08 Kasım 2017, 12:00 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Atatürk & Eğitim Sistemimiz

Atatürk & Eğitim Sistemimiz

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü...


Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü; ölümünün 79. Yıldönümünde sevgi,  saygı ve özlemle anıyoruz.

Ömrünün son demlerine değin kendini milletine adayan Atamızın en çok ehemmiyet  verdiği konunun eğitim konusu olduğunu biliyor ve bunu şu sözlerinden de anlıyoruz;

“En önemli, en esaslı nokta eğitim meselesidir çünkü eğitim bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüce bir toplum halinde yaşatır, ya da bir milleti esarete ve sefalete terk eder.”

Atamız eğitimi öyle dert edinmiş ki milli mücadele yıllarında savaş devam ederken  bile  eğitim sisteminin ilk adımlarını atmış. 16 Temmuz 1921’de Ankara’da ‘Maarif Kongresi’ni’  toplamış, cephedeki şartlara rağmen bu kongrenin ertelenmesine razı olmamış, hatta açılış konuşmasını kendisi yapmış!

Konuşmasında eğitimin “milli” ve “çağdaş” temellere dayandırılmasının gerektiğini vurgularken  “Yüzyıllarca süren derin idari ihmallerin, devlet bünyesinde açtığı yaraları iyileştirme yolunda harcanacak çabaların en büyüğünü, hiç şüphesiz, irfan yolunda kullanmalıyız. Şimdiye kadar izlenen  öğretim ve eğitim yöntemlerinin, milletimizin gerileme tarihinde, en önemli etken olduğu kanısındayım.” Demiş!

“Cumhurbaşkanı olmasaydım Milli Eğitim Bakanı olmak isterdim” diyen Mustafa Kemal Atatürk; taa o yıllarda temelini attığı çağdaş eğitim sisteminin bugün ki arapsaçına dönen durumunu görse!!!

El kadar çocuklara sınıflarda tekbir getirttiklerini! ‘Çok günah kazanmadan ölmem lazım anne’ diyen hayattan soğutulan çocukları!!! (Ataaam sen rahat uyu)

***

Malum  sekizinci sınıfta okuyan öğrenciler ve onların velileri olarak bizler aniden kaldırılan TEOG’un  yerine ne gelecek ki?  diye günlerce telaş edip durduk! Merakla beklediğimiz açıklama hafta başında Milli Eğitim Bakanından geldi.

Sayın Bakan açıklamasında ’TEOG’un yerine stresi ortadan kaldıracak basit bir sistem getirelim istedik’ dedi. Anlattı da anlattı ama (sağ olsun) bizi iyice strese soktu! (İmdaaat diye bağırasımız var!)

Bu sistemi Eğitim Uzmanı Gazeteci Abbas Güçlü özetle şöyle anlatmış:

“Haftalardır bu sistemi bekliyoruz. Sınav olmayacak dendi sınavın daha da koyusu olacak ve bu sınav sistemi dershaneye bağımlılığı daha da arttıracak, artı parası olanı, ekonomik durumu iyi olanı bir adım öne geçirecek, oysa Sayın Cumhurbaşkanı “Sınavlar kaldırılsın çocuklar biraz oyun oynasın” diyordu tam tersi oldu.

TEOG iyi değildi ama TEOG’u arattılar. Dendi ki 6-7-8’den soru sorulacak. 8. sınıftaki çocuk onlara nasıl çalışacak? Onun da ötesi 60 soruyu 3 yılın programına nasıl dağıtacaksınız? Böyle şey olur mu?  Ve bütün bunlar yıl ortasında yapılmaz. Bütün yaz neredeydiniz? Oturup düşünseydiniz  taşınsaydınız bunu yapsaydınız. Okullar açılmış insanların kafasını karıştırıyorsunuz. Adrese dayalı kayıt desen iç göçü  ve sahtekarlığı arttırır.

Şunu diyebilirlerdi “Sayın Cumhurbaşkanı maç başladı siz de futbolcusunuz bu işlerden anlarsınız, maçın ortasında kural değişmez. Biz bu sene dersimizi çalışalım gelecek yıl bunu sunalım.

Bu sistemi de topluma bir taslak metin olarak anlatırlardı, üzerinde tartışılırdı ondan sonra gelecek yıl da artılar eksileri konuşulurdu yeni bir sistem olarak devreye konulurdu. Böyle birdenbire konulması, kafaların karıştırılması hiçbir işe yaramaz. Öğrenciler kobay olacak yine! Bundan öncekiler de kobaydı ondan öncekiler de…

Tercihler Haziran’da açıklanacakmış! Sorun sınavın ne zaman açıklanacağında değil sorun sınavın ne kadar adil ve güvenilir olduğunda. Sanıyorlar ki erken açıklayınca  ya da kolay sorunca iş bitecek!  Orman Bakanlığı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu sistemi düzenleseydi daha iyi bir sistem ortaya çıkardı en azından daha objektif ve adil olurlardı.”

Güçlü’ nün özellikle son cümlesine sonuna kadar katılıyorum!


   9 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1565 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]