08 Kasım 2017, 12:04 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

Benim Kaymakamım

Benim Kaymakamım

Çengel’de, 5 Ekim 2017 günlü basımında, iç sayfasında...


Çengel’de, 5 Ekim 2017 günlü basımında, iç sayfasında,  ‘Kaymakamımız Köy Gezileri’ yapıyor  bilgisini okuyunca, kaymakamımızın bu atılımı beni atmış yıl geriyi anmama neden oldu, bu davranışı beğendiğimi bildirmek ister, ilçe mahallelerinin de sorunlarını yerinde görerek bilgi almasını ve yerel yönetimle umar olmasını beklerim.

Benim Kaymakamım, atmış yıl önce orta okulda ‘Yurttaşlık Bilgisi’ dersimize girerdi. Yurt sevgisini, devlet erkanını, bakanlıkları, toplumsal hayatı, biz öğrencilere, halka yaklaşımdan sevgilerinden, işlemlerinden anlatırdı.

Benim Kaymakamım, makamında fazla bulunmaz, mahallesini, köylerini, yerel idare maiyetiyle dolaşır, ihtiyaçları tespit ettirir, halkın dertlerini dinlerdi. Bu yaptıklarını da ders içinde bizlere sadakatle görev eğilimi vererek anlatırdı.

Hiç fark bilinmez, daima atanmışlara hürmet ederler, emirlerini dinlerlerdi seçilmişler.

Benim Kaymakamım, her dersinde sıralar arasında dolaşırken, her öğrencisinin ensesine şablağını babacanca vurur,  sevgisini ders bilgisiyle örtüştürür, milli duygularımızı uyarırdı. Vatan şairi Namık Kemal’in “Vatanın Bağrına Düşman Dayamış Hançerini, Yok İmiş Kurtaracak Bahtı Kara Magderini” kıtasına Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı önceki “Vatanın Bağrına Düşman Dayasın Hançerini, Bulunur Kurtaracak Bahtı Kara Magderini”  dediğini ve asil milletimizin, Atatürk’ün deha ve üstün savaş bilgisiyle, inancıyla bunu başardığını da anlatırdı. Ayrıca güncel olan Kıbrış Adasıyla ilgili duygularını da  bizimle paylaşırdı. Çok değer verdiği vatan şairi N.Kemâl’in, “Hürriyet Kasidesi” şiirini bizlere sevdiren ve ibrendiren bir kaymakamdı da. Bu şiirden, kısım kısım övgüyle, heyecanla, hürriyet aşkıyla söylerdi:

  ….

“Felek her  türlü esbab-ı cefasın toplasın gelsin

Dönersem kahpeyim millet yolunda bir azimetten”

               ….

Ne efsunkâr imişsin ah ey didar-ı hürriyet   

Esiri aşkın olduk, gerçi kurtulduk esaretten”

               ….

“Kilab-ı zülme kaldı gezdiğin nazende sahralar

Uyan ey yareli şir-i jeyan bu hab-ı gafletten”

Benim Kaymakamım, Artvin/Borçka kasabasından gelmişti. Ruslarla yaptıkları sınır ilişkilerini ve pazar ilişkilerini ve halkların durumları hakkında, devlet adına görüşmeler ve antlaşmalar yaptıklarını anlatır, içeriğinden bir şeyler söylemez ‘Hocanız anlatsın-eşi de tarih öğretmenizdi- o söylesin’ derdi.

Benim Kaymakamım, Mersin ve Bolu’da valilik yapmış, daha sonra Bolu milletvekili olarak mecliste görevine devam etmiştir.

Sınıflar arası  müsamerelerde yapılan (şiir, tez savunması, kompozisyon  vs. gibi) yarışmalara ilgi duyar, izlemeye gelir, öğretmenler ve öğrencilerle hoş sohbet de ederdi.

Fenerbahçe futbol takımı tutar ve başarılarını  da gülerek anlatırdı.

Şereflikoçhisar’lı olarak bu kaymakamımızın bende bıraktığı intiba, ailevi  sadakatiyle yurt ve insan varlığının ve sevgisinin, hürriyet aşıklığının etkisi olmuştur.

Benim Kaymakam’ım, Bayram Turan ÇETİN olup Giresun 1926 doğumlu ve Çankaya/Ankara’da (15.01.2017)’de vefat etmiştir.

Allah günahlarını affetsin, kendisine rahmetini esirgemesin, mekânı da cennet olsun, kalanlarına ve sevenlerine Allah  sabır versin.


    9 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1953 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para