan değerlendirilecek. Böylece gerekli eğitim ihtiyacının tespiti ve buna yönelik tedbirlerin alınması amaçlanıyor. Bununla birlikte verilecek bu notların ne kadar objektif olup olmayacağı büyük bir soru işareti olarak önümüzde durmaktadır.

Öğretmende dikkate alınacak bazı yeterlilikler ise şöyle:

 “Öğrencilere değer verme, anlama ve saygı gösterme, başaracağına inanma, öğrencinin ilgi ve ihtiyaçları ile kişisel gelişim özelliklerini bilme, öğrenciye rehberlik yapma, ulusal ve evrensel değerlere önem verme, öz değerlendirme yapabilme, kişisel gelişimini sağlama, okulun geliştirilmesine katkı yapma, dersi planlama ve materyal hazırlama, öğrenme ortamı oluşturma, ders dışı etkinlikler, zaman yönetimi, okul-aile- toplum ilişkileri.”
Öğrenciden öğretmene not tehdidi!
Öğrenciler sosyal medya üzerinden not verme provalarına başladılar bile… Sosyal medyada, “not verme sırasının kendilerine geçtiğini” yazan öğrenciler, “Şimdi yandın hocam”, “Türkiye’deki bazı öğretmenler sıfır alır”, “Hocam 100 ver, ben de 100 vereyim”, “Hocam sözlüleri daha girmedim haberiniz olsun”, “Bir düşük ver de göreyim”, “Hocam sözlüm en son kaça olur?”, “Yıl intikam yılıdır.” “Kimse not için yanıma gelmesin” gibi ifadeler kullandılar.

Küçük bir hatırlatma ‘’ALO 147’’:     

Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi, “MEBİM 147” eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla öğrenci, veli, öğretmen ve diğer bütün vatandaşlarımızdan gelen her türlü bilgi edinme, soru, talep, görüş, öneri, ihbar ve şikâyeti, etkin ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak amacıyla hizmete girmişti. Bugün hala faaliyette ama hizmete girdiği 2012 yılında başvurularda, başvur isimsiz yapılabildiği için asılsız ihbarlar ve şikâyetler artmış, iş şirazesinden çıkmıştı. Hatta veli ve öğrencilerin bu hattı tehdit amaçlı da kullandıkları iddiaları basında o zamanlar yer aldı.

ALO 147 ile ilgili Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisinde ‘’Milli Eğitim Bakanlığı “Alo 147” İletişim Merkezinin Kullanımına İlişkin Öğretmen Görüşlerinin Değerlendirilmesi’’ isimli makalesinde Yrd. Doç. Dr. Bayram Özer, ‘’ Yapılan araştırmada bu hattın öğretmenlik mesleğine zarar veren ve eğitim kalitesini düşüren bir uygulama olduğu görüşüne ulaşılmıştır. Bu sebeple amaca hizmet etmediğinden kaldırılması gerektiği önerilmiştir.’’ demektedir. Bunu ben demiyorum, bir bilim insanı diyor.

MEBİM 147 hattı hala kullanılmakta ama isimsiz, ihbar ve şikâyet yapılamamaktadır. Böylece asılsız ihbar ve şikâyetlerin önüne büyük bir ölçüde geçilmiştir. Şunu da unutmayalım; o dönemde yapılan asılsız ihbar ve şikâyetler çok kişinin de canını yakmıştı!

Sonuç: Sendikalar, eğitim dernekleri ve vakıfları, eğitim camiası içerisinde söz sahibi olanlar bu konuda MEB’in geri adım atmasını istemesine rağmen öğrenci öğretmen performans giriş işlemi belirlenen 12 ilde aktif hale getirilmiştir.  Uygulamanın geri dönütleri alındıktan sonra sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.

‘’ Görelim Mevlam Neyler Neylerse Güzel Eyler…’’         16 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1757 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para