08 Kasım 2017, 11:53 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Neden Atatürk?

Neden Atatürk?

Mithat Cemal Kuntay ‘’Atatürk’ten Anılar’’ kitabında ‘’Neden Atatürk?’’ sorusuna...


Mithat Cemal Kuntay ‘’Atatürk’ten Anılar’’ kitabında ‘’Neden Atatürk?’’ sorusuna şu şekilde açıklık getiriliyor:

‘’İsimler; bireylerin kimlikleri olmanın yanında onların hangi ulusa mensup olduğunu da yansıtan bir işleve sahiptirler. Bu nedenle ulusların geleceğe uzanan boyutunda çok önemlidirler. Geçmişte eserleriyle uygarlık tarihine büyük katkılar sağlamış birçok Türk bilim adamı, Arap ismi taşıdıklarından dünya onları Arap olarak tanımaktadır. Dolayısıyla onların uygarlığa yapmış oldukları katkıları başkaları sahiplenmiştir. Türk’ü ise ilim irfan bilmezlikle suçlayıp “barbar” gibi haksız yakıştırmalarla tanımlamışlardır. Türk araştırmacılar bugün onların Türk olduklarını ispat etmekle meşguller. Bu tarihsel ve hayatî yanılgıyı ve yanlışı düzeltme ihtiyacını hisseden Mustafa Kemal, işe kendi ismini değiştirip ‘’ATATÜRK’’ adını alarak başlamıştır.

Aşağıdaki anı buna güzel bir örnektir:

Bir sözü yanlış söyledim, Gazi’yi, Büyük Millet Meclisi, kanunla “Atatürk” yaptı, dedim. Bu söz eksiktir. O, kendini “Atatürk” yaptı. Kanun, bu gerçeği kabul etti. O günlerde, soyadı kanunu çıkacaktı. Bir akşam yemeğinde, Gazi, “Atatürk” adını alacağım, dedi. İtiraz ettiler:

 -Memleket, dünya, tarih “Gazi Mustafa Kemal”i tanıyor. Ona nasıl dokunulur. Atatürk şöyle yanıtladı:

-En tanınmış Türkler, yabancı isimler taşıyorlar. İbni Sina gibi, Elbiruni gibi... Bu yabancı isimlerin karşısında, bunların Türk olduklarını kanıtlamamız gerekiyor ve kanıtlamak için de uğraşıp duruyoruz. Buna son vereceğim ve bu işe kendi adımla başlıyorum! Ve Gazi Mustafa Kemal o gece Atatürk’tü. Ertesi gün kanun bu değişikliği onayladı. Onun kanuna bu kadar nazı geçerdi.’’

Şimdi Konuşabiliriz
‘’Atatürk uluslar arası barışın korunmasına büyük önem verir ve komşularımızla dostluk ilişkisi kurulmasına özen gösterirdi. Fakat saldırgan bir tutum içerisinde olan ve topraklarımız üzerinde hak iddia edenlere karşı da onların anlayabilecekleri dilde cevap vermekten tereddüt etmemiş, toprak bütünlüğümüz ve bağımsızlığımız için savaşmaktan asla kaçınmayacağını göstermiştir. Aşağıdaki anı da buna güzel bir örnektir:

Mussolini’nin Akdeniz illerimize göz diktiği sıralardaydı. İtalyan elçisi, Atatürk’e Mussolini’nin bazı isteklerini söylemişti. Atatürk bu sözleri bir süre dinledikten sonra:

 -Birkaç dakika sonra konuşalım, diyerek başka odaya geçti.

Döndüğü zaman asker elbisesi üzerindeydi.

-Şimdi istediğiniz gibi konuşabiliriz sayın elçi dedi.’’ (Askerî Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Daire Başkanlığı Atatürk Araştırma ve Eğitim Merkezi (ATAREM)

Yukarıda anlatılanlar, yüzlerce anıdan sadece iki tanesi. 10 Kasımların Atatürk’ün hayatını, mücadelesini, millete kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi büyüktür. Hepimize düşen görev, onu ve en büyük eseri cumhuriyeti anlamak, cumhuriyetin getirdiği değerleri korumak, gelecek kuşaklara aktarmak, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarabilmek için milletçe el ele, gönül gönüle, barış, kardeşlik, huzur içerisinde var gücümüzle çalışmak, cumhuriyeti büyük başarılarla buluşturmaktır.


   9 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1590 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.093 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para